Světový box se řítí do obrovského průšvihu. Šéf s Putinem v zádech ho táhne ke dnu
20.09.2022
Autor: Bohumil Králík
Box a problém?FOTO: kaocko.cz
Korupce, podezřelí rozhodčí a mizerný finanční management panující v mezinárodní amatérské boxerské asociaci IBA dostává jeden z nejstarších sportů lidské historie do obrovských problémů a pozici vyvrhele mezinárodní sportovní rodiny. Nyní akutně hrozí konec tohoto odvětví na olympijských hrách, a k záchraně renomé určitě nepřispívá ani bratříčkování současného prezidenta Umara Kremleva s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Světový box má ale teď šanci na změnu. Využije ji?
IBA čekají o víkendu prezidentské volby v Arménii, kde ve znovu rozdmýchaném konfliktu se sousedním Ázerbájdžánem opět umírají lidé. Proti Kremlevovi se postaví nizozemský protikandidát Boris van der Vorst, jenž slibuje novou éru světového boxu.
Ta by kromě zametení se starými pořádky měla obnovit finanční toky do asociace, které v důsledku pochybným praktikám z minulosti i současnosti Mezinárodní olympijský výbor (MOV) stopl. Vše vyvrcholilo po skandálech v boxerských turnajích na hrách v Riu. V Tokiu už pořádal boxerská klání sám olympijský výbor, který tak vyšachoval IBA ze hry.
Stejný scénář se bude opakovat za dva roky v Paříži a pro olympiádu v Los Angeles 2028 hrozí úplné vyřazení tohoto sportu z programu her. V něm dosud figuroval v rodině 25 základních olympijských sportů, o toto privilegium už ale přišel.
Prezidentství Kremleva v očích mezinárodní veřejnosti zjevně boxu moc nepomáhá. Funkcionář se nedávno chlubil fotkou a videem, jak otevírá spolu s Vladimirem Putinem boxerské centrum v moskevských Lužnikách.
MOV: Reformy jsou nedostatečné
Mimo samotné Rusko se však zřejmě v tomto ohledu není moc čím chlubit, když Putinova vojska už déle než půl roku bezdůvodně vraždí na Ukrajině a každý den přichází z Ukrajiny nová svědectví o mučení, masových hrobech a dalších zvěrstev páchaných na Putinův příkaz.
Poplácávání po zádech s Putinem je ale jen špičkou ledovce. Kremlev, jenž v roli prezidenta vládne dva roky a předtím působil jako člen výkonného výboru, celkově světový box uvrhl do ruské náruče. Ihned poté, co se dostal do funkce, strategicky propojil IBA s ruským energetickým gigantem Gazpromem a ústředí mezinárodní asociace v podstatě neoficiálně přesunul do Moskvy, přestože oficiálně sídlí ve Švýcarsku.
Silný partner by měl být teoreticky lékem na špatnou finanční situaci světového boxu. MOV nicméně vytýká asociaci přílišnou závislost na Gazpromu a absenci dalších zdrojů financování. Reformy v boxu vnímá MOV stále jako silně nedostatečné a zaujatou pozici směrem k IBA a boxu v souvislosti s olympiádou zatím nehodlá měnit.
"Co se týče finanční stránky, tak podle informací, které máme k dispozici, IBA nemá žádné nové zdroje příjmů. Přetrvává závislost na ruském Gazpromu. Situace se ještě zhoršila tím, že tamní bankovní konta podléhají mezinárodním sankcím," cituje agentura Reuters káravá slova sportovního ředitele MOV Kita McConnella.
"Box momentálně nefiguruje v programu olympijských her v Los Angeles 2028," vyhrožuje MOV v nedávno zaslaném dopise do ústředí IBA.
Volby prezidenta IBA měly být na programu už v květnu, ale den před konáním kongresu komise vyřadila Kremlevova oponenta Van der Vorsta kvůli údajnému porušení pravidel IBA při kandidatuře. Nizozemec se nicméně obrátil na mezinárodní sportovní arbitráž CAS, která jeho kandidaturu zpětně uznala za legální a volby tak nyní mohou proběhnout.