Američanka okouzlila svět. Byla první fitness královnou, zpopularizovala bikiny
05.03.2025
Autor: Miroslav Obluk

Abbye Stockton.FOTO: Profimedia.cz
Mohutné paže, neuvěřitelná síla, vypracovaná ramena a široký úsměv, touto netradiční paletou se ve 20. století proslavila Abbye Stockton, americká silačka a předchůdkyně všech dnešních fitness hvězd.
Abbye Stockton se narodila 11. srpna 1917 v Santa Monice v Kalifornii. V dětství získala přezdívku 'Pudgy' a ta jí přirostla k srdci. Zdaleka však netušila, že ji budou brzy znát lidé po celém světě.
Po absolvování střední školy, když pracovala jako telefonní operátorka v Los Angeles, začala přibírat na váze. Jak si vzpomíná, její přítel (Les Stockton, za kterého se později provdala) "mě přesvědčil, abych začala cvičit. Přinesl mi nějaké činky a koupil tréninkový kurz v Yorku. Trochu jsem ty činky začala používat," citoval její slova server girlsgonestrong.com.
Američanka začala cíleně ladit formu a její postava se začala měnit. Do té doby útlé paže nabraly na síle, Abbye zaujala především napumpovanými bicepsy a tricepsy, dojem ovšem budil také její mohutný hrudník.
Abbye se proměnila a mnohé tím popudila. V době, kdy cvičila, se totiž svaly na ženách považovaly za něco nepřijatelného. "V té době bylo zvedání činek považováno za něco neženského. Mylně informovaní si mysleli, že kdyby ženy posilovaly, začaly by vypadat mužně. Smály jsme se, protože jsme věděly, že se mýlí," svěřila se jednou Abbye časopisu Sports Illustrated.
Ta rovněž nemohla cvičit v ženských plavkách či v podobném sportovním oděvu, a tak se rozhodla, že bude cvičit v pánských plavkách a normální podprsence. Na odiv dala svůj hrudník a velkou měrou zpopularizovala bikiny.
Svou formu ladila převážně na pláži v Santa Monice, kde společnost Works Progress Administration (WPA) v roce 1939 vytvořila venkovní posilovnu.
Abbye ladila formu a brzy byla natolik silná, že nad hlavu zvedla i svého muže, potíže jí nedělaly také mohutné činky, které leckdy byly větší než její hlava.
Stockton byla silná a krásná, díky čemuž ji fotografové rádi dávali na přední stránky sportovních časopisů. V roce 1939 se objevila například na obálce magazínu Life. Do konce 40. let se pak objevila na 42 obálkách časopisů po celém světě, což jí dalo národní pověst silné ženy. V roce 1944 využila této pověsti a začala pravidelně psát texty pro časopis Strength & Health, ve kterých cílila především na ženy.
Kromě psaní pomohla také zorganizovat první vzpěračskou soutěž pro ženy, jíž schválila amatérská atletická unie. A v roce 1948 se sama stala světovou šampionkou, když byla jmenována jako Miss Physical Culture Venus.
Padesát let nato získala i cenu International Society Pioneer Award a byla uvedena do Síně slávy IFBB (Mezinárodní federace fitness a kulturistiky).