Hvězdný Joshua chce změnit světový box. Soustředíme se jen na výhry, kroutí hlavou
25.06.2024
Autor: Miroslav Obluk
Anthony Joshua.FOTO: DAZN
Být světovým boxerem, to je sen mnoha začínajících rohovníků. Kdo stojí na vrcholu, vydělává milionové šeky, stává se světovou celebritou, jezdí drahými auty. Cesta na vrchol je nesmírně lákavá, ale rozhodně není jednoduchá. Bojovník na své stezce musí překonat mnohé překážky, získat mnohá vítězství, snést stovky tvrdých ran, a to bolí. A ví to i Anthony Joshua, jeden z nejslavnějších boxerů současnosti. Box z něj udělal slavnou osobnost, mnohé mu dal, proto se Joshua rozhodl, že své disciplíně vrátí něco nazpět.
S vrcholovým boxem jsou sice spojeny milionové šeky, nesmí se však zapomínat ani na řadu rizikových faktorů, zdravotních komplikací. Velkým strašákem boxerů je například traumatická encefalopatie, jinak známá jako CTE.
Podle Indiana University School of Medicine je CTE progresivní degenerativní onemocnění postihující lidi, kteří utrpěli opakované otřesy mozku a traumatická poranění mozku. Nejnáchylnější k rozvoji CTE jsou sportovci, konkrétně fotbalisté a boxeři.
Jde o závažný problém, který je potřeba řešit. A právě z tohoto důvodu se slavný Brit rozhodl, že s tím něco udělá. "Spousta boxerů trpí, mají řadů potíží a jsou na to sami. Proto jsem přemýšlel nad otevřením pečovatelské domu," řekl Joshua v pořadu Desert Island Discs.
"Byla by to součást mého boxerského odkazu. Cítil bych se dobře, kdybych něco vrátil sportu, který mě stvořil," pokračoval bývalý šampion těžkých vah, který do profi ringu nastoupil již jednatřicetkrát.
V každém zápase riskoval, v každém mohla přijít rána, která ho mohla tvrdě poznamenat. "Právě zdraví je to nejdůležitější, co dáváte v sázku. Na bojovnících si můžeme všimnout, když se jejich zdraví zhoršuje. Je to velký problém, ale nikdy o tom vlastně nemluvíme mezi sebou. Soustředíme se jen na vítězství," kroutil hlavou populární ranař. "To by se mělo změnit," dodal.
Nedávné studie ukázaly, že u 20 až 40 % boxerů dojde během kariéry nebo po konci kariéry k chronickému traumatickému poškození mozku.
Studie Cardiffské univerzity rovněž ukázala, že boxeři jsou také vystaveni většímu riziku vzniku časné demence, která se u nich projevuje o pět let dříve než u těch, kteří nikdy neboxovali.
To jsou závažné problémy, problémy, kterým by chtěl Joshua zabránit.