Královna Bledá, Peňáz ustál krizi, pak dominoval! Škvor poslední ranou seknul Brazilce
31.12.2021
Autor: Ondřej Propper
Daniel Škvor si prožil zajímavou bitvu.FOTO: OKTAGON MMA
Několik hodně zajímavých výsledků přinesl na závěr letošního roku brněnský turnaj Oktagon 30, v němž se historicky první ženskou šampiónkou organizace stala Tereza Bledá. Ta jako parní válec přejela soupeřku z Brazílie a stala se tak korunovanou vládkyní muší váhy. Další velký triumf si připsal rozjetý Matěj Peňáz, poprvé v kariéře se však podíval až do třetího kola. Robo Pukač se hodně zlobil na rozhodčí po zápasu s Matúšem Juráčkem, Francouz Emmanuel Dawa si pak nejspíš vysloužil svůj definitivní konec v Oktagonu. Podívejte se na přehled všech zápasů.
Tomáš Cigánik – Jakub Mikovčák
Poslední galavečer končícího roku otevřely nezvykle hned čtyři souboje v populárním Undergroundu a jako první šli do klece dva amatéřští fighteři ze Slovenska, tedy Tomáš Cigánek s Jakubem Mikovčákem. Zasloužený triumf si pak připsal prvně jmenovaný. Ten byl tvrdší i přesnější v přestřelkách a těsně před koncem si vynutil soupeřovo odpočítávání. Otřesený Mikovčák těžkou chvíli ustál, na body však podlehl stejně.
Denis Farkaš – Andrej Simkulič
To druhý zápas turnaje se vměstnal do pouhých 75 vteřin. Tak krátká doba totiž stačila démonovi Denisi Farkašovi na to, aby úchvatným KO pravačkou poslal Andreje Simkuliče k zemi. Partner Lucie Szabové byl přitom v úvodu o něco aktivnější, jenže stačila jedna přesná rána a bylo všechno vyřešeno. A to k velké radosti energického Farkaše, který si tak dokonale spravil chuť poté, co na stejném místě podlehl před pouhými třemi dny v boxu Jakubu Gazdíkovi.
Nikolas Krivák – Luděk Greguš
Třetí duel v Undergroundu pak proti sobě svedl bojovníky muay thai, konkrétně Slováka Nikolase Kriváka s Čechem Luďkem Gregušem. A byť v roli jasného favorita byl před duelem zkušenější Krivák, z výhry se zaslouženě radoval soupeř. Ten byl skvělý v pohybu a díky své rychlosti si připsal podstatně víc úderů, po jednom z nich navíc musel být „Mexičan“ počítán. Nakonec vydržel bojovat až do konce, na vítězství však pomýšlet nemohl.
Andreas Čehovský – Adrian Tadlánek
Osvěžující undergroundový předkrm pak završil očekávaný boj dvou velkých česko-slovenských talentů, tedy Andrease Čehovského s Adrianem Tadlánkem. A nutno říct, že zrovna tato postojářská delikatesa nakonec neměla nijak závratnou příchuť. Po taktické stránce předvedli oba borci víc než solidní výkon, do bolestivě atraktivních přestřelek se však ani jednomu z nich pouštět příliš nechtělo. Vítězem se díky obratu po ztraceném prvním kole stal nakonec Tadlánek, který udolal soupeře na body.
Michal Plesník – Vito Špic
Návrat ke kořenům, tedy k zápolení v klasickém MMA, odstartoval na turnaji souboj Michala Plesníka s Chorvatem Vitem Špicem, pro něhož to byla v Oktagonu premiéra. A bohužel pro něj netrvala dlouho. Proti vyššímu i těžšímu soupeři totiž v postoji neměl žádný nárok, a tak v nouzi sahal po takedownech, které ale poučený Plesník celkem v poklidu odvracel. A poté sám bleskově útočil, což vyústilo ve dva Špicovy pády v rychlém sledu. Po tom druhém už raději nevstával a po třech minutách a pěti vteřinách byl tak tento duel ukončen.
Aleksander Kolontay – Mate Sanikidze
Zápas plný nečekaných úderů, rychlých kontrů i vysilující přetahované u pletiva. To byl střet dvou posil pérové divize mezi Ukrajincem Aleksanderem Kolontayem a Gruzíncem Matem Sanikidzem. Rozsoudit ho museli až bodoví rozhodčí a podle každého z nich se vítězem stal druhý jmenovaný, který na svou stranu překlopil úvodní dvě kola. Zhruba v polovině zápasu pak svého soka málem tvrdě knokoutoval, ten se ale na nohy zas vrátil a v závěrečném dějství na Gruzínce zatlačil. K otočce to ovšem stačit nemohlo.
Daniel Škvor – Jhonathan Azevedo
Ani bilance čtyř výher a žádné porážky nestačila Brazilci Jhonathanovi Azevedovi k tomu, aby při souboji s titánem Danielem Škvorem nebyl v roli jasného outsidera. A i když se bil ze všech sil, nutno říct, že jen za první kolo utržil více ran než za předešlé čtyři duely dohromady. Navíc měl i smůlu, když ho český tvrďák trefil bolestivě kolenem do slabin. Zarputilý Jihoameričan se po krátkém ošetření do nerovné války zase vrátil, na sklonku úvodní pětiminutovky už ale působil jako fackovací panák. Po poslední ráně se tak zhroutil na zem a do druhého kola ho už doktor nepustil.
Emmanuel Dawa – Mateusz Strzelczyk
To do následujícího souboje mezi Francouzem Emmanuelem Dawou a Polákem Mateuszem Strzelczykem šli oba fighteři s vědomím, že každému z nich hrozí zkázonosná čtvrtá prohra v řadě. Nakonec ji už v prvním kole zaknihoval smolař Dawa, pro nějž přitom zápas začal celkem slušně. V postoji působil silnějším dojmem než jeho rival, který ale snad jen mátl tělem. V závěru kola se totiž zničehonic vytasil se smrtící pákou na koleno, po které Dawa svým pronikavým řevem zápas de facto sám ukončil. Ale vlastně nejen zápas, nýbrž s vysokou pravděpodobností i svou misi v Oktagonu. Z kontraktu na tři zápasy se totiž vyklubaly pouze porážky.
Jakub Tichota – Dawid Kareta
Doslova zběsilé tempo hned od startu zápasu pak nasadily vycházející hvězdy MMA Jakub Tichota s Dawidem Karetou, kteří v Oktagonu zatím poznali pouze samá vítězství. Série jednoho z nich ale musela na závěr roku logicky skončit a nakonec to potkalo Poláka, jehož překvapivě zradila hra na zemi. Tam měl totiž Tichota jednoznačně navrch, zatímco v postoji byly síly hodně vyrovnané. Opravdu povedenou pasáž ale Kareta zaznamenal snad jen po náporu v úvodu třetího kola, což bylo zkrátka málo.
Matúš Juráček – Robert Pukač
Hlavní kartu turnaje pak odstartoval fight dvou prestižních značek welteru, tedy Matúše Juráčka a Roberta Pukače. Žádná přestřelka dvou zabijáckých pistolníků se však nekonala. K vidění byly zato spíše taktické šachy, v nichž se oba borci snažili hlavně zůstat sami sobě na distanc a občas zasadit nějakou tu ránu. Pukač k tomu přidal i pár tvrdých lowkicků a na závěr i pokus o takedown, takže po skončení zápasu se stejně jako Juráček cítil coby vítěz. Jenže tím byl na základě výhry 2:1 na body Slávista, který tak ovládl i svůj čtvrtý duel v Oktagonu.
Daniel Dittrich – Tadej Dajčman
V jediném souboji těžkých vah na turnaji se všeobecně očekávala výhra ostravského sympaťáka Daniela Dittricha. Jenže ten narazil do pevné skály jménem Tadej Dajčman. Pro slovinského zápasníka to byl jeho první duel v Oktagonu a dle jeho výkonu je jasné, že brzy přijdou asi další. Bitvu s Dittrichem měl totiž od počátku pod kontrolou, a to na zemi i v postoji. Zhruba minutu a půl před koncem úvodního kola pak vylezl soupeři na záda, odkud ho po čistém škrcení donutil hodně rychle odklepat.
Matěj Peňáz – Cheick Kone
Pět zápasů, pět vítězství. Taková je zatím bilance nemilosrdného válečníka Matěje Peňáze po jeho přesunu do MMA, kde ničí všechno, co mu přijde do cesty. Na závěr roku si poradil i s Cheickem Konem, byť ten jako jediný s ním přežil první kolo. Ba co víc, v jeho finiši dokonce připravil Peňázovi zatím nejhorší chvilky v Oktagonu. Po dvou tvrdých ranách spasila bývalého zápasníka Glory hlavně siréna, do prostředního dějství ale vstoupil jako stroj. Koneho už vůbec k ničemu nepustil a vlastně bylo skoro zázrakem, že reprezentant Pobřeží slonoviny nakoukl i do kola třetího. V něm už ale po salvě dalších ran putoval hned k zemi.
Tereza Bledá – Mabelly Lima
Vrcholem brněnského galavečera byl historicky první titulový zápas žen v historii Oktagonu. A snad symbolicky trval ze všech bitev o pás tu nejkratší dobu. Už po necelých dvou minutách se totiž šampiónkou muší váhy stala teprve dvacetiletá Tereza Bledá, která v kleci smetla Brazilku Mabelly Limu. Ta nezvládla už váhu a ve stejném duchu si vedla i v samotném zápase, kde ji Bledá dostala záhy pod sebe a po tvrdých loktech ukončila její trápení. V klasickém MMA to pro novou královnu své divize byla už pátá výhra.