Legenda legend! Frištenský byl průkopníkem. Zápasit ho vidělo 50 milionů diváků!
18.05.2021
Autor: Milan Švec
Gustav Frištenský, česká sportovní legenda.FOTO: se souhlasem Zdenky Frištenské
Největší, nejsilnější a u široké veřejnosti nejznámější český bojovník historie, který odzápasil tisíce soubojů a kterého vidělo podle odhadu 50 milionů diváků! Gustav Frištenský byl průkopníkem v řadě oblastí a hlavně vlastenec! Jak vzpomíná Zdenka Frištenská, která se narodila v Litovli, v domě, kde Gustav Frištenský prožil čtyřicet let svého života? Dodnes tento dům nese jeho stopy. Její prastrýc byl nejlepším zápasníkem na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Jeho odkaz udržuje už desítky let.
Co si hned vybavíte, když se řekne Gustav Frištenský?
Osobnost, která mě provází celým životem. Jeho stopy jsou všude patrné dodnes. Já jsem se narodila v domě, kde prastrýc prožil většinu svého života. Já zde prožila svoje dětství, dospělost, a vlastně jsem z tohoto domu neodešla. Jsem taková stálice. Moc se mně to tady líbí, vyhovuje mi to, a za nic na světě bych neměnila. I duch Gustava na mě kouká z rohu každé místnosti. Gustav měl talent vidět věci dopředu a dodnes v domě používáme věci, které jsou z jeho doby. Ať už je to plechová dóza na pečivo z roku 1930, pohodlná sedací souprava, potah už je třikrát vyměněn, ale pohodlná křesílka zůstávají stále. Kruhy na kterých trénoval Gustav, činky... Až po betonové květináče a nebo na zahradě líska, kterou zde v roce 1934 prastrýc zasadil. Je z odnože lísky Přemysla Oráče!
Gustav Frištenský – i dnes to jméno rezonuje! A to nejenom u sportovní části českého národa. Stal se už za života legendou a jeho odkaz dál provází několik generací. Znají ho ženy, muži, ale i kluci, kteří o jeho kariéře vědí jen málo, nebo skoro nic. Stal se bezesporu největším bojovníkem v našich dějinách. I v dnešní době se stal synonymem siláka. Bojovníci svůj idol velebí a jsou pyšní, že patří stejně jako on do českého světa bojových sportů.
V těchto dnech vychází nové číslo časopisu Bojová umění - Fighters magazin, kde se o této legendě dozvíte více. Deset stránek, které vás budou bavit. A to není všechno.
|
Jak se žije s tak slavným jménem?
Je to příjmení jako každé druhé, i když má své kouzlo a historického ducha. Ale nikdy mi nepřipadalo, že je toto jméno nějak extra významné a zvláštní. To nositelé tohoto příjmení, jejich osudy, úspěchy - i neúspěchy, udělali z některých Frištenských osobnosti s velkým O!
Co vy a sport?
Co se týká sportu, vyzkoušela jsem toho celkem dost, přesněji co daná oblast nabízela ke sportovnímu vyžití, ale nějakého světového úspěchu jsem nikdy nedosáhla. Pro mě byl a je sport zábava, koníček, který jsem dělala a dělám ve volném čase. V současnosti se věnuji jízdě na kole, plavání, běhu, a když to jde, tak cestuji. Sílu ve spojitosti se svým příjmením si vybavuji útržkovitě z dětské paměti vždy s příkazem „jsi přeci Frištenská“, tak to přines, podej, podrž. A já to tehdy chápala, jako napni své síly, to zvládneš! Vím, že jsem zauvažovala, jak a kde správně věc uchopit, jak je nadzvednout, zda švihem či tahem. A tyto myšlenkové pochody se v mžiku sekundy zrealizovaly s činem. Dodnes mi to nečiní problémy. Myslím si, že zápas, a vlastně všechny silové sporty jsou založeny na tomto principu: v mžiku sekundy se správně rozhodnout a vložit maximum síly tam, kde je to momentálně nejvíce zapotřebí. Nejenom síla, ale i taktita, správné načasování a rozložení silového fondu jsou vlastnosti, které tito sportovci mají. Jsou vlastně takovými pokračovateli Gustava.
Váš prastrýc byl velký vlastenec. Nikdy, i když přišel kvůli tomu o práci, nezapomněl, odkud pochází. Byl vězněn nacisty a komunisté mu sebrali veškerý majetek. Na jednoho je toho až moc. Čeho si nejvíc z jeho života vážíte?
Zlidovělé rčení "silný jako Gustav Frištenský" je slyšet dodnes. Jeho obrovská síla, odhodlanost, čestnost, ohleduplnost, schopnost logicky uvažovat a přemýšlet, plánovat, rozložit si síly, pozorovat protivníka a v mžiku se správně rozhodnout. Toto vše z něj učinilo vzor pro mnoho generací. Sám si vše zařizoval, domlouval, dopravoval se na zápasy, staral se o hospodářství, a hlavně uměl poslouchat své tělo. Gustav byl vážně člověk s obrovsky silným potenciálem. Jezdil po celém světě, byl zarytý vlastenec a všude se hlásil k tomu, že je Čech. Po slavném vítězství v nizozemském Rotterdamu ho za to vyhodili v roce 1903 i z práce! V tehdy německém Brně přece nebudou zaměstnávat českého rváče!
Co jste se například o prastrýci dozvěděla v poslední době, nebo co jste ještě nikdy žádnému novináři neřekla?
Vzhledem k současné situaci se lidé moc nesetkávají, nekonají se soutěže, besedy, tak těch "nových" informací tolik není. Před nedávnem mě pobavil asi čtyřicetiletý cyklista, který s kamarádem zastavil před naším domem a nadšeně mu vykládal, jak viděl na vlastní oči Gustava zápasit, jaký to byl borec, že mu dal dokonce i autogram. To mě pobavilo, když si uvědomím, že Gustav už tu přes šedesát let není! (směje se)
Znáte novodobé zápasníky? Karlos Vémola je třeba velkým propagátorem vašeho prastrýce Frištenského a i rodákem z Olomouce?
Karlose znám osobně. Sice už se nevěnuje řeckořímskému zápasu, vyniká v MMA, kde se mu daří. MMA mi osobně připadá jako moderní odnož klasického zápasu. A protože jsem žena, je mi velmi sympatické, že Adéla Hanzlíčková na sobě pracuje a klasický zápas propaguje. I s tou jsem se několikrát osobně setkala. Když se podíváte do historie zápasu, tak boj muže s mužem pro pobavení a obdiv diváků nás zavede do éry rozkvětu římské říše. Až po druhé světové válce se vše začalo specializovat. I z řeckořímského zápasu se odrodila řada sportovních disciplín, která mají svoje speciální pravidla, své skalní fanoušky. Je to fajn, já v tom vidím vývoj současného sportu, A těší mě, že tomu tak je!
Deset stránek o české legendě nabízí nové vydání časopisu Bojová umění - Fighters magazin.