Jednou v životě jsem se na pódiu cítil skutečně velký, vzpomíná kulturistická legenda
27.01.2024
Autor: Karolína Svěcená
Miloš Šarčev a jeho forma v nejlepších dobách. FOTO: Miloš Šarčev
Srbská kulturistická ikona Miloš Šarčev přijel do Ameriky, kde okamžitě vynikl svou neuvěřitelně estetickou postavou. V průběhu let nabral další svaly, díky čemuž na sklonku kariéry dosáhl vynikající kombinace estetiky a svalové hmoty. Nedávno tak na Instagramu vzpomínal, jak v roce 1999 na British Grand Prix dosáhl své největší postavy.
Šarčev však cítil, jak z něj při pózování vedle kulturistických kolosů Markuse Ruhla a Nassera El Sonbatyho vyprchává důvěra ve svou vlastní velikost. 60letá legenda totiž nikdy nedosáhla statutu přes 135 kg vážícího kolosu a fanouškům nyní dala nahlédnout, jak se kdysi cítila na pódiu v anglickém Manchesteru.
Šarčev nebyl se svými 190 cm nejvyšším kulturistou všech dob, jeho silnou stránkou však vždy byly aspekty jako symetrie či proporce. Přesto oproti svým začátkům výrazně nabral svalovou hmotu. "Jednou v životě jsem se na pódiu cítil skutečně velký... na 1999 British Grand Prix," napsal vítěz Arnold Classic do popisku vzpomínkové fotky.
"Jediný problém byl v tom, že jsem byl na pódiu s Ronniem Colemanem, Flexem Wheelerem, Kevinem Levronem, Markusem Ruhlem, Nasserem El Sonbatym," pokračoval. Na fotografii s Markusem a Nasserem všichni tři kulturisté ukazovali své hrudníky z boku, a ostatní skutečně vypadali větší. Šarčev jim však konkuroval kondicí a plností svalů.
British Grand Prix v roce 1999 však také ukázala, že svalová hmota není v kulturistice 90. let tím hlavním a konečným. Šarčev se tehdy umístil na pátém místě za Dexterem Jacksonem.
Mezitím se Markus Ruhl umístil sedmý a Nasser El Sonbaty se musel spokojit s šestým místem. Ačkoli se tedy v 90. letech kladl důraz na velikost, stejnou roli hrála i kondice. Takže i když se Šarčev necítil dostatečně velký, estetika a kondice mu zajistily dostatečný náskok.