Nejhodnotnější výkon za rok 2019? Krpálkův triumf na MS mezi obry
Půlkilový steak nebo zpěvačka Olga Lounová s písničkou „Jsem medailista“ – i taková překvapení čekala na Lukáše Krpálka v sídle Českého olympijského výboru. Právě tady si totiž podruhé v kariéře převzal cenu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského. Devětadvacetiletého judistu ocenili sami sportovci. Nejhodnotnějším výkonem za rok 2019 zvolili jeho triumf na mistrovství světa v nejtěžší váhové kategorii nad 100 kg, který Krpálek vybojoval v japonském Tokiu v proslulé hale Budokan, kde se budou konat i olympijské soutěže.
„Jsem šťastný, že znovu můžu být tady v těhle krásných prostorách,“ řekl Krpálek, olympijský šampion z Ria 2016. „Rok 2019 byl skvělý a nezapomenu na něj.“
Trofej Krpálkovi předal horolezec Radek Jaroš. „Byl jsem moc zvědavý, jak se mu bude dařit po přestupu do nejvyšší kategorie, ale zvládl to skvěle. O to větší obdiv,“ líčil Jaroš. „Musí podat ten nejlepší výkon v jediný moment, a to i přesto, že třeba zrovna nemá den D.“ Předseda Komise sportovců David Svoboda mu pak předal olympijské tričko upravené pro vítěze Ceny Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského.
Skonil mezi elitou, pak ale litoval. Te se vd vrac, ke comebacku mu pomhal i Vitkor Peta. Vyhraje Alexander Gustafsson v Ab Zab?
Zveejnil(a) Kaoko.cz dne tvrtek 23. ervence 2020
Nominovaná desítka za rok 2019 (abecedně)
Tomáš Bábek, dráhová cyklistika: zlatá medaile z Evropských her v Minsku z kilometru s pevným startem
Josef Dostál, rychlostní kanoistika: stříbro z mistrovství světa v olympijské disciplíně K1 1000 m a zisk místa pro hry v Tokiu
Lukáš Krpálek, judo: titul mistra světa v nejtěžší váhové kategorii nad 100 kg vybojovaný v japonském Tokiu
Adam Ondra, sportovní lezení: titul mistra světa v lezení na obtížnost, poprvé také evropský titul
David Pastrňák, hokej: finále Stanley Cupu, nejproduktivnější Čech v NHL
Jiří Prskavec, vodní slalom: titul mistra světa a triumf ve Světovém poháru
Martina Sáblíková, rychlobruslení: tituly mistryně světa ve víceboji a na 3000 a 5000 m, světové rekordy na tratích 3000 a 5000 m
Eva Samková, snowboarding: první titul mistryně světa ve snowboardcrossu, vítězství ve Světovém poháru
Tomáš Satoranský, basketbal: podle fanoušků nejužitečnější hráč mistrovství světa, kde byl český tým šestý
Barbora Strýcová, tenis: semifinále Wimbledonu ve dvouhře, triumf ve čtyřhře, světová jednička ve čtyřhře
|
Nejprestižnější sportovní cena
Držitele nejprestižnějšího českého sportovního ocenění vybírali sportovci už po šesté v řadě. Letos hlasovali členové Českého olympijského týmu ze Soči 2014, Ria 2016 a Pchjongčchangu 2018, Evropských her v Baku 2015 a Minsku 2019, Světových her ve Vratislavi 2017 a Světových plážových her 2019 v Dauhá. Kandidáty na cenu nominují sportovní svazy a složky ČOV, následně desítku vybírá Komise sportovců ČOV a vítěze volí samotní sportovci.
„Vybrat jedno jméno bylo těžké, ale už na to máme systém. Všichni členové komise vybrali deset jmen, obodovali je od jedničky do desítky, spočítali body a vyšel nám vítěz. I dostat se do desítky je podle mě skvělé,“ vysvětloval David Svoboda, předseda Komise sportovců ČOV a olympijský vítěz v moderním pětiboji z Londýna 2012.
Letošní předání ceny připadlo na termín roku do zahájení olympijských her v Tokiu odložených na léto 2021. „Jsme rádi, že se tu zase potkáváme, i když je to zvláštní rok a nečekaný termín, protože jinak bychom se touhle dobou připravovali na slavnostní zahájení her v Tokiu a řada sportovců na olympijské závody,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.
"Bavme se o hradech, luxusnch hotelech a mon i o lodi," zmnil vjimen prostory pro boxersk duel promotr. Co vy na to?
Zveejnil(a) Kaoko.cz dne tvrtek 23. ervence 2020
Čeští olympionici
Předávání se zúčastnilo několik desítek sportovců, mezi nimi například i atleti Adam Sebastian Helcelet a Denisa Helceletová. Také skifařka Mirka Topinková Knapková, olympijská šampionka z Londýna 2012, judisté Pavel Petřikov a David Pulkrábek, trojnásobný olympijský medailista Josef Dostál či plavec Jan Micka a gymnastka Aneta Holasová. Slavnostním vyhlášením provázel cyklista Jiří Ježek, šestinásobný paralympijský vítěz.
Vítězové od doby, kdy volí sportovci:
2014: Radek Jaroš, koruna Himaláje
2015: Ondřej Synek, obhajoba titulu mistra světa ve veslování
2016: Lukáš Krpálek, olympijský vítěz v judu v kategorii do 100 kg
2017: Adam Ondra, zdolání nejtěžší lezecké cesty světa ve Flatangeru
2018: Ester Ledecká, dvě zlaté medaile na ZOH v Pchjongčchangu
2019: Lukáš Krpálek, mistr světa v judu v nejvyšší váhové kategorii
|
Cena zakladatele českého olympismu Jiřího Stanislava Gutha-Jarkovského vznikla v roce 1933, autorem plastiky sochy bohyně Niké je Otakar Španiel. Jako první ji v roce 1934 převzal vzpěrač Václav Pšenička.
V poválečné době ji jako poslední získal v roce 1948 běžec Emil Zátopek, tradice tohoto ocenění pokračuje od roku 1994. Od té doby na plakety na mramorovém podstavci znovu přibývají zvučná sportovní jména.