Ženy v bojových sportech? Říkám všem, rovnoprávnost stojí za zlámané kosti
12.02.2021
Autor: Barbora Poláková
Barbora Poláková, sport ji baví. I ten, kde padají rány...ZDROJ: archiv Barbory Polákové
Rovnoprávnost mužů a žen stojí za zlámané všechny kosti v těle. To je odpověď na otázku položenou v článku Antonína Vavrdy.
Lidé jsou často přesvědčeni, že ženy v dnešní společnosti jsou vnímány na stejné úrovni mužů. Ale zveřejněný názor Antonína Vavrdy, sportovního novináře serveru lidovky.cz budiž důkazem, že feministické hnutí má i dnes ve společnosti své místo a společnost má před sebou ještě dlouhou cestu, jestliže chceme dosáhnout rovnocenného vnímání mužů i žen.
Pozitivní zjištění však je, že tento článek nenechal chladné ženy ani muže. Objevilo se nespočet komentářů, které si dovolily s myšlenkou pana Vavrdy nesouhlasit. Jako například polemika čtenáře Karla Frice, která byla zveřejněna na stejném webu.
Ano, pan Vavrda má v jednom pravdu, ženy se fyzicky nepopiratelně odlišují od mužů. Má to být ale důvodem, proč by se některých povolání a koníčků měly vzdát? A neměla by to být právě jejich svobodná volba? Chceš být žena v domácnosti? Buď! Chceš zápasit? Najdu ti soupeřku!
Barbora Poláková
Sportovkyně, které je šestatřicet let. MMA se věnuje deset let, má za sebou deset zápasů. Dříve působila jako trenérka sebeobrany. Vystudovala ČVUT, před své jméno si může přidávat zkratky Ing. arch.
|
Jestli ženy do bojových sportů patří, to je otázka na úrovni, jako zda muži mohou tančit balet, případně dělat učitele v mateřské školce. Ano, patří. Proč? Protože chtějí, protože mají talent, protože je to baví. Tečka. Každá má svůj důvod.
Avšak stále se najde řada mužů i žen, kteří si myslí, že bojové sporty ženám nesluší, případně na ně nejsou fyzicky uzpůsobeny. Fyzická konstituce bojovnic a jejich sportovní připravenost je zřejmě na odlišné úrovni ženy v domácnosti nebo muže sedícího deset hodin za počítačem. Z tohoto úhlu pohledu se zdá být větší nesmysl zápas youtuberů. Ale opět, když to chtějí, ať si to zkusí.
Ženy v kleci nebo ringu vždy narazí zase na ženu(až na výjimky ve stylu ruských bizarností). Ženu, která jí bude váhově, výškově a silově plus mínus vyrovnaná. O tom jsou bojové sporty. Poměr sil jedinců podobných proporcí. Takže šedesátikilová zápasnice schytá bombu zase od šedesátikilové zápasnice, nepřijde ji ustřelit hlavu Jon Jones.
Co se týče nebezpečnosti, ta se zřejmě zvyšuje ve vyšších váhových kategoriích, kde už opravdu lítají bomby. Nedokážu si představit, že míra rizika zranění v bojových sportech je závislá na druhu pohlavních orgánů na těle.
Dalším argumentem pana Vavrdy je vzhled, který samozřejmě po boji může utrpět. Tělo i obličej jsou často pokryty krví, narostou různé boule, modřiny a další. Ano, člověk je pak k nepoznání, vzpomeňme si na Joannu Jędrzejczyk po zápase s Weili Zhang. U ženy nežádoucí, u muže je to symbolem statečnosti, udatnosti, síly. Vtipné, ráda bych napsala. Není.
Pokud žena lpí na své kráse nebo se dokonce rozhodne svou krásou živit, asi si nezvolí jako svou profesi nebo koníček kontaktní bojové sporty. Její tělo, její volba. Ale proč by se k tomu měla vyjadřovat jakákoliv třetí osoba?
Názor autora je navíc manipulativně vykreslen na zápasech bez rukavic, tzv. Bare Knuckle, ve kterém například minulý týden debutovala veteránka UFC Paige VanZant. Extrémní odvětví bojových sportů, kde je nebezpečí zranění maximální. Ale to se týká obou pohlaví! Je zranění ženy horší než u muže? Není. Zlomená ruka je stále zlomená ruka, otřes ženského mozku není horší než toho mužského.
Avšak pan Vavrda by z bojových sportů doporučil ženám maximálně amatérský box s helmou a chrániči. Je na pováženou, že sportovní novinář věnující se oblasti bojových sportů by většině ženských zápasnic jejich aktivity nejraději zakázal. Doufám, že by to šel oznámit každé z nich osobně.