Nový skandál kolem pohlaví boxerky. Zuří i Navrátilová, lékař se cítí zneužit
07.11.2024
Autor: Bohumil Králík
Imane Khelif na olympiádě v Paříži.FOTO: Profimedia.cz
I když už od jejího posledního zápasu uplynulo téměř čtvrt roku, jméno alžírské boxerské olympijské šampionky Imane Khelif se v posledních dnech opět stalo žhavým tématem v různých koutech světa. Vše se točilo kolem údajné uniklé lékařské zprávy, podle níž se s konečnou platností prokazuje, že Khelif je muž.
S informací přišel kanadský server Reduxx, často označovaný za ultra konzervativní a krajně pravicový. Autorka článku Anna Saltz však jen využila informaci francouzského novináře alžírského původu Džafára Ait Aoudii.
Údajná lékařská zpráva měla vzniknout loni ve spolupráci endokrinologů z pařížské nemocnice Kremlin-Bicetre a alžírské nemocnice Mohamed Lamine Debaghine. Olympijská šampionka má mít podle zprávy deficit 5-alfa reduktázy, který postihuje pouze muže, u nichž se vyvinou varlata, ale nedostatek dihydrotestosteronu vede k narušenému vývoji zevních pohlavních orgánů.
Ze zprávy má také vyplývat, že u Khelif byly odhaleny mužské chromozomy XY, mikropenis a také se mělo přijít na absenci dělohy.
Tuto informaci však téměř žádná významnější média nepřevzala. Obsah i načasování působily podezřele, protože Reduxx článek vydal těsně před volbami amerického prezidenta. A jak známo jeden z kandidátů Donald Trump opakovaně Khelif využíval ve své kampani jako symbol zvrácené doby, v níž muži mlátí ženy a se kterou je třeba skoncovat.
Je to biologický muž! Opravdu?
Informaci převzal z významnějších médií vesměs jen německý bulvární list Bild. Na sociálních sítích však masivně kolovala a i různé známé osobnosti začaly volat po tom, aby Khelif vrátila zlatou medaili a její start na hrách označovaly za podvod.
"Potvrzení toho, co někteří z nás už říkali. Khelif je biologický muž. Zlatá medaile by měla být odebrána a předána nejlepší opravdové ženě," napsal například známý britský bulvární novinář Piers Morgan na síti X.
Toho na stejné síti podpořila i českoamerická tenisová legenda Martina Navrátilová. "Tohle říkáme už celé měsíce. Za to, že jsme tuhle osobu označovali za muže nebo minimálně mužského pohlaví, jsme byli nazývány různými jmény. A to nejvíc ty ženy, kterým tenhle muž sebral medaile a vítězství. To je prostě strašné," rozčilovala se rodačka z Prahy.
Mezitím se ozval ale i Jacques Young, endokrinolog ze zmíněné nemocnice Bicetre v Paříži, jehož jménem se uniklý dokument zaštiťoval a který se cítí být v celé kauze zneužit. Potvrdil to německé stanici DW.
Je to žena, shodli se lékaři
Ta se ho napřímo zeptala, zda cítí, že jeho jméno bylo zneužito k legitimizování falešných informací, na což on odpověděl: "Myslím, že vaše vyjádření přesně reflektuje realitu." Pro DW také zmíněná nemocnice Bicetre odmítla potvrdit pravost údajně uniklého dokumentu.
DW také dále uvádí, že originální kopie francouzské lékařské zprávy naopak potvrzuje, že se endokrinolog Young a jeho alžírský kolega Soumaya Fedalase shodli na tom, že Khelif je správné z lékařského hlediska považovat za ženu. "Z hlediska klinické historie je v tomto případě vždy preferováno uvádět ženské pohlaví."
Mezinárodní olympijský výbor, který byl v této souvislosti rovněž obviňován z podvodu, uvedl, že se odmítá zaobírat "neověřenými dokumenty, jejichž pravost nelze potvrdit" a také, že byl vyrozuměn o tom, že sama Khelif "připravuje v reakci na novou vlnu nepravdivých zpráv vlastní žalobu".
Sportovkyně se zastal i alžírský olympijský výbor. Útoky na reprezentantku své země v oficiálním prohlášení odsoudil s tím, že nejsou ničím podložené a neoprávnění poškozují jméno sportovkyně i celé země a jako takové jsou ve sportovním světě nepřijatelné.