Peníze hýbou světem. UFC se tyčí vysoko nad svými konkurenty
24.05.2023
Autor: Miroslav Obluk
Dana White, šéf UFC.FOTO: UFC
Peníze hýbou světem. Svět bojových sportů není výjimkou. Světoznámé organizace každoročně navyšují ceny lístků, PPV a tak dále. Galavečery jsou čím dál nákladnější. Zvyšují se rovněž výplaty bojovníků. Pro majitele organizací je důležité najít balanc mezi honoráři a ziskem. Která organizace je v tomto ohledu nejlepší? Která je nejvýdělečnější?
Odpověď patrně nepřekvapí. Na vrcholu finanční hory se tyčí UFC. Osamoceně, nedostižně. Na tuto pozici se americká organizace nedostala náhodou. Od roku 2016, kdy se společnost Endeavor stala většinovým vlastníkem UFC, zaznamenala organizace neuvěřitelný nárůst.
Těží rovněž z uzavření pětileté smlouvy o streamování s ESPN, jež byla podepsána v roce 2019 a díky ní si UFC přišlo na 1,5 miliardu dolarů. Ve svých řadách má navíc ty největší hvězdy v čele s McGregorem, Adesanyou či Jonesem, které umí přilákat zraky milionů fanoušků.
Lukrativní smlouva s ESPN se však málem proměnila v noční můru. UFC bylo televizní společnosti zavázáno, muselo jí dodávat turnaje, které by mohla přenášet. Naneštěstí nastal problém, který nikdo nečekal. COVID-19. UFC muselo jednat. Zápasníci chtěli bojovat, sponzoři vyžadovali také nějakou aktivitu.
V období, během kterého mnoho jiných společností balancovalo nad krachem, ukázalo UFC opět svou sílu. Vytvořilo Fight Island ve Spojených arabských emirátech. Pod přísným dozorem a bez fanoušků začalo pořádat turnaje mnohem dříve něž většina sportovních organizacích.
I s ohledem na pandemickou situaci je růst za posledních sedm let neuvěřitelný. Celé toto období bedlivě mapoval novinář serveru Bloody Elbow John S. Nash. "Při pohledu na zisky UFC jsou jejich čisté příjmy neuvěřitelně působivé. Od roku 2015 do roku 2020 vzrostly jejich zisky ze 119 milionů dolarů na 177 milionů dolarů. Mezi lety 2020 až 2021 se jejich příjem výrazně pozvednul až na 272 milionů dolarů. A během posledního roku prokázalo UFC zisk až 387 milionů dolarů, což představuje marži 34 %," napsal Nash. "Jinými slovy, z každého dolaru, který vykážou na příjmech, zhruba 1/3 z nich skončí jako zisk," dodal.
Není překvapivým faktem, že je UFC na poli MMA daleko před svými pronásledovateli. Zajímavé je však to, že je podle Nashe na míle vzdálené i boxerským promotérským asociacím.
Nash do svého sledováni totiž zahrnul i jednu z největších boxerských promotérských společností Matchroom Boxing, která měla za loňský rok zisk kolem 14 milionů dolarů, zatímco UFC se pochlubilo číslem 387 milionů dolarů. Americký novinář následně podotknul, že UFC patně překonává celkové zisky všech promotérů MMA a boxu.
Úspěch je však dvojsečnou zbraní. Rekordní zisky UFC mohou, a pravděpodobně budou, sloužit jako munice těm, kteří opakovaně kritizují Endeavor a UFC za zacházení se svými bojovníky a procesem jejich odměňování.