Zpátky do minulosti. Netradiční rytířská MMA show chce dobýt zámoří
22.06.2024
Autor: Miroslav Obluk
Rytířský souboj v kleci. FOTO: Armored MMA
Svět bojových sportů se neustále vyvíjí. Pravidla se v průběhu let mění, více se dbá na zdravotní stav bojovníků. Zřetel se bere například na velké váhové skoky. Více se také dbá na profesionální stránku věci, zápasy v kleci nepřipomínají středověk. Nebo snad ano?
Svět bojových sportů je v poslední době neustále rozšiřován o nové variace soubojů. Někdy jde o bizarní souboj dvou proti jednomu, někdy o souboj s upravenými pravidly a někdy jde o hotová rytířská klání.
Přilba, brnění, meč a štít, kompletní výbava, kompletní rytířská zbroj. Ta je základem zápasů organizace Armored MMA, která pořádá zápasy MMA v rytířské zbroji.
Když v roce 1993 poprvé odstartovala slavná UFC, zápasy MMA byly popisovány jako "lidské kohoutí zápasy" s brutálními pravidly. Během tří dekád se však tento sport zreformoval do té míry, až se stal jedním z nejpopulárnějších a nejvýdělečnějších na světě.
MMA se stalo regulérním sportem, a právě popularita smíšených bojových sportů měla za následek i vznik různých zápasových variací.
Ve světě se objevily zápasy handicapovaných, zápasy mezi mužem a ženou, a dokonce i zápasy s početní převahou na jedné či druhé straně. Nyní se však k životu probudil netradiční koncept, v němž se minulost mísí se současností.
"Armored MMA je nová profesionální liga, která přivádí do klece nejlepší bojovníky v obrněném boji, aby bojovali o speciální korunu," láká nová organizace na Instagramu na blížící se turnaj, jenž proběhne v Nashvillu na sklonku srpna.
Armored MMA nabízí nevšední podívanou, která v sobě snoubí historii i současnost. Bojovníci do klece nastupují v plné zbroji, s meči i štíty. Své zbraně mohou v boji využít, do toho navíc zapojují techniky MMA, kopy, kolena, lokty, práci na zemi.
V Americe jde o novinku, v Evropě podobná podívaná vznikla již dříve. Místo klece se však bojovalo v ringu. Tyto zápasy tehdy sloužily jako přestávka mezi těmi klasickými. Mezi příznivci se však staly natolik populární, až si vysloužily samostatné události.
Samotný boj rytířů může skončit před limitem, nebo na body. Meče, které jsou otupené, váží až 2 kilogramy, štít kolem kilogramu a přilba až 3 kila, přičemž celková hmotnost zbroje dosahuje až 20 kil. Samotná myšlenka vznikla na základě historických středověkých bitev a sportu vymyšleného v Rusku koncem 90. let 20. století, kde soutěžící rekonstruovali historické souboje.
Koncept rytířského boje v ringu byl poprvé k vidění v rámci turnajů organizace M-1 Global, kdysi velkého hráče na bojové scéně.