Tabu za dveřmi dámských šaten? Osobní zkušenosti českých zápasnic s poruchami menstruace
01.06.2021
Autor: Petra Nováková
Sportovkyně někdy nemusí bojovat jen s výkony.FOTO: se souhlasem Petry Novákové
Jsou témata, o kterých se ví, ale moc se o nich nemluví. Přesto tu jsou, nezmizí. Do tohoto ranku patří také menstruace. Sportovkyně napříč různými sporty se často potýkají s poruchami menstruace. Ta se může projevovat různými způsoby, k nejvíce nebezpečným patří úplná ztráta krvácení. Funkční hypotalamická amenorea, odborně řečeno. Tento stav může ovlivnit výkony sportovkyň.
S tímto jevem se potýkají amatérské i profesionální sportovkyně napříč různými sporty, od atletiky, přes balet až po bojové sporty. Většinou jde o dočasnou ztrátu krvácení, v řádech měsíců. Dokonce i let.
Proč?
Ženy, které se věnují sportu, přece udržují své tělo v co nejlepší kondici, zdraví. Starají se o něj, jí kvalitní a vyvážené jídlo, dávají prostor regeneraci a vůbec, samotný sport tělo utužuje, zdá se na první pohled. Jenže čeho je moc, toho je příliš.
Bojové sporty jsou fyzicky velmi náročné, a to nejen samotné zápasy, ale především každodenní tréninky. Ztráta menstruace je vlastně signálem těla, že není připraveno na svoje rozmnožování, těhotenství. V tuto chvíli má tělo co dělat samo se sebou, aby odvedlo vyžadovanou práci a maximálně si odpočinulo do další tréninkové jednotky. Nachází se v režimu „přežít“, kdy jsou vypnuty všechny nepotřebné procesy zatěžující tělo dalším stresem.
Na jednu stranu to může být vlastně pohodlné. Nezabývat se každý měsíc něčím, co nás může i na pár dnů vypnout. Následky však mohou být i nevratné. Jedním z nejzávažnějších a nejčastějším je osteopenie a osteoporóza, laicky řečeno řídnutí kostí. Dlouhodobá absence krvácení může mít trvalé následky také na reprodukční systém vyústěné až k neplodnosti, zasáhne psychické zdraví i sexuální život. Už vám to připadá jako reálná hrozba?
Důvody, proč se amenorea nezřídka objevuje i u bojovnic, se dají shrnout do tří bodů.
1. Přetrénování.
2. Dlouhodobý neadekvátně nízký příjem energie nebo krátkodobé diety před zápasy.
3. Chronický stres (psychický i fyzický).
Muži pozor! Myslíte, že se vás to netýká? Ani vy nemusíte být ušetřeni projevům hormonální nerovnováhy. Zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu, který umí působit i jako zabiják testosteronu, se může u sportovců projevit například sníženou tvorbou spermií a stejně jako u žen řídnutím kostní tkáně.
Jaké mají se ztrátou menstruace zkušenosti zápasnice československé scény bojových sportů?
Magdalena Šormová (MMA)
Setkala jsem se s tím hlavně v souvislosti s dietou, když jsem shazovala před zápasem pouze výrazným úbytkem váhy, především tuku. Bylo to samozřejmě v kombinaci s velkou tréninkovou zátěží. Menstruaci jsem neměla asi víc jak 9 měsíců. Řešila jsem to cvičením hormonální jógy, která byla vcelku prospěšná. Aktuálně nehubnu tolik a shazuji víc vodou. I dnes, když jsem v přípravě na zápas, na dietě či ve větší fyzické zátěži, mně mírně menstruace slábne či vynechá. Pokud to není dlouhotrvající stav (v mém případě několik měsíců), nevnímám to jako nebezpečné, tělo jen vysílá signál, že za těchto podmínek nebude ovulovat (a tudíž nepřijde menstruace), protože s tímto typem zátěže není vhodný čas na těhotenství. Tělo mi říká, že teď není připravené, což nemusí nutně znamenat, že je s ním něco v nepořádku. Přesto bych nebrala dlouhodobější ztrátu menstruace na lehkou váhu, kontrolou na gynekologii nic nezkazíte.
Martina Schmoranzová (box)
Setkala jsem se s tím při přípravě na olympijské hry. Příčinou byla jak dieta, tak přetrénování. Ale je to také ochrana těla, takže když jsem povolila a dojedla se, vše se vrátilo do normálu a bylo v pořádku. U vrcholových sportovců se to stává. Není to nic zlého, jen se po sezoně musí vše uklidnit a hodit do pořádku.
Pavla Kladivová (MMA, dříve vzpírání, crossfit)
V podstatě od puberty až do nějakých 33 let jsem neměla pravidelný cyklus, z čehož většinu času jsem menstruaci neměla vůbec, nebo velmi sporadicky. Dle lékařů to bylo spojeno s dlouhodobě nízkým procentem tělesného tuku, malým kalorickým příjmem a samozřejmě celkovým přetěžováním těla tréninky. Dlouho jsem to neřešila a vlastně mi vyhovovalo, že to nemusím každý měsíc řešit. Poslední roky jsem ale "zmoudřela" a pochopila, že menses je projevem hormonální rovnováhy v těle a pokud toto nefunguje, znamená to, že je něco v nepořádku. Tělo vydrží mnoho a velmi dlouho dokáže jet "na dluh", ale...
Prostě pokud vám jde o celkové zdraví, menses je jedna z věcí, která by vás zajímat měla. Pro hlubší pochopení této problematiky velmi doporučuji knihu Cyklická žena.
Monika Chochlíková (thaibox, kickbox, MMA)
Bohužel jsem se s tím setkala i já. Naštěstí to bylo vždy jen na pár týdnů a potom se všechno dalo do normálu. Zatím se mi to stalo jen při držení diety a odvodňování na zápasy. Menstruaci mi to potom o pár týdnů posunulo. Čím bylo hubnutí drastičtější, tím více se mi posouvala. Nejhorší to bylo asi po zápasu v Bellatoru, tehdy jsem poprvé (a asi i naposledy) hubla do 48 kg. Ono se to nakonec vždy vyřešilo samo, asi pravděpodobně proto, že jsem se dopila, dojedla a mimo přípravy na zápas mám vyváženou stravu a neomezuji se. Podle mého názoru, když se menstruace zpozdí o pár dní/týdnů, ale potom se vrátí do normálu, tak je to ještě OK. Ale jsou případy žen (hlavně sportovkyň, nejen v bojových sportech), které nemají menstruaci vůbec. No a když nemáš menstruaci, logicky nemůžeš mít děti. Určitě je třeba toto řešit s odborníkem a nenechat to jen tak. Na jedné straně menstruace dost omezuje ve vrcholovém sportu, na druhé straně je potřebná, je to ukazatel celkového zdraví našeho těla. Pokud není, něco je špatně a je třeba to řešit.
Kamila Šimková (MMA)
V minulosti jsem kvůli dietám a velké tréninkové zátěži ztratila menstruaci dokonce dvakrát. Poprvé jsem to vůbec neřešila, nepřišlo mi to jako problém. Menstruace se mi pak sama vrátila, protože jsem musela kvůli zraněním tréninky často vynechávat. Asi po roce se to stalo znovu, to už jsem ale věděla, že to není v pohodě a že to může pro mě do budoucna mít dost negativní zdravotní důsledky. Tehdy jsem přestala držet diety a hlavně jsem začala pracovat i na psychice.
Závěr...
O nebezpečí hormonální nerovnováhy, vzniku poruch menstruačního cyklu a důsledcích z toho pramenících bychom měly vědět. Měly bychom znát svoje tělo a podle jeho reakcí se k němu adekvátně chovat, každý totiž snese jinou dávku stresu. Ale určitě to není důvodem, výmluvou, proč sedět na zadku a šetřit si tělo na budoucí těhotenství. Důležité je neignorovat a nepodceňovat varovné signály. Umíme být tvrdé, umějme být na sebe i hodné.