Šílené, jako za nacistů. Kardinál Duka a Trump promluvili o boxerkách na OH
13.08.2024
Autor: Bohumil Králík
Imane Khelif.FOTO: Profimedia.cz
Olympijské hry se vždy nějakým způsobem míchaly s politikou a ani na těch letošních tomu nebylo jinak. V Paříži se ale průnik politiky do sportu odehrál přeci jen o dost jinak, než jak bývalo zvykem. Středobodem se v tomto směru stal vedle zahajovacího ceremoniálu ženský box. Olympijský ring si vybrali jako téma do svých projevů třeba kandidát na prezidenta USA Donald Trump či bývalý pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.
Americká televize NBC odvysílala video z Trumpovy zastávky na prezidentské kampani ve městě Bozeman v Montaně, kde hladce přešel od tématu situace na amerických hranicích k jedné ze dvou zlatých boxerek z OH v Paříži Imane Khelif, kolem jejíž genderové identity panovaly vyhrocené emoce a spory.
"Kdo chce otevřít hranice? Kdo chce, aby se muži účastnili ženského sportu?" ptal se řečnicky Trump. "Chtěl bych pogratulovat mladé ženě, která se stala z muže boxerkou. Viděli jste, jak vyhrál (u Khelif používal Trump mužský rod) ... Vyhrál zlato," pokračoval ironicky.
Alžířanka Khelif spolu s Tchajwankou Lin Yu-ting byly dříve vyloučeny mezinárodní boxerskou federací IBA z MS kvůli údajným testům pohlaví, jejichž výsledky a metodiku však stále odmítá zveřejnit, z nich prý vyšly jako muži. MOV nicméně obě zápasnice do turnajů pod pěti kruhy pustil.
Záležitost se začala napříč společností takřka probírat po celém světě ihned poté, co Italka Angela Carini odstoupila ze zápasu prvního kola s Khelif po pár inkasovaných ranách s tím, že s takhle silnými údery se v ženském boxu ještě nesetkala.
A co ta mladá krásná Italka?
"A co ta mladá a krásná italská boxerka, která vůbec nechápala, co se to děje? On (Khelif) je velmi dobrý boxer, ale jen proti ženám. To, co udělali, je šílené. A tahle osoba vyhrála zlato. Jak pomatené tohle je," hřímal dále bývalý americký prezident, který se na podzim utká znovu o Bílý dům.
Právě po prvním kole boxerského turnaje se ozval i Trumpův velký obdivovatel a jeden z nejbohatších mužů světa Elon Musk, jenž téma rovněž využil pro politickou agitaci. Pohoršení nad tím, že údajně muž bije v ringu ženu, popsal jako svět, který si přeje i kandidátka za demokraty do amerických prezidentských voleb Kamala Harris.
Ve stejném duchu vyvolal rozruch v českém mediálním světě také bývalý pražský arcibiskup Dominik Duka, který kvůli dvěma boxerkám přirovnal pařížské hry k silně extrémistickou politikou ovlivněným olympiádám v Sovětském svazu a nacistickém Německu.
"Vytvořil se trojlístek olympiád 1936 - Berlín, 1980 - Moskva a nyní Paříž 2024. Olympiáda nastolila mír. Proto zmíněné tři olympiády odporují těmto zásadám. Sportovci byli zneužiti k jiným cílům: k nacismu, komunismu a k novým ideologiím, které nám vlastně říkají, že neexistuje lidská identita," rozepsal se 81letý katolický klerik ve svém blogu.
"Z toho důvodu také ale neexistuje právo a neexistuje ani potřeba míru a přátelství. Muž, který bije ve sportovní disciplíně boxu ženu je toho potvrzením. Ptám se: kde je Istanbulská smlouva, kde jsou její obhájci?" přemítal.