První pravidlo: O Klubu rváčů je zakázáno mluvit!
05.11.2021
Autor: Stanislav Kalivoda
Tento víkend Klub rváčů?FOTO: Century Fox
První pravidlo Klubu rváčů: O Klubu rváčů je zakázáno mluvit! Druhé pravidlo Klubu rváčů: O Klubu rváčů je zakázáno mluvit! Na tento týden jsem si připravil film Klub rváčů z roku 1999 zpracovaný podle knižní předlohy Chucka Palahniuka a režírovaný Davidem Fincherem. V hlavních rolích uvidíme Brada Pitta a Edwarda Nortona.
Volba tohoto filmu Klub rváčů se může čtenáři zdát netypická, jelikož příběh se primárně netočí okolo bojových sportů, ale z prostředí pouličních bitek. Hned v úvodu článku bych chtěl upozornit, že tento film, kniha ani tento článek nepropagují pouliční násilí ani prostředí ilegálních zápasů bez pravidel.
V úvodu filmu se seznámíme s hlavním hrdinou, kterého ztvárnil Edward Norton. Jeho postava je na první pohled typický průměrný, bílý chlápek kolem třiceti let, který pracuje jako likvidátor pro pojišťovnu a práce ho nutí cestovat letadlem po Spojených státech amerických.
V soukromí je to ale muž, který trpí chronickou nespavostí a hledá svůj smysl života. Nedokáže si představit, že každý den se ráno probudí, koupí si tu stejnou kávu ve Starbucksu, prosedí den v kanceláři při zadávání čísel do excelových tabulek a večer se vrátí do svého bytu, který jako by vypadl z propagačního letáku od firma Ikea. Hlavní hrdina je oběť kapitalismu.
Snaží se zaplnit pocit prázdnoty ve svém životě. Absenci emocionálních spojení s jinými lidmi v dnešním uspěchaném světě vyplňuje nakupováním nových věcí.
Právě z této životní hibernace ho probudí setkání se spolucestujícím v letadle, který se mu představí jako Tyler Durden. Tyler vůbec není průměrný třicátník uvíznutý v osidlech korporátu, kde by plánoval dožít svůj život jako většina jeho generace. Nechodí do práce, kterou by nesnášel, pouze proto, aby si kupoval věci, co vůbec nepotřebuje. Bydlí v polorozpadlém domě a na obživu si vydělává jako číšník, promítač v kině a výrobou mýdla.
Tyler pro hlavního hrdinu symbolizuje posledního muže a jak by správný muž měl vypadat. Premisa celého filmu spočívá v myšlence, že muži se po staletí rodili, aby bojovali, aby trpěli a aby čelili nepřízni osudu čelem nehledě na následky, avšak v důsledku domestikace dnešních mužů, žádných existenciálních výzev nebo konfliktů se však tento archetyp bojovníka ze společnosti vytrácí.
Byli jsme stvořeni k lovu, ale žijeme ve společnosti, kde si stačí jít nakoupit. Není nic, co bychom mohli zabít, nikoho, koho bychom museli porazit ani žádná bílá místa na mapě, která zůstala neprozkoumána.
Právě proto spolu s Tylerem založí Klub rváčů a přilákají do něj mnoho podobných mužů vyhořelých ze života bez cíle. Avšak to, co z počátku znělo jako ideální selfhelp skupina pro několik naštvaných chlapů, se rozroste v něco daleko horšího.