Skandál jako hrom! Pod olympijskými kruhy v Riu bylo zmanipulováno jedenáct zápasů
01.10.2021
Autor: Ondřej Propper
Tak tohle je velký průšvih.FOTO: kaocko.cz
Budou se po pěti letech vracet olympijské medaile z boxerského turnaje v Riu de Janeiru? Něco takového určitě nehrozí, váha jejich sportovní hodnoty však utrpěla hrozivou ránu. V Brazílii totiž mělo být zmanipulováno hned jedenáct rohovnických zápasů, napsal server independent.ie.
Každá olympiáda má být v první řadě sportovním svátkem, kde je za každých okolností na prvním místě rovné soupeření jako takové. Jenže ne vždy se to povede. A zcela na hlavu pak toto nepsané pravidlo bylo postaveno na boxerském turnaji před pěti lety v Riu, kde se to kontroverzními výroky jen hemžilo.
Všechny duely tak prošly rozsáhlým protikorupčním vyšetřováním, které podle ESPN odhalilo, že téměř tucet z nich bylo zmanipulováno. A to včetně památného čtvrtfinále bantamové váhy, v němž irský tvrďák a hlavní adept na zisk zlata Michael Conlan podlehl šokujícím způsobem Rusovi Vladimiru Nikitinovi. Tomu rozhodčí přisoudili výhru 2:1 na body, podle mnohých měl být však výsledek přesně opačný. A stejný názor měl samozřejmě i obhájce prvenství Conlan, jenž hned po utkání pálil hodně ostrými….
„O rozhodčích je dobře známo, že to jsou podvodníci. Celý amatérský box smrdí od hlavy až k patě. Je to o tom, kdo zaplatí víc peněz,“ hřímal tehdy Conlan a i právě díky jeho neúprosné kritice se rozjelo vyšetřování, jenž dostal na starost renomovaný profesor práva Richard McLaren. A výsledky jeho práce mluví hodně neúprosnou řečí. Boxerský turnaj v Riu prý provázalo hned jedenáct zmanipulovaných soubojů.
Do podezření upadl třeba i souboj o zlato supertěžké váhy mezi Francouzem Tonym Yokou a Britem Joe Joycem. Při semifinále lehké divize mezi Otgondalaiem Dornyambuu z Mongolska a Francouzem Soufianem Oumiahem měl být zase nabídnut úplatek 250 tisíc dolarů za to, když konečný výsledek půjde ve prospěch druhého jmenovaného. A ten nakonec i vyhrál…
A právě Francie hraje v celé kauze dost nepěknou roli. V Riu totiž v boxu získala hned šest medailí, z toho dvě zlaté, evidentně ne každá však byla získána právem. I proto musel po skandálním turnaji skončit výkonný ředitel Mezinárodní boxerské federace (AIBA) – Maročan s francouzskými kořeny Karim Bouzidi i celá jeho „hvězdná“ porota.
Následně odstoupilo také všech 36 rozhodčích, kteří působili v Riu, a boxerský turnaj letos v Tokiu už řídila zcela jiná jména. Taková, která nominoval přímo olympijský výbor, jenž nad děním v ringu dozoroval místo AIBA. A světe div se, Francouzi rázem v boxu nezískali ani jeden cenný kov!
„Šetření pana Laurena rozhodně nebereme na lehkou váhu. Jsme odhodláni zajistit, aby se boxerům dostalo spravedlnosti. Hlavní je zajistit takové mechanismy, které podezřelé výsledky srazí na minimum,“ prohlásil současný prezident AIBA Umar Kremlev.