Ostrá kritika. Ženy na olympiádě nemají stejná práva, zlobí se australská boxerka
31.07.2024
Autor: Miroslav Obluk
Australská boxerka Tina Rahimi.FOTO: Profimedia.cz
Letní olympijské hry jsou v plném proudu, v Paříži se píše spousta příběhů. Některé jsou veselejší, jiné smutnější. Některé vypovídají o neuvěřitelných triumfech, jiné o diskriminaci, nerovných podmínkách. Většina lidské populace by raději slýchala o úspěšných příbězích, australská boxerka přesto naladila na druhou strunu. Ohradila se proti francouzským zákonům, postěžovala si, že ženy na olympijských hrách nemají stejná práva.
Australská boxerka Tina Rahimi se ohradila proti francouzskému zákazu nošení hidžábu (Hidžáb doslova znamená clona, závěs, avšak v dnešní době je toto slovo používáno hlavně pro muslimský šátek, kterým si žena zahaluje vlasy, krk a poprsí).
Francouzský zákon pak zakazuje francouzským sportovkyním nosit náboženské šátky na hlavě.
Například francouzská sprinterka Sounkamba Sylla musela vyměnit šátek za modrou kšiltovku, aby se mohla zúčastnit zahajovacího ceremoniálu.
"Takový je zákon a my se musíme řídit zákonem. Sylla dokonale chápe, že když jste sportovec reprezentující svou zemi, musíte být příkladní," citoval francouzského ministra sportu server The Guardian.
"Takže jsme s ní diskutovali o skutečnosti, že může mít hlavu zakrytou, ale nesmí mít něco, co lze přirovnat k náboženskému symbolu," vysvětloval.
Francouzská atletka pochopila, to její australská kolegyně neměla ani špetku pochopení. Ačkoli jí zákony nezakazují nosit náboženskou pokrývku hlavy, ona sama se rozhodla, že bude s nastavenými pořádky bojovat.
"Neměli byste si vybírat mezi svým přesvědčením/náboženstvím a sportem," zlobila se Rahimi na Instagramu. "Přesto nuceni jste. To je přesně to, co jsou nuceni dělat francouzští sportovci," kritizovala.
Francouzský zákaz nošení hidžábu se vztahuje pouze na francouzské sportovce, jiní mají možnost volby.
"Nezáleží na tom, jak vypadáte nebo jak se oblékáte, jakého jste etnika nebo jaké náboženství vyznáváte," uvedla Rahimi ve svém příspěvku. "Všichni se spojujeme, abychom dosáhli toho jediného snu. Soutěžit a vyhrávat. Nikdo by neměl být vyloučen. Diskriminace není ve sportu, konkrétně na olympijských hrách a v tom, co představují, vítána," dodala.
V červnu napsala koalice skupin, včetně Human Rights Watch a Amnesty International, Mezinárodnímu olympijskému výboru dopis, v němž zákaz odsoudila a vyzvala MOV k zásahu.
"Zákazy uvalené francouzskými sportovními orgány jsou diskriminační a brání muslimským sportovkyním, které se rozhodly nosit hidžáb, v uplatnění jejich lidského práva sportovat bez jakékoli diskriminace," stálo v dopise. "Zákazy jsou také v rozporu s požadavky na dodržování lidských práv v hostitelských zemích a se strategickým rámcem MOV pro lidská práva a jsou také v rozporu se základními principy olympijských her."