Po fiasku na OH psychicky zkolaboval. Favorita na zlato zničil verdikt rozhodčích
27.08.2024
Autor: Bohumil Králík
Delicous Orie trefoval, přesto prohrál.FOTO: Profimedia.cz
Už je to skoro měsíc, co zažil na olympiádě v Paříži šokující porážku od Arménce Davita Chaloyana a stále se z pocitu obrovské křivdy nevzpamatoval. Britský boxer super těžké váhy Delicous Orie se přiznal, že se po překvapivém verdiktu sudích psychicky totálně sesypal a jen s velkými obtížemi se dává dohromady.
DJ, jak se rád Orie sám přejmenovává, bral zlato jak na Hrách Commonwealthu, tak na mistrovství Evropy a minimálně ve Velké Británii čekali, že půjde ve stopách Anthonyho Joshuy či Joea Joyce, kteří pod pěti kruhy vybojovali medaile a odrazili se od nich k úspěšné profi kariéře.
Jenže Orieho cesta v olympijském ringu skončila už v prvním kole. A nejen on měl po zápase neodbytný pocit, že za vítěze měli rozhodčí uznat jednoznačně jeho. Britský list The Sun kontaktoval 27letého fightera na dovolené v Thajsku a i s časovým odstupem a z tisíce kilometrů vzdálené dovolenkové destinace byla z jeho slov znát obrovská frustrace.
"Bude trvat velmi dlouho, než ze sebe dostanu to, co se mi stalo v Paříži. Nemůžu o tom přestat přemýšlet," přiznal v rozhovoru.
Orie sice proti Chaloyanovi nebyl úplně v top formě, nicméně první kolo šlo jasně za ním, shodlo se na tom i všech pět rozhodčích. Následující kola už byla vyrovnaná, sudí je přiřkli v poměru 3:2 pro Arménce a výsledný verdikt arbitrů byl pro ostrovního boxera a celou britskou výpravu šokem.
Zažili to i lepší fighteři
"Znám olympijskou historii, takže vím, že něco podobného se stalo mnohem lepším fighterům, než jsem já - Royi Jonesovi v Soulu a Floydu Mayweatherovi v Atlantě. Ti byli nejslavnějšími obětmi," upozornil na skandální verdikty sudích, kteří pozdější velikány profi ringu na olympiádách brutálně zařízli.
"Nemohli jsem uvěřit, že rozhodčí po zápase zvedá ruku mého soupeře. Cítil jsem se, jako bych dostal ránu pod pás od Mikea Tysona. Osm let jsem dřel na to, abych získal na olympiádě zlato, ale najednou byly mé sny v troskách," popisoval své pocity.
"Nikdy v životě jsem si neprožil takovou depresi, vůbec mi to nejde vyhnat z hlavy. Připadá mi, že celý můj svět se zhroutil. Inkasoval jsem spousty tvrdý ran, ve sparingu jsem byl poslán k zemi, měl jsem velká zranění. Jenže tohle je určitě to nejhorší, čím jsem si musel projít. Ještě nikdy mě nic tak neranilo," vypovídal se v rozhovoru s deníkem The Sun.
Orie měl v plánu na hrách v Paříži amatérskou kariéru ukončit, rozloučit se s medailí na krku a vrhnout se na profesionální dráhu. Nechtěl už podstupovat další olympijský cyklus, obzvlášť když není kvůli sporům Mezinárodního olympijského výboru s boxerskou asociací IBA vůbec jisté, zda v Los Angeles 2028 bude box do programu her zařazen.
Čeká ho tak těžké rozhodování. Bez olympijského úspěchu těžko může doufat v lukrativní smlouvu v prestižní profesionální stáji, aby si mohl mezi profesionály přijít na zajímavé peníze.
Na setrvání mezi amatéry ještě není vyloženě starý. Třeba zmíněný Joyce, jenž slavil v Riu stříbro, začal mezi profíky až ve 32 letech. Je ale možné, že po krachu v Paříži s boxem nadobro sekne a na živobytí si bude vydělávat díky svému prestižnímu ekonomickému vzdělání z Aston University.