Ostré reakce na transgender ve sportu. Česká bojovnice MMA by se takové soupeřce nebránila
15.09.2021
Autor: Petra Nováková
Magdalena Šormová by šla do zápasu. FOTO: OKTAGON MMA
Úspěšný MMA debut doposud neznámé zápasnice v menší americké organizaci obvykle rozruch nevyvolá. Ne tak v případě Alany McLaughlin. Z jediného prostého důvodu, tato žena, která zápasí v ženské kategorii, bývala ještě před několika lety mužem. A najednou se otevřela divoká diskuze na téma transgender v bojových sportech, nebo sportu obecně.
Pokud se podíváme do diskuzí čtenářů pod našimi články, nelze si nevšimnout, že komentující jsou z drtivé většiny muži. A stejně drtivá většina komentářů není pro transgender sportovce moc lichotivá.
„Že mu není hanba....Prát se s holkama.…“
„Takže chlap zmlátil ženskou. A to se oslavuje?“
„Nefér, nečestné a nesportovní. To, že se cítí jako ženská, ok. Ale honit si ego tím, že jsem bývalý chlap a tluču ženský, bych blil.“
„Cože? Chlap se převlíkne za ženskou a pak masakruje ženský ve fyzických disciplínách?
"Nic nového - tohle už dávno dělal Bender v seriálu Futurama ... a mezi námi - na rozdíl od těchto bezpohlavních mutantů byl Bender opravdu frajer i jako ženská! A komu se to nelíbí, může mi políbit můj naleštěněj ... fandové Futuramy už vědí.“
Svoje si řekl i zápasník UFC Sean Strickland "Změň si jméno, říkej si žena, ale pořád jsi chlap. Vypadni z ženského MMA, zbabělče. Proto je atletická komise k ničemu. Varlata při narození = chlap,“ nežinýroval se na svém Instagramu.
Sem tam si můžeme přečíst i komentář od ženy v podobném duchu. Ale stále chybí minimálně jeden díl skládačky. Názory samotných zápasnic. Co si o tom myslí zkušená česká MMA zápasnice Magdalena Šormová?
Ta zápasila také na Ukrajině, v Polsku, USA i v Japonsku. Šla by bojovat se zápasnicí, která prošla změnou pohlaví? Pro kaocko.cz se podělila o svoje názory.
„Jako první jsem si představila, že by třeba Máca (zápasník Filip Macek) podstoupil změnu pohlaví, no s ní (ním) bych teda jít nechtěla, ale to neznamená, že bych s trans zápasnicí nešla.
Hned na úvod bych chtěla podotknout, že pro mě jako MMA zápasnici je mnohem jednodušší na tuto otázku odpovědět ve srovnání s jinými sportovkyněmi. V MMA zápasech jde o poměřování dvou sportovkyň ve stejné váhové kategorii a ideálně s nějakým srovnatelným skóre, s obdobnými zkušenostmi atd.
Na profesionální úrovni máte více či méně na výběr s kým půjdete a soupeřku můžete odmítnout. A důvody proč odmítnout soupeřku anebo zápas mohou být různé, zjednodušeně: soupeřka je příliš dobrá, příliš špatná, typově vám nesedí, nestíháte se na zápas připravit atd. Takže to, že soupeřka byla dřív muž, by mohl být relevantní důvod proč to nevzít, ovšem pro mě by bylo mnohem důležitější, jestli se na ní (něj) cítím.
U jiných výkonnostních sportů je situace složitější. Doplním, že zde mluvím jen o trans sportovkyních, které prošly úplnou tranzicí, tj. změna pohlaví je kompletní, došlo i ke sterilizaci a tělo si tedy již nemůže tvořit mužské hormony. I když už si tělo nemůže hormony produkovat, lze namítnout, že předchozí roky tyto hormony tělo formovaly a již tím získává výhodu. Někdo má výhodu skvělé genetické výbavy, někdo psychických dispozic. Je ta "trans výhoda" o tolik větší, nevím, možná ano.
No ale zpět k původnímu tématu, do zápasu s trans zápasnicí bych klidně šla, rozhodovala bych se stejně jako u jiných soupeřek, nesměly bychom být úrovní a zkušenostmi příliš daleko od sebe. Navíc i z taktického hlediska by to nebylo špatné, rozhodně by se o takovém zápasu docela mluvilo.“