Mlátička na víkend. Znáte thajskou pecku?
22.10.2021
Autor: Stanislav Kalivoda
Ong-Bak, thajská pecka z roku 2003.FOTO: repro video
Tento týden jsem si pro fanoušky bojových sportů, kteří se chystají strávit sobotní večer v klidu a teple domova, připravil můj oblíbený akční film jménem Ong-Bak. Tato thajská pecka z roku 2003 zaujme dozajista nejenom fanoušky Muay Thai nebo jeho předchůdce Muay Boran.
Film nás asi neoslní předvídatelnou jednodušší zápletkou, která je typická pro všechny mlátičky podobného ražení. Ale prostě a jednoduše o tom tento žánr akčních filmů není.
Příběh začíná v době před náboženskými svátky, kdy je odcizena z vesnického chrámu hlava posvátné sochy Buddhy. Klasický mladý hrdina Ting se z malé vesničky vydává na cestu do Bangkoku pátrat po starobylém artefaktu a po místním gangsterovi Donovi, který ho odcizil. Ting vyhledá v Bangkoku bývalého krajana Humlae, který si říká George a je kšeftař a podřadný kriminálník. Humlae zprvu odmítá Tingovi pomáhat, protože by se tím zapletl s obávaným Donem.
Ting musí artefakt do chrámu vrátit dříve, než velký náboženský svátek nastane a znesvěcení Buddhovi sochy urazí bohy a přivolá nepřízeň na jeho vesnici. Samozřejmě mu v tom výrazně pomáhá fakt, že od útlého dětství trénoval Muay Thai. Fanouškovi bojových filmů tato zápletka i archetyp hrdiny bez bázně a hany dozajista připomene bojovníka Bruce Lee a jeho Cestu draka z roku 1972.
Co mě ovšem na tomto thajském filmu nadchlo, bylo provedení bojových scén, kaskadérské kousky a neskutečné výkony hlavního protagonisty v podání Tonyho Jaa. Film se navrací k trendu kvalitního a realistického provedení bojových a kaskadérských scén přesně jako ve filmech hongkongské provenience z druhé poloviny dvacátého století, kde zářili například Bruce Lee nebo Jackie Chan.
V Ong-Bak nikdo nelétá vzduchem v roztodivných kreacích v rozporu s fyzikálními zákony jako ve filmu Tygr a drak z roku 2000 s Chow Yun-Fatem a Michelle Yeoh. Film se ani zbytečně neutápí v přehršli digitálních efektů jako Jedinečný z roku 2001 s Jetem Li. Souboje a kaskadérské prvky v Ong-Bak jsou natočené v dlouhých, nepřerušovaných a často zpomalovaných záběrech. Akční sekvence jsou dělané bez použití speciálních efektů a bez zbytečného stříhání jako v běžném hollywoodském akčním filmu.
Fyzické výkony, které Tony Jaa předvádí a skoro odporují fyzikálním zákonům, nemají chybu a film Ong- Bak oprávněně katapultoval Tonyho Jaa mezi špičku v jeho oboru.
Pokud by vás Ong-Bak zaujal neskutečnými výkony a tvrdostí Tonyho Jaa, film Ong-Bak je prvním dílem ze série. V následujících filmech ovšem kvalita znatelně upadá a třetí díl je takřka nekoukatelný.
Příjemnou změnou je, že následující díly se odehrávají v Thajsku v 15. století, kde se moci přes mrtvoly chopí jeden z generálů. Syn aristokrata, který je generálem zavražděn, je prodán do otroctví. Díky svému nezlomnému duchu, odvaze a odhodlanosti začíná trénovat bojová umění a brzy se pouští na cestu pomsty, která je dlážděná mrtvolami a krev teče doslova proudem.