Světový šampion se přiznal k lásce k mužům: I kamarádi teď říkají, ať mě upálí
27.11.2024
Autor: Bohumil Králík
Exauce Mukubu. FOTO: United World Wrestling
Coming out ve světě bojových sportů je obzvlášť ošemetná záležitost. Norský zápasník Exauce Mukubu se přesto na tenký led vydal a přiznal se ke své bisexuální orientaci. Očekávané nepříjemné následky sdělení, že kromě žen ho sexuálně přitahují i muži, na sebe nenechaly dlouho čekat.
V komunitě zápasu už se nějaký čas o jeho sexuální orientaci vědělo, ale minulé úterý se k ní otevřeně přihlásil v rozhovoru pro deník Aftenposten.
"Setkal jsem se s lidmi, které znám skoro celý život, a najednou dělají, že mě nevidí a nezdraví mě. A říkají, že by mě měli ukamenovat nebo upálit a odplivnou si. Slyšet něco takového je hodně smutné a bolestivé," svěřil se v rozhovoru pro televizi NRK zlatý medailista z MS do 23 let v kategorii do 88 kg a dvojnásobný norský šampion.
Jeho otevřenost v tomto směru mu kromě negativních reakcí přináší problémy i v tréninkovém procesu. S vědomím jeho bisexuální orientace k němu přistupují jinak i někteří potenciální tréninkoví soupeři.
"Když mě třeba někteří viděli, že trénuji s jinými zápasníky, kteří ještě nevěděli o mojí bisexuální orientaci, tak k nim přišli a říkali: 'Dej si na toho chlapa pozor. On je takový a takový.' A je smutné, že kvůli tomu pak někteří zápasníci se mnou raději trénovat nejdou," pokračoval rodák z Demokratické republiky Kongo, jenž v roce 2009 emigroval s rodinou do Norska.
Zatím se však prý nesetkal s tím, že by s ním někdo odmítl nastoupit do oficiálního soutěžního zápasu. Nicméně se obává, že by se celá věc mohla negativně projevit při tréninkovém procesu, pokud by měl nedostatek kvalitních sparing partnerů.
Norská zápasnická federace si je potenciálního problému vědoma, svému reprezentantovi vyjádřila plnou podporu a úzce s ním spolupracuje.
Váhal bych, jestli jet do Ruska
"Dohodli jsme se na tom, že pokud bych cítil jakýkoliv diskomfort, nebo by se mnou někdo nechtěl trénovat, mám se ozvat. Takové tréninkové kempy pak budeme bojkotovat. Nicméně doufám, že tohoto scénáře budeme ušetřeni, protože by to samozřejmě ovlivnilo i celý náš tým," prozradil.
Sportovní ředitel norské federace Erling Strand pro NRK uvedl, že je pyšný na Mukubua, jenž se nebál jít s pravdou ven. "Velký respekt. Stoprocentně ho podporujeme," řekl.
Nicméně dodal, že ho mrzí, že otevřenost norského zápasníka se nesetkala u všech s podobně pozitivními reakcemi. Ty negativní se vyskytují zejména na sociálních sítích.
Větší problémy než v Norsku se dají očekávat na mezinárodním poli. Zápas je totiž velmi silný v řadě zemí, kde panuje minimální tolerance k homosexualitě či jakékoliv jinakosti, jako jsou třeba Rusko, Írán, Ázerbájdžán či Turecko. Už to ostatně zažíval.
"Byl jsme v situacích, kdy jsem třeba nakupoval v obchodě během tréninkového kempu. Potkal jsem skupinku z východní Evropy, kde mají ještě starou mentalitu. Chtěli se předvádět, rýpnout si," vykládal své zkušenosti.
Musí se ale připravit na situaci, že velké turnaje hostí často právě východní země. Třeba v dubnu pořádá evropský šampionát Slovensko. "To ale není úplně nejhorší. Kdyby to bylo Rusko, asi bych se rozmýšlel, jestli tam mám jet, nebo ne. Ale bylo by smutné nakonec někam nejet jen proto, že jste trochu jiní než ostatní," dodal.
"Ano jsou země, kde nejsou takové odlišnosti akceptované a tam musíme být extra opatrní. V našem národním týmu ale za ním stoprocentně stojíme. Jsme jeden tým," ujišťoval Mukubuův reprezentační kolega Morten Thoresen.