Šílenost. Kulturista spí pouze 30 minut denně. Jeho život je díky tomu údajně dvakrát delší
09.09.2024
Autor: Miroslav Obluk
Jeden se nestačí divit.FOTO: Profimedia.cz
V čem spočívá tajemství dlouholetého života? To je otázka, jíž se snaží rozluštit mnozí. Každému člověku vyhovuje něco jiného, mnozí odborníci se však shodnou na tom, že jednou z nejdůležitějších částí kvalitního života je spánek. Daisuke Hori, čtyřicetiletý japonský kulturista, si to ovšem nemyslí. Řídí se přesným opakem. Během noci spí pouhých třicet minut, díky čemuž je jeho život přinejmenším dvojnásobně delší.
Spánek, to je jedna z nejdůležitějších substancí kvalitního života. Stejně jako potrava, pití, dýchání, tak i spánek patří mezi biologické potřeby člověka a nedá se nijak nahradit.
Spánek obnovuje fyzické i psychické síly, je prevencí celé řady onemocnění, snižuje rizika vysokého krevního tlaku i mnohá další. Je nenahraditelný pro všechny lidské bytosti, zvířata, nebo snad není? Podle japonského kulturisty je spánek přeceňován. Osm hodin denně? To není potřeba, stačí třicet minut během noci.
Pro mnohé je nepředstavitelné ukrojit z osmihodinového spánku pár minut. Snížit ho ovšem na pouhých třicet minut? To je nepředstavitelné, šílené, devastující. Nebo ne?
Hori praktikuje drastickou metodu půlhodinového spánku již dlouhých patnáct let. Krátký odpočinek si nadmíru chválí, díky minimálnímu množství v posteli je údajně produktivnější, efektivnější. Únavu zahání sportem a kávou. "Pokud hodinu před jídlem sportujete nebo pijete kávu, můžete ospalost odvrátit," tvrdí.
Japonský čtyřicátník je podnikatelem, který má velkou vášeň pro atletiku. Spolu s pracovní morálkou si Hori osvojil také lásku ke kulturistice, což ho přivedlo až na soutěžní pódia. Nedávno se zúčastnil japonské soutěže Best Body. Do týdne trénuje třináctkrát, každý den pracuje nejméně deset hodin. Volné dny neexistují.
Japonec tudíž výsledky má, jeho forma je obdivuhodná, a to i přesto, že svým jednáním porušuje lékařská i odborná přesvědčení. Hori věří, že půlhodina kvalitního spánku je prospěšnější než kvantita.
"Lidem, kteří se potřebují trvale soustředit na svou práci, prospívá více kvalitní spánek než dlouhý spánek. Například lékaři a hasiči mají kratší dobu odpočinku, ale udržují si vysokou výkonnost," hájil svou teorii Asiat v rozhovoru pro South China Morning Post.
Daisuke Hori naučil více než dva tisíce lidí, aby se stali krátkými spáči poté, co v roce 2016 založil asociaci pro trénink krátkých spáčů. Mnozí s ním souhlasí a tvrdí, že celková výkonnost během dne udržuje jejich mysl a tělo ve skvělé kondici.
Doktor Thomas Kilkenny z Institutu spánkové medicíny v Northwell Staten Island University Hospital zastává ovšem jiný názor. Tvrdí, že nedostatek spánku po delší dobu "způsobí smrt."
Daisuke přesto pokračuje v hlásání svých metod a dosahuje na osobní úspěchy s extrémně krátkou dobou spánku na denní bázi.