Tragédie v charitativním zápase. Brutální rána a boxerovi už nešlo pomoct
04.02.2021
Autor: Bohumil Králík
Sportovní tragédie v ringu...ZDROJ: winnaijatv.com
Velkou tragédií skončil charitativní boxerský zápas v Pakistánu. Dělová rána, protivník padá bezvládně k zemi. Vítěz bouřlivě slaví a nejspíš netuší, že poražený právě bojuje o život, z něhož mu už zbývá posledních pár okamžiků. Zápasník Muhammad Aslam Chan totiž zemřel na následky fatálních vnitřních zranění poté, co byl v ringu brutálně knockoutován.
Aslam Chan se postavil do ringu s Walim Chanem Tareenem. Podle informací z tamních zdrojů byl 27letý bojovník knockoutován ve čtvrtém kole zápasu. V ringu zůstal bezvládně ležet a zachránit jeho život se nepodařilo ani po převozu do soukromé nemocnice v Karáčí.
„Nezemřel přímo v ringu. V něm utrpěl vážná poranění hlavy a na místě nebyl nikdo, kdo by se o něho postaral,“ píše o situaci server BOL News.
Skandální na celé věci je, že podle místních médií nebyl na zápase přítomen žádný lékař.
Zápas mezi dvěma boxery z distriktu Pišin v pakistánském Balúčistánu se konal ve váhové kategorii do 80 kg.
Podle listu Mundo začaly lokální autority smrt Aslama Chana vyšetřovat, jejich pozornost se především zaměřuje na nulové bezpečnostní zázemí během zápasu. Pochybnosti také panují ohledně hmotnosti, respektive reálného splnění váhového limitu vítězného zápasníka, jenž smrtící úder vyslal.
Vědí vůbec, co je profesionální box?
Muhammad Aslam Chan začal boxerskou kariéru v roce 2007, o dekádu později po úspěších na několika turnajích se stal národním šampionem. Po jeho skonu se s ním údajně loučí tisícovky truchlících včetně vlivných politiků.
„Profesionální box není žádný vtip. Musíte prokázat svůj um, abyste mohl dostat licenci a stát se boxerem. Ale tady u nás může v podstatě kdokoliv přijít a zorganizovat svůj profesionální event. To je velmi nebezpečná praxe,“ glosoval podmínky v Pakistánu tamní špičkový profesionál Mohammad Waseem.
„Vědí vůbec tihle lidé, co profesionální box je? Znají pravidla a nutné požadavky,“ ptá se fighter.
Otázka nebezpečnosti boxu se tak opět začíná přetřásat. Během pandemie, kdy frekvence zápasů notně prořídla, toto téma utichlo, ale jenom v roce 2019 bylo zaznamenány hned čtyři úmrtí na následky boxerského duelu, což bylo nejvíc od roku 1991.
Do médií se dostaly zprávy o úmrtích Patricka Daye, Borise Stančova, Huga Alfreda Santillana a Maxima Dadaševa.
Podle některých zdrojů však na celém světě v průměru tragicky zemře na následky boxerského zápasu 13 bojovníků za rok. V obzvlášť pochmurném roce 2019 se ozývaly hlasy na úplný zákaz této sportovní disciplíny.
„Box je samozřejmě snadným terčem a samozřejmě na něj míří často kritika, ale není úplně fér,“ citovala stanice CNN tehdejší stanovisko světové boxerské federace (World Boxing Federation), která argumentuje tím, že úmrtí se nevyhýbají třeba ani fotbalu, motoristickým závodům, potápěčům či horolezcům.