Příběh trans fighterky vstoupí do kin. Chtěla zažít boj v kleci
10.11.2022
Autor: Ondřej Huml
Američanka zápasila pod organizací Combate Global.FOTO: Combate Global
Stala se teprve druhou transgender ženou v prostředí MMA. Devětatřicetiletá Američanka Alana McLaughlin debutovala v září loňského roku v organizaci Combate Global v Miami, svou soupeřku uškrtila v druhém kole. Teď se tenhle příběh dostane na plátno. Už příští rok vyjde dokument mapující její cestu do klece.
Transgender sportovci jsou ve světě stále trochu tabu. Ne že by jim snad okolí nepřálo úspěch. Jde o to, že zvlášť mezi ženami mohou mít nezpochybnitelnou výhodu. Když na jaře ovládla plaveckou univerziádu v Atlantě jistá Lia Thomas, žena narozená jako muž, mnoho soupeřek její výhru zpochybnilo. A ozval se i slavný fighter UFC Jorge Masvidal.
"Existuje ještě vůbec nějaký sport, v němž by skutečně soupeřily ženy proti ženám? Chtěl bych, aby se má dcera věnovala jednou tomu sportu, který k ní dokáže být spravedlivý," rýpnul si na Twitteru a mnoho fanoušků s ním souhlasilo.
Hodně trnitou cestu musela absolvovat i McLaughlin. Spoustu organizací její účast na turnajích odmítalo, loni se však dočkala. Proti Celine Provost si připsala dominantní výhru a navázala tak na první transgender fighterku, svou mentorku Fallon Fox. Ta zápasila v letech 2012 až 2014 a v šesti duelech si připsala pět výher.
Ani McLaughlin se však z jistých kruhů uznání nedočkala. "Změň si jméno, říkej si žena, ale pořád jsi chlap. Vypadni z ženského MMA, zbabělče. Proto je atletická komise k ničemu. Varlata při narození = chlap," napsal tehdy na Instagram třeba známý rabiát Sean Strickland.
Nejspíš i k téhle kritice se McLaughlin vyjádří v dokumentu, který v průběhu příštího roku vstoupí do kin. "Na natáčení jsem kývla ze stejných důvodů, které mě přiměly k boji. Jistá moje část chce, aby si mě lidé pamatovali. Především jde ale o zviditelnění celé naší komunity. O vytvoření prostoru pro nás," uvedla McLaughlin v rozhovoru pro TransSporter Room.
"Nejsem tak zvláštní, jak si někteří lidé myslí. Chci jen soutěžit, starat se o své přátele a svou komunitu. To je vše, na čem mi záleží," řekla před lety pro The Guardian a zaútočila na některé politiky, kteří transgender osobám moc nepřejí.
"Útoky na nás chtějí získat laciné body, dělají z nás obětního beránka. Přitom i my si zasloužíme dostat stejnou příležitost jako každý jiný. Zasloužíme si být milováni, stát se součástí společnosti. Jsme lidé jako všichni ostatní," dodala Američanka, která ještě coby muž byla členkou speciálních jednotek. Pak z armády odešla a před šesti lety prodělala změnu pohlaví.