Saúdská hymna ve Wembley dráždila. Tak sem nechoďte, zuří promotér
25.09.2024
Autor: Bohumil Králík
Londýnský svatostánek. FOTO: DAZN
Beznadějně vyprodaný boxerský šlágr v londýnském Wembley, jehož vrcholem byla překvapivá porážka bývalého šampiona těžké váhy Anthonyho Joshuy s krajanem Danielem Duboisem, přinesl parádní divácký zážitek. Objevila se přesto jistá kontroverze, která se týkala zapojení Saúdské Arábie do toho byznysu.
Když na stadionu zazněla saúdskoarabská hymna, část fanoušků v hledišti začala bučet. I když byl vrcholem večera duel dvou Britů na britské půdě a lze předpokládat, že i většina fanoušků byla domácích, je potřeba připomenout, že organizace a masivní financování akce se odehrály právě v režii bohatých investorů z této ropné monarchie.
Negativní reakce fanoušků na invazi arabského elementu do sportovního světa a argumentace, že jde o tzv. "sportswashing", tedy sportem vylepšovanou image státu, který nemá úplně nejlepší reputaci, co se dodržování lidských práv týče, pořádně naštvala Duboisova promotéra Franka Warrena.
Protřelý byznysmen přiznal, že ho některé reakce zaskočily. "Tohle jsem nečekal, protože šlo o součást 'Saudi season', která byla přesunuta do Wembley. Stejně tak by se hrála na tomto eventu saúdská hymna v Rijádu, tak jako dříve třeba v Los Angeles," vysvětloval v rozhovoru s Jeffem Stellingem pro talkSPORT.
Jeďte se tam podívat
"Byla to parádní akce a britská hymna se hrála jako poslední před hlavním zápasem, v němž nastoupili dva Britové," pokračoval.
Když Stelling nadhodil téma lidských práv, Warren byl zjevně popuzen. "Jestli jsou lidé tak zásadoví, fajn, tak ať se na ten zápas nedívají. Volte nohama, jestli to tak cítíte," namítal, že je rozhodnutí každého, zda na takový galavečer dorazí.
"Do Saúdské Arábie chodí fotbalisté, golfisti, tenisti. Co jim řeknete? A dalším. Jezdí tam hudební hvězdy z celého světa. Zůstanete žít v minulosti, místo abyste se posouval dopředu. Je to velmi důležitá země s velmi mladou populací. Mám za to, že 70 procent lidí je tam mladších než 30 let, je tam mládež, největší uživatelé sociálních sítí na světě," rozohnil se Warren.
"To je skvělé, vidí vše z celého světa. Rijádská sezona je kulturní záležitost. Když lidi zavřete, tak myslíte, že něco změníte? Saúdská Arábie se mění. Slýchám různé věci, co se děje ženám a tak dál. Ale já tam byl, ženy tam pracují, řídí auta. Všechny tyhle věci, co mi říkali, se nenaplnily. Viděl jsem to na vlastní oči," argumentoval.
"Nechci ale nikoho hájit. Jediné, co chci říct, je, že máme vládu, která jednala se Saúdy a kupovala od nich naftu. Pamatuji si jak (bývalý premiér) Boris Johnson, když byly problémy s nedostatkem ropy, tam byl a vyjednával o dodávkách. Naše vláda, obranný průmysl tohle dělá, obchodují s nimi televizní společnosti, vysílatelé. Každý tohle dělá. Proč se to najednou řeší v boxu," dodal Warren.
Bez saúdskoarabských peněz by podle něho nebylo možné takto nadupaný event pořádat. Kritikům saúdskoarabského režimu pak vzkázal, ať se do téhle země sami vydají a vidí situaci na vlastní oči.