Šleha jak blázen, chilli v očích! Bude to znít šíleně, jezdím ke svému šamanovi, přiznal Procházka
08.06.2021
Autor: Libor Kalous
Jiří Procházka se dokáže nadchnout pro věc, to se ví.FOTO: Radek Úlehla
Posilování svého já, překonávání výzev, dodávání si sebevědomí, poznávání a posouvání hranic. Tohle vše je součástí cesty MMA zápasníka Jiřího Procházky. Poznal 24 hodin, kdy piloval jednu techniku v lese. Vyrazil sám do hor, kdy nebyly zrovna ideální podmínky. Strávil několik dní ve tmě, kde si rovnal myšlenky. Zažil také chilli v očích. O tomto rituálu se rozpovídal v pořadu K.O. magazín na Sport 5.
„Bude to znít naprosto šíleně, ale jezdím ke svému šamanovi. Tenhle chlapík Tomáš měl dlouholetý výcvik u ekvádorských indiánů, ten prodělal, aby se dostal na současný post. On je naprosto způsobilý k tomu, aby mohl tyto procesy provádět. Není to tak, že si vytřete oči a máte záchvat,“ upozornil hned na úvod Procházka, že tohle není nápad, který by se měl zkoušet doma s kamarády.
Pokud si představujete chilli z obchodu, které koupíte, zapomeňte, tohle není správná cesta. „On vypěstuje, případně si nechá dovést z Jižní Ameriky speciálně vypěstované chilli, které se napíchne do nejpálivějšího místa,“ poodhalil část rituálu elitní bojovník, který nyní působí v prestižní americké organizaci UFC. Zde Bývalý šampion japonské organizace Rizin FF vybojoval zatím dva zápasy, oba soupeře ukončil před limitem.
Procházka má svoji vizi, cestu a hlavně hlavu. Té věří a podle toho také funguje, i proto chilli v očích, rituál na posouvání hranic, překonávání bolesti, diskomfortu.
„Obřad probíhá tak, že brzo ráno vstanete a zasednete. On (šaman) vám stáhne spodní víčko a vetře vám tam chilli. Už po prvním víčku to je šleha jak blázen, pak jde hned druhý oko, to už se člověk trochu cuká. Pak přichází ta sranda, aby to člověk v tichu ustál,“ usmál se Procházka v rozhovoru s Matoušem Rajmontem.
„Je to rituál, který může udělat zasvěcený člověk určitým způsobem, aby to prostě mělo tu váhu a hloubku,“ upozornil Procházka, který si je vědom, že tady není prostor pro hrdinství si tuhle výzvu zkoušet někde za barákem s partou.
„O zrak máme strach, je to ale vyzkušené, je to posilující událost, která se u indiánů v Jižní Americe bere jako zkouška dospělosti,“ připomněl český zápasník kulturní odlišnosti. „Je to fakt ostrý, určitě bych to lidem doporučil, samozřejmě pod dohledem zkušeného člověka, který tomu rozumí,“ připomněl ještě jednou Procházka.
Chce být nejlepší, chce vyhrát v UFC titul v polotěžké váze. Tento boj není jen o fyzických trénincích, ale také o nastavení hlavy, sebevědomí, které Procházka posiluje i netradičními metodami, které nejsou pro všechny. „Záleží na typu člověka, někteří nedojdou k sebedůvěře, dokud si nevyzkouší těžký momenty, ale zároveň posilující momenty, kdy jde fakt o život,“ řekl také Procházka, který mimo tréninků nyní také končí vysokou školu, kde dodělává bakalářskou práci.
Český samuraj cílí na titulový pás v UFC, titul šampiona, nejvyšší metu. S tím je spojený i zájem fanoušků a médií.
„Tak jak se on učí být profesionálním sportovcem, tak se učí také přijmout určitá fakta, která se musí na této cestě dít. Ať už to jsou média, povinnosti. Nikdo jsme nechodili v jeho botách, ale obecně víme, jak to je. Když člověk musí dát dvacet rozhovorů po zápase, které jsou v podstatě stejné, tak to není sranda. Učí se přijímat, že bez toho nebude best. Chvíli to trvalo, trvá, učí se poznávat aspekty tohoto světa, přesto to je funkční. On má na tento cíl. On má skrytý talent, on je velká herečka, sám vtipně přiznal, že do sebe nahrál disketu samuraje, že se nebude bít na ulici, ale půjde do sportu a bude to myslet vážně,“ řekl pro kaocko.cz Matěj Kretík, který je členem Procházkova týmu, jenž se mu stará o propagaci a marketing.