Podvod na lidi, nebo nová realita? Rozjetý cirkus se začíná brát vážně
02.06.2021
Autor: Bohumil Králík
Logan Paul, youtuber boxerem.FOTO: DAZN
Boxerský svět se probouzí do nové reality. I ta největší profesionální esa z ringu a jejich mocné promotérské organizace se najednou chtě nechtě musejí vyrovnávat s rostoucím fenoménem ve svém sportu, jehož aktéry vlastně ani opravdoví boxeři nejsou. Jenže hvězdní fighteři a manažeři dost možná s úžasem zjistili, že mnoha štědře platícím fanouškům je to vlastně jedno.
Když budete procházet přední místa žebříčků a seznamy držitelů mistrovských pásů všech nejdůležitějších světových boxerských profi organizací, vězte, že na jméno aktuálně nejpopulárnějšího bojovníka v tomto sportu asi nenarazíte. Tedy alespoň co se nejlukrativnějšího severoamerického trhu týče.
Tuto pomyslnou pozici totiž okupuje internetová senzace Jake Paul, jenž se sice s žádným opravdovým boxerem ještě nikdy neutkal, přesto se ale na něj hrne sláva, o které se může drtivé většině profíků jen zdát.
Své postavení nedávno potvrdil 120sekundovou šarvátkou, v níž knokautoval v ringu bývalého MMA zápasníka z UFC Bena Askrena. Bylo zjevné, že jde především o show a rychle vydělanou hromadu peněz. Ihned se také vyrojily spekulace, že překvapivý průběh duelu byl zinscenován.
Co lidé opravdu kupují?
Už špekatá postava Askrena, jehož komentátor ESPN Stephen A Smith nazval „tlustým čunětem“, budila dopředu dojem, že bývalý profesionální bojovník nebere tuhle výzvu úplně vážně. Což dovršil tím, když se po ponižující prohře, kterou svým způsobem znehodnotil i úroveň UFC, usmíval.
Jenže čísla hovoří jasně. Přímý přenos ze zápasu v ceně 50 dolarů (přes 1100 korun) si přes službu pay-per-view zaplatilo okolo 1,5 milionu diváků. Na podobná a vyšší čísla mohou pomýšlet jen opravdové top hvězdy tohoto sportu.
„Můžete si být téměř jisti, že Jake Paul je nyní v Severní Americe největší boxerskou hvězdou. I větší než Canelo Alvárez, a to díky obrovskému počtu followerů na sociálních médiích. Ani Canelo by nebyl schopen prodat takový pseudozápas tolika lidem,“ srovnává například ve svém komentáři server Boxing News ekonomický potenciál internetové senzace se světovým šampionem čtyř váhových kategorií.
„Je na boxerské scéně, aby lidem dostatečně vysvětlovala, jaký produkt si vlastně kupují. Že platí za kvalitativně hodně bídný zápas mezi youtuberem bez jakéhokoliv boxerského pozadí a obtloustlým bývalým zápasníkem MMA v důchodu,“ píše dále Boxing News.
Pravdou ale je, že zápas Paula s Askrenem zcela zastínil třeba souběžný duel, v němž Demetrius Andrade obhajoval mistrovský pás WBO ve střední váze či event UFC jehož headlinerem byl bývalý šampion Robert Whittaker.
Většina profi scény však nad kabaretem bratrů Paulových dlouho pohoršeně ohrnovala nos. Již zmíněný Canelo dříve označil jejich počínání za „nerespekt k boxu“. „Doufám, že bychom se měli shodnout na tom, že lidé jako basketbalisté nebo youtubeři by neměli dostávat boxerské licence,“ prohlašoval Mexičan dříve. A další se přidávali.
Po dubnovém triumfu Jakea Paula v ringu i u fanoušků se ale ledacos v tomto směru změnilo, včetně názorů různých osobností.
Vývoj, který už nelze ignorovat
„Tohle je vývoj, který už nelze ignorovat. I když se můžeme pochechtávat nad schopnostmi Jakea Paula, celý tenhle cirkus začíná mít dopad i na profesionální box,“ upozornil expert BBC Mike Costello.
„Už dlouho říkám, že bychom měli tyhle kluky brát vážně,“ doplnil jeho kolega z BBC 5 Live Steve Bunce.
S nadšenou reakcí na Paulův počin dokonce přispěchal šampion těžké váhy WBC Tyson Fury.
„Tohle je absolutně fantastické pro náš sport. Tihle týpci z Youtubu poutají pozornost nových fanoušků k boxu. Kvůli nim se dívají lidé různého věku. Je to pro náš sport velmi velmi pozitivní,“ hlásil pro FightHype.com Fury.
Částečně otočil i Canelo, jenž najednou mluví podobně jako Fury. „Pravdou je, že (Paul) zjevně přináší jiný typ publika, to boxerské je odlišné, to přinášíme my. Z mého pohledu jde o publikum, které ještě moc boxu nevidělo a možná by se chtělo dívat i na Canela. Je i pro nás dobré, že youtubeři a mladí lidé objevují box,“ myslí si nyní slavný Mexičan, jenž se rozpovídal pro ESPN.
Tuhle hru hraje perfektně
Profesionální box se ale často dostává pod palbu kritiky za to, že fanouškům nedokáže nabídnout to, co chtějí vidět. Duely mezi největšími hvězdami se složitě a dlouho domlouvají a příznivci musí čekat. Některých vytoužených zápasů se nedočkají nikdy. Však se také po Paulově vítězství celému boxu vysmál šéf UFC Dana White.
„Tohle (Paul) je ten pravý chlapík se správným vtipem v pravý okamžik. Ten kluk umí tu hru hrát perfektně. A box je teď v tak špatné pozici, že dělá opravdu dobrou práci v tom, aby mu lidé tohle hltali. A dobře pro něj,“ rýpl si White.
Není třeba dodávat, že bratři Paulové úspěch proti Askrenovi na sociálních médií náležitě umně prodali. A jejich show nejspíš zdaleka nekončí. Potvrzen je už zápas Logana Paula s legendárním boxerem Floydem Mayweatherem (6. června). Jeho bratr Jake už má také soupeře, je jím bývalý UFC šampion Tyron Woodley.
„Je to jednoduchý, jde o prachy. Exhibice sledovaná bude, o to všem, kteří kolem toho budou, jde. Samozřejmě je tento zápas blbost, ale prachy se vydělají, kapsy to oběma částečně naplní. Výsledek je dopředu taky jasný, Mayweather bude Paula šetřit jako před lety Conora McGregora. Kluci si zapinkají a lidi si to koupí,“ nastínil bývalý mistr světa Lukáš Konečný pro Kaočko.cz pravděpodobný scénář.
Ale doba, kdy se nad něčím takovým dalo mávnout rukou, je možná nenávratně pryč. Pro seriózní profesionální boxerskou scénu bude dost možná v časech boomu sociálních médiích stále těžší soupeřit s fenoménem exhibičních zápasníků s pochybnou sportovní úrovní, kteří si ale umí získat pozornost fanoušků i tučné zisky.
V pozoru by měli být i manažeři a promotéři, kteří by si mohli nedostatečnou adaptací na nové poměry vypustit vlastní rybník.
Kvůli jejich neschopnosti se domluvit se fanoušci možná nikdy nedočkají vytouženého mega fightu neporažených bijců welterové váhy mezi Errolem Spencem a Terencem Crawfordem. V 90. letech třeba příznivci také marně čekali na bitvu v profi ringu mezi Lennoxem Lewisem a Riddickem Bowem. Jenže tehdy byl internet teprve v plenkách a fenomén virtuálních celebrit, jakými jsou nyní bratří Paulové, byl ještě neznámý svět. A za špičkové sportovce tak ještě nemohli internetoví showmani zaskočit.