Boj s Tysonem málem zvládl, ten se svými démony už ne. Za tři vraždy doživotí
12.07.2022
Autor: Ondřej Huml
Život v ringu a za zdí.FOTO: kaocko.cz
Během své památné kariéry narazil legendární Mike Tyson na nesčetně soupeřů. Drtivou většinu z nich v ringu přejel, na některé z nich si už dneska asi ani nevzpomíná. Na muže jménem Reggie Gross však určitě ano. A bohužel nikoliv proto, že to byl v té době prvotřídní bijec. Mnohem zásadnější je, že se už tehdy živil i něčím jiným než boxem. Byl to nájemný vrah a mafián, který jen tři měsíce po boji s Železným Mikem putoval za mříže. Ne poprvé, ne naposledy. Tohle je jeho smutný příběh.
Když se v červnu roku 1986 setkali v ringu, Tyson samozřejmě neměl tehdy ještě ani tušení, čím se ve skutečnosti živí jeho protivník. Legendě bylo pouhých 19 let a zápas s Grossem bral jako každý jiný. Jejich přestřelka nakonec trvala jen necelé jedno kolo, i tak se v ní však stihlo víc než dost. Gross tehdy překvapil svou přímočarostí, měl skvělý nástup, v pěstních výměnách ale nakonec stejně neměl šanci. A to i když z předchozích 22 zápasů jich dokázal hned 18 vyhrát, z toho 12 na KO.
"Byl to tvrdý bojovník, jemuž se přezdívalo ‚Spoiler'. Dokázal totiž porazit hned několik vážně dobrých bojovníků, jako byli třeba Bert Cooper či slavný olympionik Jimmy Clark," zavzpomínal nedávno Tyson, jehož slova připomněl web talksport.com.
O co lepší dojem ale mladý americký rebel v bitvě s budoucím králem tenkrát zanechal, o to horší bylo následné prozření, co je vlastně zač. A tak zatímco Tyson se už po pár měsících stal nejmladším šampionem historie těžké váhy, výtečník Gross putoval do basy. Navíc za přečin, ze kterého mrazí v zádech.
Jak totiž vyšlo záhy na povrch, ve svém rodném Baltimoru stíhal kromě role boxera i činnost vymahače nechvalně proslulého drogového gangu. Rozsévat v druhých pocit strachu mu však zjevně nestačilo. Jen tři měsíce po duelu s Tysonem spáchal svou první brutální vraždu, k níž v budoucnu přidal další dvě. Zabíjel na objednávku a nakonec vyfasoval, co vyfasovat měl. Tedy doživotí ve věznici s ostrahou...
Smutné na tom je, že život plný násilí ho provázel už od dětství. Na ulicích v Brooklynu to pro něj nebyl žádný med. Navíc ještě bez otce, kterého tam ubodali jen tři dny po synově narození. Gross tak sháněl peníze, jak se jen dalo. Z drobných krádeží se stávaly ty větší, ve svých 13 pak při jedné z nich použil hračku, kterou vydával za střelnou zbraň.
Za to skončil ve vězení pro mladistvé, světlo na konci tunelu spatřil až díky boxu. V něm se rychle našel, pod vedením respektovaného trenéra Macka Lewise nasbíral sérii 14 vítězství. Jenže nikdo netušil, že tenhle velký talent má hned dvě tváře.
Když zrovna netrénoval, hodně času trávil na drogách, odkud vedla zkratka k nejhoršímu gangu ve městě. Partě okolo dealera Warrena Blacka Boardleye. Bývalého boxera, jenž v nevybouřeném mladíkovi spatřil sám sebe.
Navíc mu byl se svým nádobíčkem nablízku i ve chvíli, která Grosse nejspíš definitivně přivedla na stranu zla. Při požáru v domě totiž tragicky zahynul jeho pětiletý syn. Od té chvíle bylo všechno špatně, životní šance v podobě bitvy s Tysonem ho ale měla postavit zpět na nohy. Gross si hodně věřil. V ringu spustil kulomet, na vytoužený triumf to však nestačilo.
Co se ovšem dělo potom, proti tomu není sportovní porážka vlastně vůbec nic. Už za pár měsíců byl Gross obviněn ze zabití pouličního dealera Andreho Coxsona, jehož nejdřív střelil do hrudi a pak mu dvěma kulkami provrtal hlavu. "Mělo to všechny známky popravy," konstatoval tehdy detektiv Mark Tomlin, který Grosse poslal za katr.
Jenže ten tam dlouho nezůstal. I když se našlo hned několik svědků, kteří ho prý viděli střílet, pro nedostatek dalších důkazů byl překvapivě propuštěn. Prakticky celý svůj výdělek za válku s Tysonem sice vynaložil za právníky, aspoň ale mohl dále zápasit.
Ovšem ne dlouho. Do vraždícího gangu se totiž infiltroval informátor FBI, jehož odposlechy už pro Grosse znamenaly konečnou. Výsledkem dlouho připravované policejní akce v utajení bylo totiž mimo jiné zjištění, že Tysonův soupeř se podílel jak na zabití Coxsona, tak i minimálně na dvou dalších mordech.
Ke svým ohavným činům se později sice přiznal, porotu tím ale nijak neobměkčil. "Ty vraždy jsem spáchal v době, kde jsem byl závislý na heroinu. Hrozně toho lituji, svou minulost už ale nezměním. Aspoň bych však mohl změnit budoucnost. Pevně totiž věřím, že vězení opustím ještě před koncem svého života," poznamenal Gross v létě roku 1989.
Tehdy mu bylo 27 let a právě se chystal do věznice v Jižní Carolině, kde se nachází i dnes. Jen mu už je rovných 60. Datum jeho žádosti o možné propuštění je pak stanoveno na rok 2048, kdy mu bude už 86…