Od školních lavic ke splnění snu. V Austrálii hoří plamen ženského Muay Thai
24.03.2023
Autor: Miroslav Obluk
Sny se mohou plnit kdekoliv.FOTO: Profimedia.cz
Málokdo ví v dětských letech, na jakou cestu se v dospělosti vydá. Najdou se však tací, kteří mají ve své kariéře jasno již od útlého dětství. Jedním z těchto lidí je i Georgia Ralphs, která si na základní škole napsala seznam svých budoucích snů. Jedním z nich bylo stát se mistryní světa v Muay Thai.
Ačkoliv se rodačka z Queenslanderu věnovala i jiným školním aktivitám, zápal pro bojové sporty hořel mnohem jasněji. Po nesčetných hodinách tréninku přineslo její počínaní ovoce a dosáhla svého cíle. Georgia získala pás v kategorii do 65 kilogramů na loňském listopadovém mistrovství ISKA a stala se mistryní světa.
"Zpočátku jsem tomu ani nevěřila," uvedla nadějná zápasnice v rozhovoru pro ABC News. "Když mi zvedli ruku, ztuhla jsem na místě."
Ačkoliv pouť Australanky napříč bojovým světem teprve začíná, již dosáhla splnění svého snu. Usínat na vavřínech nicméně nehodlá. Jeden sen střídá další a Georgia se dnes probouzí do světa s jinou touhou. S touhou inspirovat další dívky a nastolit tak novou vlnu ženského Muay Thai.
Muay Thai vzniklo v Thajsku a po staletí bylo výhradně vnímáno jako bojové umění mužů. Postupem let se toto vnímání mění, částečně díky mladým ženám, jako je Ralphs a její trenérka, majitelka tělocvičny v centru Queenslandu, Chloe McLachlan.
Pod křídly Chloe McLachlan, která v tělocvičně plné mužů vynikala, je Georgia od svého prvního dne.
"Tady vejdete, ať jste muž nebo žena, na tom nezáleží - mluví s vámi stejně, chovají se k vám stejně a všichni jsou si rovni, takže je to dobré prostředí," přiblížila Chloe situaci panující v tělocvičně.
Gerogia nyní do tělocvičny dochází pátým rokem a od své mentorky se naučila mnohému. Po jejím vzoru se rovněž vydala na dráhu trenérství a své tréninkové jednotky se snaží naplnit zábavou. "Jde především o to, aby to děti bavilo," říká.
Pod svým vedením má zatím trojici dívek, které hýří z tréninku radostí. "Je jako moje starší sestra," říká o své trenérce maličká válečnice Addie.
A rodinná atmosféra je něčím, na čem si McLachlan zakládá. "Naším cílem je, aby naše tělocvična nebyla jen tělocvičnou, ale rodinou," tvrdí.
Pro rodiče, kteří se pak domnívají, že je tento sport pro jejich ratolesti příliš násilný, má jasnou zprávu. "Tento sport je uměním. Učí to děti disciplíně, respektu a sebedůvěře. Máme tu nastolená pravidla. Děti ví, že nemůžou přijít domů a praštit svého sourozence, i když je otravuje" dodala majitelka s úsměvem.