Bojovala v Afghánistánu s teroristy. Teď chce okusit boj v kleci
23.10.2022
Autor: Kamila Šimková
Hawa Haidari v tréninku.FOTO: Hawa Haidari
Během války v Afghánistánu pomáhala šest let vojsku USA při jejich operacích jako členka tajné ženské čety. Po přestěhování do Spojených států se začala věnovat tréninku bojových umění. A teď si dokonce troufá na kariéru MMA zápasnice.
Hawa Haidari byla členkou speciálního útvaru, ve kterém s dalšími afghánskými ženami pomáhala Američanům při jejich vojenské misi. Společně s afghánskou vládou a americkými speciálními jednotkami pomáhala vyhledávat členy Tálibánu.
Už to, že její bývalá četa byla tvořena ženami, je naprosto unikátní. Tato skutečnost je ještě o to zajímavější, že v Afganistánu tehdy i nyní je naprostým tabu, aby ženy pracovaly po boku mužů a navíc, že by mohly být ozbrojeny.
Odvážná Hawa Haidari ale tato tabu překonala, při tajných operacích nosila při sobě zbraň a společně s ostatními pátrala v domech místních obyvatel po podezřelých osobách. Vzhledem ke konzervativním kulturním normám afghánští muži nevěřili, že by ženy mohly pracovat v armádě.
To byla právě ta největší výhoda speciální jednotky. Často se stávalo, že lidé podezřelí z terorismu schovávali vše, co by je mohlo usvědčit, u svých manželek či příbuzných žen. Žili v domnění, že tam jsou jejich pasy, telefony či zbraně v bezpečí, protože žádný muž by jejich ženy neprohledával. Toho se proto chopily právě členky této speciální čety, díky jejichž působení bylo odhaleno mnoho členů teroristických jednotek Tálibánu.
Po ukončení vojenských operací v Afghánistánu se kvůli obavám o svůj život přestěhovala Hawa Haidari společně s dalšími členkami své bývalé čety do Spojených států amerických. Žádná z žen nemá naději na to, že by se mohly vrátit do svých domovů. Na jejich hlavy byla v Afghánistánu vypsaná odměna a jejich případný návrat by pro ně znamenal téměř jistou smrt.
Haidari společně s ostatními stále čeká na oficiální dokumenty, které by jim umožnily získat americké občanství.
Mladá žena ale nezahálí a od svého příjezdu se naplno věnuje aktivitám, kterým by se zpátky ve své domovině věnovat nemohla. Vedle učení se angličtiny, bez které se v nové zemi neobejde, se začala také věnovat tréninku MMA.
Tomu se věnuje naplno a sport ji natolik uchvátil, že se chce jednou postavit do klece a dokázat, že i afghánské ženy mohou překonat předsudky a kulturní zábrany a stát se zápasnicemi. Podle svých vlastních slov očekává, že by jí příprava na první zápasnickou zkušenost mohlo zabrat až 5 let, této výzvy se ale rozhodně nebojí.
Jak sama říká: "Chci být silnou ženou, tou nejsilnější afgánskou ženou," citoval jí server voanews.com.