Hubený sumista povalil obra. Poražený byl o 160 kilo těžší
16.05.2024
Autor: Miroslav Obluk
Sumo v akci.FOTO: Profimedia.cz
Když se řekne sumo zápasník, většina lidí si představí obtloustlého sportovce, jehož proporce jsou enormní. Utkvělá představa ovšem není podmínkou, v sumo zápasech mohou bojovat i hubeňouři, což před pár dny potvrdil i Oyamada Shutaro. Biblický souboj Davida a Goliáše znovu ožil. Dva zápasníci nerovnoměrných proporcí se poměřili v boji a výhru oslavil ten lehčí, menší, drobnější a hbitější. Tento boj viděl svět před pár dny, o zápase informoval také server Super Lutas.
Ani čtyřiadvacetiletý japonský mladík není žádné ořezávátko. Shutaro se v davu neztratí, jeho čtyřiadevadesátikilová postava zapůsobí. V samotném boji jde však o drobného sportovce, který většinou váží mnohonásobně méně než jeho soupeři.
Tuto váhovou nerovnoměrnost pocítil Japonec i před pár dny, kdy se proti němu postavil Dewanojo Shota. Obr, jehož váha přesahuje 250 kilogramů.
Bezmála stošedesátikilový rozdíl, výšková převaha a drtivý pád obra, tak vypadal duel nerovnoměrných proporcí.
Na první pohled se zdálo, že půjde o jasnou záležitost. Hrubá síla a váhová převaha porazí drobného odvážlivce. Opak byl pravdou. Shutaro od počátku zápasu dominoval, těžil ze své rychlosti, využíval mistrně zvládnutých technik. Jedna z nich mu pak vyhrála zápas.
Shutaro využil techniku známou jako ashitori, tedy chytání nohou. Chytil obra za jeho nohu, vyvedl ho z rovnováhy a hodil s ním o zem. Goliáš dopadl na lopatky s dunivým nárazem, s problémy se zvedal ze země.
Tato scéna přítomný dav šokovala, na něco podobného fanoušci nebyli zvyklí. Shutaro svým taktickým přístupem zaujal. Jasně dokázal, že boj není jen otázkou hrubé síly, ale i intelektu. Překvapivé vítězství neznamenalo jen Japoncův osobní triumf, ale vyvolalo také debatu o struktuře zápasení
Fanoušci se na sociálních sítích ptali, zdali se v sumo může provádět strh za pomocí chycení jedné nohy. Ano, může. V sumo prohráváte, pokud se jakákoli část vašeho těla, kromě chodidel, dotkne země, nebo pokud jste vytlačeni z prstenu, z bojové plochy.
Takedown, jakým se blýskl Oyamada, je tedy legální, leč vzácnou technikou. A to z důvodu, že je těžké zaručit, že se nedotknete země dříve než váš soupeř.
Krátký seznam nelegálních chvatů v sumo zahrnuje: Tahání za vlasy, údery zavřenou pěstí, škrcení, údery do slabin a kousání.
Další otázka se týkala váhových kategorií v sumo, respektive jejich absence. Ve velkém sumo (nejpopulárnější formě sportu, jíž spravuje Japonská asociace sumo) soutěží všichni bojovníci v odstupňovaném ligovém systému, který nemá váhové kategorie. Zápasy, jako je ten výše uvedený, jsou tedy běžné.