Tohle ukončení způsobilo v Bellatoru rozruch. Jenže! Slovenská hvězda chce bojovat na třech frontách
15.04.2021
Autor: Libor Kalous
Monika Chochlíková ve svém druhém domově - ringu...ZDROJ: archiv Moniky Chochlíkové
Jen malá brzda v rozjeté kariéře. Covid-19 naboural Monice Chochlíkové plány. Jen na pár týdnů. Slovenská hvězda postojových disciplín je už zpátky v plném nasazení. V únoru přišla o Oktagon Underground, musela být v karanténě. Teď už ji zase v žilách proudí tréninkový život bojovnice, která je schopna nastoupit na třech frontách – thajský box, K-1 a MMA. Jenže sport není je o trénincích a zápasech, i s tím se slovenská hvězda musí poprat. „Kdyby rozhodovala jen výkonnost, jsem už dávno ve ONE Championship,“ rozpovídala se pětadvacetiletá Chochlíková pro kaocko.cz.
Moniko, jak to bylo s vaším covidem v únoru?
Můj trenér měl příznaky, tak jsem se s ním nestýkala, ale bylo pozdě, nestihla jsem to, takže jsem to chytla i já. V úterý jsem byla na testu a ve středu přišly výsledky, byla jsem pozitivní.
Jaké jste měla příznaky během karantény?
Mírně zvýšená teplota a svalová bolest, necítila jsem se extra dobře, ale nebylo to nejhorší. Naštěstí jsem to měla v pohodě.
Kdy jste se vrátila do tréninku?
To bylo komplikovanější. Já jsem členskou vojenského sportovního centra v Banské Bystrici. O mě se stará hodně lidí, mám výbornou fyzioterapeutku, ta mi říkala, že i když nemám žádné příznaky, mám si dát čtrnáct dnů volno, tedy pozvolný návrat. Po dvou týdnech jsem šla do gymu, začala jsem zlehka, potom jsem to ale přepálila a musela jsem na pár dní zase zalehnout do postele, tohle se asi třikrát opakovalo. Teď už jsem ale zase v plném tréninkovém nasazení.
Máte problém vysadit sport, potřebujete pohyb?
Když jsem byla v karanténě, strašně mně to chybělo. Našla jsem si nějakou alternativu, ale sport nenahradíte. Dělala jsem strečink, jógu, ale to nebylo ono. Já když mám málo pohybu, špatně usínám, takže s tím jsem měla celkem problém.
Jaké máte plány pro rok 2021?
Připravuji se na tři růžná pravidla, takže K-1, thajský box a MMA. Čekám na nabídky, ale měla bych od května zápasit. Uvidíme, jaká bude také situace okolo covidu. Jsem otevřená všem nabídkám a pravidlům.
Můžete být konkrétnější?
Něco je dohodnuté, ale asi o tom ještě nemohu hovořit. Jsou tam tři nabídky z thajského boxu.
A co MMA, zápasila a vyhrála jste v Bellatoru a tam jste dala o sobě hodně vědět…
Tam si měla soupeřka na mně udělat skóre, ale nevyšlo jim to. V lednu mi řekli, abych byla na konci února připravená, ale všechny turnaje se zrušily, takže tohle padlo. Uvidíme, nejvíce mě baví thajský box, ale jsem realista, vím, jaká je situace.
Není vám líto, že MMA další bojové sporty válcuje?
Jasně, že mi to je líto, ale dává to smysl. V thajském boxu není v profi světě organizace, aby i laici věděli, kdo je top. V MMA vědí, že jedničkou je UFC, lidi znají McGregora a další borce. U nás máme OKTAGON MMA. V thajském boxu nic takového není, není žebříček, je to nepřehledné. Navíc hodně lidí může vyhrát titul úplně lehce. Někdo udělá galavečer, dohodnou si písmenkový titul a potom má hodně lidí titul mistra světa. Když se představují potom zápasníci, to bylo i na turnaji Oktagon Underground, tak tam byl každý druhý mistr světa, Evropy a výkonnost na to neměli. Je v tom bordel, i to je důvod, proč je na tom MMA lépe.
Rozumím, berete to i tak, že vás MMA může lépe uživit?
Ono to tak vypadá, ale má to ale. Já jsem zaměstnaná na plný pracovní úvazek a dělám thajský box a K-1. Měsíčně dostávám výplatu, mně stačí zápasit amatérské turnaje a jsem zahojená. Když máte MMA zápas, vyděláte více než v thajském boxu, ale těch MMA zápasů tolik není, možná tři až čtyři do roka. Do toho si musíte hledat sponzory, je tam budování sociálních sítí, trenéři atd. Navíc je smutné, že velké organizace se nedívají jen na výkonnost, protože kdyby tohle byl rozhodující faktor, jsem už dávno ve ONE Championship. Já jsem z malého Slovenska, jsme malý trh, nejsme pro organizace tolik atraktivní co se týče kupní síly. Francie, Amerika, Rusko, Anglie, to je něco jiného. Další věcí je, jak se lidi zajímají o sport v daném státě, čím více lidí to bude sledovat, budou to komentovat, sami sport dělat, tak mají bojové sporty v Česku a na Slovensku větší šanci se prosadit a vystoupat výše.
Jak vy osobně vnímáte to, že nejde vždy jen o sportovní stránku?
Byla jsem velmi frustrovaná. Uvedu vám jeden příklad. Moje francouzská soupeřka v Bellatoru měla zápas v Bellatoru, ale v kickboxu, vyhrála na KO. Já jsem vyhrála MMA zápas na submisi. Ji dali MMA smlouvu při skóre 0:0:0, dostala kontrakt na několik zápasů. Já jsem udělala svým ukončením ve světě halo, hodně se o tom psalo, ale mně pověděli, že si musím dát ještě pár zápasů mimo Bellator, pak mi dají smlouvu. (Chochlíková v zápase nasadila netradiční techniku Scorpion Crunch, ta je známá jako louskáček).
To nepotěší…
Jaký je mezi námi rozdíl, tohle člověka zamrzí. Já mám v postoji brutální úspěchy, v Československu se mi asi nemůže nikdo rovnat v thajském boxu a K-1, ale situace je taková. Musím se s tím smířit a bojovat. Snažím se budovat sociální sítě, vím, že se na to promotéři také dívají. Oni sledují i to, jak se umí zápasník prodat. Já třeba nemám ráda trashtalk, tohle zpopularizovalo MMA, ale já nebudu dělat nic, co mi je proti srsti, přesto si myslím, že mám nejlepší fanoušky, strašně mě mají rádi, to cítím, za to jsem ráda, to je super.