Nejsilnější muž světa vedle skutečného obra. Vypadám jako dítě, smál se sám sobě
16.04.2025
Autor: Bohumil Králík

Eddie Hall. FOTO: KSW
Bitva bývalých vítězů soutěže o nejsilnějšího muže světa mezi Britem Eddiem Hallem a Mariuszem Pudzianowskim se blíží, pustí se do sebe v kleci na galavečeru KSW 105 v polských Gliwicích už 26. dubna. Hall ale i v týdnech před dalším životním duelem stíhá bavit své fanoušky. Na sociálních sítích zveřejnil videa ze setkání s nizozemským kulturistou a hercem Olivierem Richtersem, známým jako Dutch Giant, nebo-li Nizozemský obr.
Už jen společná fotka obou svalovců vyvolala pobavené reakce. Hall, jenž v dobách své kariéry strongmana vážil až 196 kg, je považován za obra. Jenže nyní po boku 218 cm vysokého Nizozemce vypadá až legračně malý.
"Kdysi jsem vyhrál soutěž o nejsilnějšího muže světa. A dnes vypadám jako dítě," smál se sám sobě Hall na Instagramu. Richters, jenž mimochodem ztvárňuje padoucha ve třetí řadě seriálu Reacher, navštívil Halla u něho doma. Oba spolu strávili 24 hodin, a kromě různých tréninků a vylomenin v podobě jízdy tankem také konzumovali obrovské objemy kalorií.
Právě jídelníček a jeho složení, který si oba dopřávají, vzbudil seriózní diskuze i u výživových expertů. Hall také na tomto videu propaguje striktní "carnivore" dietu – tedy jídelníček složený výhradně z živočišných produktů.
Nesmíš do sebe cpát odpad
Britský silák začíná snídani 100 gramy bio uzeného lososa přímo z obalu. Což následně spláchne kelímkem tvarohu o hmotnosti 50 gramů. Tato kombinace mu dohromady dodá solidních 50 gramů bílkovin a jen asi 1–2 gramy sacharidů, které pocházejí z mléčných produktů.
Hall se nijak netají tím, že tento způsob stravování není úplně levný. Odhaduje, že měsíčně za jídlo utratí kolem 3 200 liber, tedy téměř 100 tisíc Kč. "Ale prostě nemůžeš do sebe cpát odpad," vysvětloval. "Musí to být bio, musí to být top kvalita. Vždycky říkám, že je to investice," pokračoval.
Po snídani si Hall dal procházku, která má pomoct s trávením a rozhýbáním těla. A pak? Směr MMA gym – připravený na trénink díky energii nabrané z lososa a tvarohu.
Nicméně o efektivitě carnivore diety se vědecká obec zatím příliš přesvědčit nenechala. Třeba nedávno před ní na Instagramu vyloženě varoval Layne Norton, jenž má doktorát z nutričních věd a dvakrát vyhrál mistrovství světa v silovém trojboji pod hlavičkou International Powerlifting Federation.
Podle něj v tomto typu diety chybí základní živiny nezbytné pro správné fungování těla. Odkazoval přitom na nedávnou studii, která zkoumala čtyři různé varianty carnivore stravování. Výzkumníci v ní zjistili, že všechny byly deficitní v klíčových mikronutrientech, jako jsou hořčík, vláknina, vápník, vitamín C, kyselina listová, jód, draslík a thiamin.
Zkrátka, podle Nortona tahle dieta je potenciálně nebezpečně a nevyvážená.