Putin zesměšňoval olympijskou vítězku. Každý muž se teď může prohlásit za ženu
05.09.2024
Autor: Bohumil Králík
Imane Khelif získala zlato na OH v Paříži. FOTO: Profimedia.cz
Už je to skoro měsíc, co kontroverzní alžírská boxerka Imane Khelif vybojovala v Paříži zlatou olympijskou medaili, nicméně humbuk kolem její osoby stále neutichá. Do jejího startu pod pěti kruhy se tentokrát opřel i ruský prezident Vladimir Putin.
Politik podezřelý ze zodpovědnosti za takřka nekonečný seznam válečných zločinů, na něhož je vydán mezinárodní zatykač, se tak přidal k dalším známým osobnostem jako exprezident USA Donald Trump, miliardář Elon Musk či spisovatelka J.K. Rowling, které se proti startu Khelif na hrách mezi ženami ostře ohradily.
Všem zmíněným se shodně nelíbil fakt, že se Khelif mohla účastnit ženského turnaje, přestože předtím byla vyloučena mezinárodní boxerskou federací IBA z mistrovství světa, protože z údajných testů pohlaví vyšla jako muž. To se podle kritiků mělo ukázat i na olympiádě, kde hned první soupeřku Angelu Carini z Itálie dohnala po pár sekundách v ringu k slzám a skreči zápasu.
Putin se k tématu vyjádřil až nyní na začátku školního roku při diskuzi se studenty v Kyzylu. "Oni zabíjí ženský sport. Každý muž se nyní může prohlásit za ženu, účastnit se soutěží a pak nedat opravdovým ženám žádnou šanci, aby získaly medaili, nebo dokonce první místo," uvedl podle agentury AP Putin.
Zcela nefér
"Je to zcela nefér. A naprostý nesmysl. Jeden italský muž s bradkou se prohlásil za ženu s tím, že rozbije obličej té osoby, která zlomila nos té Italce," narážel Putin s úsměvem ve tváři na zápas Khelif s Italikou Carini.
Kolem údajných testů pohlaví panuje stále spousta nejasností. Prohlášení ze strany představitelů IBA byla dosti protichůdná, každopádně její prezident a Putinův blízký přítel Umar Kremljov vyloučení Khelif z MS obhajoval a sám proti jejímu startu na OH protestoval.
Mimochodem Kremljov se tento týden znovu dostal do spojitosti s Putinem. Podle listu Moscow Times Putin znárodnil síť autosalonů Rolf, tu následně předal právě Kremljovovi.
Khelif krátce po olympiádě podala ve Francii hromadnou žalobu na lidi, kteří ji označovali za muže. Podle jejího právníka žaloba výslovně obsahuje i jména všech prominentů, včetně Trumpa, Muska či Rowling. Francouzské orgány už v této záležitosti začaly konat.
Případ se dokonce řešil na mezistátní úrovni na půdě OSN. Alžírský zástupce zvedl téma při jednání Bezpečnostní rady OSN a rázně se opřel do svého ruského kolegy.
"Slečna Imane Khelif se narodila jako žena, dětství prožila jako dívka a věnovala se sportu jako žena. O tom nemůže nikdo pochybovat, kromě těch, kteří slouží politické agendě, které nerozumíme," prohlásil alžírský delegát.
Z Ruska během olympiády zaznívaly mimo jiné dezinformace, že Khelif je transgender osoba.
Zcela opačný pohled měl během her v Paříži Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který řídil boxerské disciplíny na olympijských hrách. Ten povolil Khelif boxovat, stejný postoj zaujal také k boxerce Lin Yu-ting. MOV povolil dvojici soutěžit a silně kritizoval organizaci IBA a trval na tom, že Khelif a Lin se "narodily a vyrostly jako ženy".