Poslední kolo proti nenávisti. Kontroverzní boxerka sjednocuje před finále národ
08.08.2024
Autor: Martin Jindřich
Imane Khelif po výhře v Paříži. FOTO: Profimedia.cz
Řadí se mezi nejkontroverznější postavy letošní olympiády v Paříži. Pětadvacetiletá alžírská boxerka Imane Khelif čelí vlně nenávisti poté, co se vyskytly pochybnosti o tom, zda je skutečně ženou, a následně pod pěti kruhy bez sebemenšího zaváhání v ženské kategorii prošla až do finále, v němž bude pro svůj národ bojovat o cenný kov. Za reprezentantku se před klíčovým bojem staví právě i její rodná země.
V Ain Mesbah, venkovském městečku, kde boxerka vyrůstala, se u jejího domu shromáždily zástupy příznivců, aby sledovaly semifinálový duel, v němž Khelif nezaváhala. Lidé si jedinečnost momentu, kdy jejich reprezentantka proklouzla mezi nejlepší v turnaji, užívali každým coulem. Na ulici mávali vlajkami, pískali a poskakovali do rytmu. Dali tak najevo, že za mladou sportovkyní stojí i napříč velké nenávisti ve světě.
Žena s mužskými rysy, která byla v minulosti vyloučena z MS kvůli údajné vysoké hladině testosteronu, však na olympiádě bezmezně přidává jednu výhru za druhou. A právě kvůli podezření, že se nejedná o "plnohodnotnou" ženu, se na Khelif i před závěrečným bojem snáší jedna kritika za druhou. "Báli jsme se, že jí tyto útoky ovlivní psychiku. Ale díky Bohu jsme Imane viděli v dobré duševní kondici," líčí pro Apnews Rachid Khelif, Imanina neteř.
V novinách severoafrického národa, v televizi a na všech sociálních sítích se Khelif stala hrdinkou. Je oslavována za své úspěchy a obhajovaná kvůli mylným představám o jejím pohlaví a zkoumání její způsobilosti soutěžit. "Imane Khelif, poslední kolo proti nenávisti a rasismu!" zní titulek předního alžírského deníku Echourouk, který ji popsal jako ikonickou postavu národního sportu.
Také alžírský prezident Abdelmadjid Tebboune povzbudil a podpořil pětadvacetiletou boxerku uprostřed kritiky. "Děkuji Imane Khelif, že jste udělala všem Alžířanům radost tímto působivým a nádherným postupem do finále," napsal na platformu X po jejím semifinálovém souboji. "Jsou s vámi všechny alžírské ženy i muži," ujistil.
Khelif přitom vyrůstala se šesti sourozenci, v dětství ani zdaleka nebyla tou nejoblíbenější. V předolympijském rozhovoru pro Canal Algerie upozornila na problémy spojené s vyrůstáním. "Pocházím z regionu a rodiny, která je konzervativní. Box byl pro ně sport jen pro muže a nejtěžší pro mě bylo cestování mezi vesnicí a městem, kde jsem trénovala," povídala s tím, že si přivydělávala prodejem chleba na ulici.
V tuto chvíli na zdi za boxerským ringem, kde Khelif na vrchol kariéry trénovala, visí alžírská vlajka a také nápisy "nevzdávej se" a "zkus znovu vyhrát". "Říkáme Imane, aby pokračovala ve své kariéře a šla si za svým snem, který znamená vyhrát zlatou medaili," řekla Yousra Messousa, mladá dívka, která navštěvuje stejnou tělocvičnu. "Imane je žena. Narodila se jako dívka, žila jako dívka a boxovala jako žena. Kritika a útoky se jí netýkají."
"Tahle kritika jen posiluje odhodlání a vůli Imane dokázat, že je boxerskou šampionkou těchto her v Paříži. Všichni Alžířané jsou šťastní a všichni čekají na vítězství ve finále," rozpovídal se její Imanin bratranec Walid Jobar. "Opravdu doufám, že získá zlatou medaili," prozradil nahlas.
K finálovému souboji proti dvaatřicetileté Číňance Yang dojde v pátečních večerních hodinách.