Masivní formy a vysekaná těla. Tohle je 5 největších kulturistických návratů historie
14.01.2024
Autor: Martin Jindřich
Arnold Schwarzenegger.FOTO: Profimedia.cz
Kulturistika se rozhodně neřadí mezi nejjednodušší sporty. Naopak. Chce to hodně tvrdé práce, odhodlání a vytrvalosti, aby závodník vystoupal na pódium nejprestižnější soutěže s názvem Mr. Olympia. Ale co se stane, když to život chce jinak a cestu na vrchol zavalí balvany v podobě různých zranění? Nebo co se stane, když úspěšný kulturista skončí? Mnoho z nich těmto výzvám čelilo, a nakonec se vrátili ještě silnější než kdy předtím. Pojďme se podívat na nejlepších pět kulturistických návratů všech dob.
Arnold Schwarzenegger
Když jeden z nejúspěšnějších kulturistů všech dob Arnold Schwarzenegger v roce 1975 již pošesté vyhrál populární soutěž Mr. Olympia, vypadalo to, že z kulturistiky nadobro odejde. Dosáhl vrcholu, byl šťastný a mohl se pyšnit šestinásobným kralováním mezi nejlepšími v oboru. Po pětileté přestávce, kdy se mohl soustředit na hollywoodskou kariéru herce, která si v té době nevedla nejlépe, se však rozhodl znovu vystoupit na scénu a ještě jednou se pokusit o titul Mr. Olympia.
Bylo tomu tak v roce 1980, kdy rakouský kulturista všechny překvapil a ohlásil návrat na soutěžní pódia. Překvapením to bylo i z toho důvodu, protože zpočátku říkal, že bude pouze analytikem televizního vysílání. Schwarzenegger ale chtěl mnohem víc. Do Sydney přiletěl s neuvěřitelnou formou a výsledkem byl již sedmý titul.
Tento triumf byl zároveň považován za jeden z nejkontroverznějších, neboť mnoho fanoušků a expertů tvrdilo, že Chris Dickerson, Frank Zane a Mike Mentzer vypadali lépe než Schwarzenegger.
Dlouho se diskutovalo také o tom, že Arnold byl mimo formu, postrádal svalovou hmotu, kterou potřeboval. Nicméně návrat úspěšného kulturisty v roce 1980 upevnil jeho postavení uctívané ikony kulturistiky a posílil jeho odkaz a význam v kulturistické komunitě. Tento comeback na jeviště upevnil jeho trvalý vliv na sport a sloužil jako důkaz Schwarzeneggerova nezdolného ducha a odolnosti.
Lou Ferrigno
Návrat amerického kulturisty Ferrigna, který byť byl méně známý, přesto se řadil mezi velké konkurenty Schwarzeneggerovy éry. A právě rivalita s tímto Rakušanem na počátku 70. let byla jednou z těch nejžhavějších. Lou doufal, že to bude právě on, kdo sesadí legendárního konkurenta z trůnu Mr. Olympia v roce 1975, ale tyto naděje byly zmařeny, když skončil na neuspokojivém třetím místě. Místo toho, aby se Ferringo o triumf pokusil další rok, rozhodl se přejít ke kariéře herce.
V průběhu let však Ferrigna stále trápila chuť soutěžit a získat titul Mr. Olympia. Na pódium se nakonec skutečně vrátil. V roce 1992 ohlásil velký kulturistický návrat, a sice ve věku 41 let, což je věk, kdy většina kulturistů odchází do sportovního důchodu. Po svém návratu však nedokázal oslnit. Byl sice větší než kdy jindy a držel krok s jinými monstry, postrádal ale symetrii, kterou v roce 1992 přinesl na pódium soutěže Brit Dorian Yates. Ferrigno skončil na dvanáctém místě, další rok pro změnu na desátém. Po druhém místě na Masters Olympia v roce 1992, hned za Robbym Robinsonem, nakonec definitivně odešel.
Kevin Levrone
Často označovaný jako "nekorunovaný král" kvůli skutečnosti, že si nikdy nedovezl domů titul vítěze Mr. Olympia, byť si mnozí mysleli, že si to v některých ročnících zasloužil. Levrone každopádně patřil k největším jménům v kulturistice a pravidelně si to o lepší místa rozdával s Dorianem Yatesem, Flexem Wheelerem, Ronniem Colemanem či Shawnem Rayem. Levrone v této konkurenci ale uspět nedokázal.
Na několik let tak zmizel z pódia, aby v roce 2016 oznámil, že se vrací na scénu Mr. Olympia, což bylo považováno za jeden z nejpřekvapivějších návratů v historii kulturistiky. Levronovi tehdy bylo 50 let. Během příprav na akci se pustil do sociálních sítích, aby s veřejností sdílel tréninky a závěr přípravy. Vítězství sice nezažil, přesto se vešel alespoň mezi nejlepší patnáctku.
Jay Cutler
Hned čtyřikrát opanoval Mr. Olympia, v dalších šesti případech se musel smířit s šestým místem. Vyrovnané to bylo především v roce 2008, kdy se pokoušel o znovuzískání titulu, leč nestačil na pozdějšího vítěze Dextera Jacksona. Ani tato zničující porážka ho však neodradila. Znovu vystoupil na pódium, kde předvedl neskutečnou velikost a bezkonkurenční kondici. Vznikl tak jeden z nejikoničtějších obrázků tohoto sportu - fotografie "quad stomp".
Cutler absolutně ovládl Mr. Olympia 2009. Čtvrtý a poslední triumf poté přidal v roce 2010. Navzdory nadvládě ale přišel pád v roce 2011, kdy se Cutler umístil na druhém místě za krajanem Philem Heathem. Cutler si následně dal rok pauzu, aby se zotavil ze zranění bicepsu, než se o tři roky později vrátil. Bohužel však nedokázal zopakovat legendární formu z roku 2009 a skončil na šestém místě.
Phil Heath
Sedminásobný šampion Mr. Olympia byl odhodlán získat v roce 2018 další titul, čímž by na vrcholu celkových vítězství na této prestižní soutěži dorovnal Američany Lee Haneyeho a Ronnieho Colemana. V ten večer se mu ovšem do cesty postavil Shawn Rhoden, který na jeho úkor získal titul z Las Vegas. Heath se musel smířit s druhou příčkou.
Rodák z Washingtonu následně odložil sezonu 2019 kvůli zranění břicha, než se o rok později odhodlal ke svému velmi očekávánému kulturistickému návratu. V tomto roce sice nesoutěžil s již zmíněným Rhodenem, ale zčistajasna se zrodila senzace v podobě Američana Brandona Curryho, jehož forma byla nadmíru působivá a oslnila ze všech nejvíc.
Celou noc to přitom vypadalo, jako by se Heath chystal získat titul zpět a poosmé opanovat tuto prestižní soutěž. Návrat se ale nepovedl dle představ. Nedopadlo to ani v roce 2020, kdy pro změnu zvítězil Egypťan Mamdouh Elssbiay. Na druhém místě se umístil Brandon Curry, na třetím Phil Heath.