Procházka si drží samurajskou mentalitu. Na neúspěch by byl schopen reagovat, říká stratég
30.06.2022
Autor: Ondřej Huml
Vít Schlesinger a Jiří BJP Procházka.FOTO: Vít Schlesinger
Rány jako z děla, neskutečná fyzička i zcela unikátní styl, na který je extrémně těžké se připravit. To jsou hlavní zbraně mohykána Jiřího Procházky. Snad ještě větší síla se však skrývá v jeho mysli. V oddanosti boji, neskonalé touze po tom předvádět v kleci to nejlepší, co mu tělo dovolí. Souhlasí s tím i vyhledávaný stratég vrcholových sportovců Vít Schlesinger, podle kterého je dobře seřízená hlava vstupní bránou k úspěchu.
"Jirka našel cestu k sebepoznání, což se ukazuje jako klíčové. Mnoho jiných sportovců je totiž orientováno hlavně na výsledek, jde jim jen o vítězství. Když ale nepochopí podstatu sebe samého a nedefinují si svou vlastní identitu, buď k velkým úspěchům nedojdou, nebo párkrát vyhrají, ale nebudou se cítit naplnění a šťastní. Navíc jsou pod mnohem větším tlakem. Pokud totiž neustále slyší, že prostě musí vyhrát, zákonitě se pak ozve vnitřní hlas, co se asi stane, když se to nezdaří," poznamenal pro kaocko.cz Schlesinger.
Je jasné, že takový tlak člověka jen sváže. Přiváže ho neviditelnými okovy strachu, co však není případ BJP. "Jiří si drží samurajskou mentalitu. Vyhrát chce samozřejmě každý, podstata ale musí být hlubší. Samurajové meditují o smrti. Když se člověk nebojí zemřít, žije naplno, může se uvolnit a nelpí tolik na výsledku. I kdyby tak Procházka svůj titulový zápas v UFC prohrál, byla by to pro něj součást jeho cesty bojovníka. Jen dílčí neúspěch, na který by v budoucnu byl schopen reagovat," prohlásil uznávaný konzultant.
Přesně tak Procházka uvažuje. Bitvy v kleci nebere jen jako práci, nýbrž své životní poslání. "Jakmile přijme člověk cestu bojovníka za svou, získá plán a systém, jak dosáhnout skvělých výsledků. Spolu s tím pak přichází i čistá mysl při rozhodování na drobných křižovatkách. Bojovník tělem i duší uvnitř neřeší, jestli se má vydat s přáteli na party, nebo raději jít spát a ráno trénovat," konstatoval Schlesinger, jenž se řadí mezi celostní kouče. Co přesně ale tenhle termín vlastně znamená?
"Podobně jako v rostlinné a živočišné říši je i lidské tělo propojené. Naše mysl ovlivňuje naše tělo, vzorce dýchání mají vliv na psychiku, kvalita spánku zase působí na to, jak jsme ten den výkonní v práci. Aktuální vztahy s rodinou pak ovlivní to, jak jsme úspěšní v naší kariéře, a tak bychom mohli dál pokračovat. Lidské tělo je zkrátka jeden propojený celek a přesně tak k němu i přistupuji. Sporthacking, jak tomu celému říkám, propojuje trénink, stravu, regeneraci a psychiku. Díky tomu člověk dokáže posunout své hranice a dostat se na nový level. A to mnohem rychleji, kvalitněji a efektivněji," řekl muž, jehož klientela je skutečně mimořádně různorodá.
Patří do ní podnikatelé, top manažeři i slavní sportovci. Třeba zápasník Oktagonu Matěj Kuzník, fotbalisté Ladislav Krejčí ml. (Sparta), Jan Sýkora (Lech Poznaň) nebo pilot F3 Roman Staněk. V minulosti spolupracoval i s hokejovou reprezentací, přes dva roky vedl skvělého tenistu Tomáše Berdycha.
A možná překvapí, že s nimi řešil či řeší i otázku štěstí. "Šťastný člověk totiž ví, kam směřuje, věří si, pak se mu i daří. Naomi Osaka, Michael Phelps, Lindsey Vonn, ti všichni dosahovali skvělých úspěchů, ale zároveň trpěli depresemi. Proto se u svých klientů snažím dojít především ke stavu štěstí. Vrcholový sport je totiž plný tlaku. Jen ty sám ale rozhoduješ, zda si ho do své hlavy pustíš. Podobně vnímám i chyby a případné selhání. Pokud na ně sportovec nahlíží jako na součást své cesty, je to v pořádku. Pokud v nich vidí její konec, je to problém," uzavřel Schlesinger.