Chladová terapie. V čem pomáhá a proč si ji oblíbil i Procházka?
06.06.2022
Autor: Ondřej Huml
Libor Mattuš a Jiří Procházka.FOO: se souhlasem Libora Mattuše
Říká se, že předpoklad ke každému (nejen) sportovnímu úspěchu je řádně nastavená mysl. Své o tom ví i Jiří Procházka, jenž na toto téma natočil hned dva dokumenty. Na jeho cestě mu pomohl také biohacker Libor Mattuš, který se věnuje správnému dýchání a otužování. V čem tkví kouzlo této činnosti a co všechno Mattuš naučil právě BJP?
Jak probíhala vaše spolupráce s Procházkou? Kdy jste se seznámili a co všechno jste ho naučil?
Jirka přišel na můj workshop pro veřejnost jen po dvou hodinách spánku, protože předešlou noc oslavoval jedno ze svých vítězství. Bylo to navíc v den jeho narozenin. Strávil se mnou půl dne, a i přes tyto okolnosti byl naprosto koncentrovaný. Cvičili jsme různé dechové techniky, které slouží k celkové aktivaci organismu a přípravě na akci, nořili jsme se do ledového bazénu a trénovali i práci s myslí při takové stresové situaci, jakou je právě otužování. V dalších letech jsme pak cvičili dechové techniky, které jdou více k jádru sportovního výkonu. Tedy jak dýchat spíš méně než více. Za tu dobu jsme si vybudovali přátelský vztah. Nyní je Jiří opět ve fázi, kdy řeší, které účinné metody mu mohou pomoct dostat se ve výkonu a regeneraci ještě dál.
Jak hodnotíte jeho mindset?
Jirka je v práci s myslí opravdu dobrý. Dá se říct, že je to jeho full time job. On každý vrcholový atlet musí mít svou psychiku zvládnutou minimálně do nadstandardní úrovně. Některé sporty kladou podle mě na zvládání vlastní mysli ještě větší nároky, jako je například plavání pod ledem nebo právě zápasy v kleci. Když se v těchto sportech podlomí mozek na desetiny sekundy, může to mít fatální následky. Trénink mysli tradičními i netradičními metodami je tedy nezbytná součást přípravy.
Jak ho zvládá právě Procházka?
Já pracuji se spoustou manažerů, ale protože jsou zachycení ve víru každodenní operativy, nemají tak dobré prostředí na trénink mysli jako třeba právě Jirka. Ten má velkou pokoru a vidět to bylo i v našem podcastu před dvěma lety, kdy už dle mého mluvil trochu jinak než v minulosti, ale to je jen můj názor. Jirka nechává výsledek určitým způsobem vyplynout. Samozřejmě ale dělá maximum, aby každý zápas dopadl v jeho prospěch.
Co si může z Procházkova příběhu a přístupu vzít běžný člověk do svého života?
Určitě mít svůj pevný denní režim a mít něco, na čem konstantně pracuje. Ideálně ve fyzické sféře. Něco, co trochu bolí a vyžaduje překonávání. Může to být chladová terapie, mohou to být různá dechová cvičení či fyzický trénink. Zkrátka něco, v čem se můžete den za dnem posouvat dopředu a získávat to, čemu se říká mistrovství. Pokud dosáhnete velmi vysoké úrovně v některém oboru lidského snažení, jednodušeji své hluboké porozumění přemístíte do jiného oboru. Jirka s tímhle pohledem dost souzní. Za mě je dobrým příkladem špičkový americký šachový hráč Josh Waitzkin, který se po kariéře stal velmi rychle světoznámým mistrem čínského bojového zápasu. Možná znáte film Hledání Bobbyho Fischera, jenž byl natočen podle jeho životního příběhu.
V čem může chladová terapie pomoct vrcholovým sportovcům?
Ledová voda den po tréninku může výrazně zlepšit to, jak se sportovec cítí. Ještě zajímavější je však podle mě skutečnost, jak ledová voda umí zvýšit odolnost proti bolesti. A to díky práci s endorfiny, které jsou neuromodulační tišící látkou, po níž lépe snášíme fyzické vypětí i mentální tlak. Celkově zvedá energii, náladu i chuť trénovat a žít. Je velkým pomocníkem nejen špičkových atletů ve fyzickém i mentálním tréninku, ale každého aktivního člověka. Pro zájemce o chladovou terapii si více můžete přečíst v mé knize Chladová terapie. Workshopy chladové terapie nyní plánujeme také v Praze.
Co dalšího byste na Procházku prozradil?
Ze začátku měl problém mi věřit, protože si vždy vybíral výrazně starší a zkušenější kouče, měl předsudky vůči mladému věku. Máme ale společný zájem v asijské filosofii. On si zamiloval Knihu pěti kruhů, já pro změnu studium čínštiny a východního přístupu obecně. Líbí se mi, že Jiří nemyslí příliš dopředu a nekouká tolik za horizont. Před jeho premiérou v UFC jsem se ho ptal na to, co se bude dít dál, až se stane šampionem. Vlastně odmítl odpovědět s tím, že se zaměřuje čistě na ten zápas a nedívá se dál. Extrémně souzním i s tím, že každou svou výhru v kleci přijímá s pokorou. Oddal svůj život boji. I proto je nejlepší.
Kdo je Libor Mattuš?
Libor Mattuš je biohacker, kouč dýchání a otužování, průvodce na cestě za lepším já. K biohackingu se dostal skrz vlastní zdravotní problémy (astma, alergie, problémy s imunitou, častá nemocnost, fóbie z lidí, problémy se soustředěním, únavové stavy a neustálý chronický stres). Dnes je fyzicky aktivní, produktivní v práci, soustředěný a úspěšný v podnikání i v osobním životě. Spoluzaložil první českou firmu zabývající se biohackingem - Code of Life.
„Český Wim Hof” školil tisíce lidí na různé formy chladové terapie od začátečníků až po ty nejzkušenější. Pomáhá lidem adresovat jednoduše a funkčně základy svého zdraví a své připravenosti a také dlouhodobé udržitelnosti životního stylu, pomocí jednoduchých změn ve stravě, dýchání, přístupu k pohybu či psychohygieně. Pořádá chladové výpravy na Sněžku v kraťasech v zimních měsících. Je autorem úspěšné knihy Chladová terapie: kompletní průvodce chladem (první populárně-naučná kniha o tomto tématu s praktickými návody u nás). Spolupracuje s vrcholovými sportovci, v minulosti koučoval i bojovníky IAF. |