Jak Schwarzenegger k masivním bicepsům přišel. Prim hrály činky a šoková terapie
28.05.2024
Autor: Miroslav Obluk
Arnold Schwarzenegger v roce 1969.FOTO: Profimedia.cz
Arnold Schwarzenegger, legenda kulturistiky, stříbrného plátna, jeden z prvních akčních hrdinů, jeden z prvních kulturistů, který pobláznil svět. Svým přístupem k tréninku inspiroval celou řadu nadšenců, svou gigantickou postavou bořil hranice. Světovou kulturistickou soutěž Mr. Olympia ovládl hned sedmkrát, a to je úspěch, který si žádá uznání i pořádnou dávku pekelného tréninku.
Svaly rakouskému rodákovi zajistily slávu, jeho vymakané tělo oslovilo miliony fanoušků po celém světě. Poslední triumf na Olympii získal v roce 1980, od té doby uběhlo 44 let, slavný silák ale o svou fazónu nepřišel. Jak je to možné?
Píle, rutina, cílevědomost a pečlivě propracovaný tréninkový plán, který zahrnuje řadu důležitých bodů, to je Arnoldův recept k úspěchu.
Jeho úspěch ovšem není jen výsledkem fyzického tréninku, je také dílem mentální disciplíny. Arnoldovo učení přesahuje rámec posilovny a zdůrazňuje důležitost myšlení, důslednosti a regenerace při dosahování kulturistické dokonalosti. Tedy něco, co v dnešní době kulturistům chybí.
Největší chybou, která se dnes v bodybuildingu děje, je dle kulturistické ikony to, že lidé nezahrnují do svého tréninku základní cviky.
Schwarzenegger pod tímto pojmem cílí na základní cviky s činkami. "Když dnes jdu do posilovny, žádný mladý chlapec se neučí o přemístění s výtlakem nad hlavu nebo přítahů velké činky k bradě přímo od podlahy. Všichni používají stroje," citoval slova světové ikony server Business Insider.
Správná práce s činkami je podle Arnolda cestou k úspěchu, i proto v řadě svých tréninkových programů neopomíná trénink s železem. Například ve své knize Encyklopedie moderní kulturistiky ukazuje, jak je důležitá práce s činkami.
Součástí správného cvičení je tréninkový plán, který se každý den zaměřuje na jiné svalové skupiny.
Podle Arnolda k masivním pažím nepotřebujete stroje, ta hlavní síla tkví ve vás. "Vydejte ze sebe všechno, a to při každé sérii. Nešetřete se na další. To je chyba, kterou dělá hodně lidí," říká legenda, která klade důraz na vysokou intenzitu a postupné krůčky.
Možností, jak cvičit biceps, je celá řada. Jednou z Arnoldových oblíbených technik je šoková terapie.
Arnold měl v oblibě bicepsové zdvihy, při nichž začal první opakování se 124 kilogramy a postupně váhu snižoval. "To byl způsob, jakým jsem sílil, aniž bych složil činku na zem. Chtěl jsem ukázat svým bicepsům, že netuší, co je čeká. Nikdy si nezvyknou na metodu mých tréninků, protože mám vždy v rukávu nějaký trik," tetelil se.
Na budování využíval zdvihy s velkou činkou, na izolaci svalu pak trénoval s jednoručkami na šikmé lavici. Toto cvičení většinou zahrnovalo tři až čtyři série po deseti opakováních. Díky těmto postupům si představitel Barbara Conana vypěstoval biceps, jenž měl v nejlepších letech v obvodu 56 centimetrů.