Gratulace. Český silák překonal rekord a dostal se mezi 15 nejlepších na světě

21.07.2023

Autor: red

Silák v práci.

Silák v práci.FOTO: se souhlasem Norberta Švarce


Nadšení, odhodlání a touha uspět, krok po kroku jít za svými sny. V ideálním případě stanout na vrcholu. Samozřejmě na vrcholu světa. Strongman, sport siláků, který má svá pravidla. Hranice tady neexistují. Jedním z českých nadšenců je také Norbert Švarc, který ovládl první domácí mistrovství ve zdvihu Atlasova kamene, kde se povedlo 23letému silákovi překonat český rekord a posunout ho na 195 kilogramů, což ho řadí mezi 15 nejlepších na světě. K tomu tento Čech překonal i juniorský světový rekord a stal se českým mistrem ve váze do 105 kilogramů. "Je to dlouhá cesta, je potřeba vše postupně. Snažím se učit od těch nejlepších v kategorii," řekl pro kaocko.cz Švarc.



Jak dlouho se věnujete tomuto sportu?
Celkově cvičení se věnuji od roku 2015, kdy jsem si říkal, že chci vypadat dobře, tak jsem začal na sobě pracovat. Nejdřív klasický kulturistický trénink. Potom jsem v roce 2016 našel na YouTube strongman sport a ihned bylo jasné, že to je to, co chci dělat. Absolutně jsem se ztotožnil s tím sportem, i když jsem ze začátku neměl žádné vybavení, jelikož jsem cvičil klasicky ve fitness centru. I tam měli pneumatiku, sice jen asi 100 kilovou, ale alespoň jsem si utužil techniku, dál například místo kufrů (farmers walk), jsem používal 2x40kg jednoručky a s těmi jsem běhal po posilovně rovinky. Začátek je vždy těžší, ať jde o cokoli, ale já jsem viděl jen moji vizi budoucnosti v tomto sportu, kam se chci posunout, a tak jsem tomu přizpůsobil absolutně vše. Od roku 2018 (v 18 letech) jsem začal postupně objíždět závody a učit se, že podmínky na závodech jsou drsnější. Drsnější než ty v posilovně.

Proč tento sport?
Upřímně. Když jsem začínal v roce 2016, nemyslím si, že tam bylo něco extra navíc po fyzické stránce. Samozřejmě je potřeba určitá genetika pro tento sport. V tom, v čem jsem se odlišoval a věřím, že stále odlišuji, je psychické nastavení. Snažím se hodně pracovat nejen po fyzické, ale hlavně po psychické stránce. Když máte zvednout 400 kilogramů na záda a ještě s tím běžet, je potřeba si tu hlavu už určitým způsobem vytrénovat. To je na tom to krásné. Ta variabilita myšlenek, který mohu propojit s tím výkonem.

Kde trénuje?
Máme soukromou posilovnu v Domažlicích, je to taková hardcore posilovna z dob minulých, pro těžký trénink to nejlepší. Když jsem do té posilovny přišel, byla tam většina věcí opět na kulturistický trénink, takže jsem si strongman věci dokoupil sám. Např. sadu Atlasových kamenů od 120 do 200 kilogramů, kufry a velkou jednoručku, která jde naložil na zhruba 130 kilogramů. Pokud chcete excelovat v nějaké disciplíně, tu disciplínu je potřeba drilovat pořád dokola, dokud ten cvik nebude součástí vašeho pohybu a nebude to vypadat jako když zvedáte prázdnou 20kilovou osu. Strongman i přesto, že je potřeba hrubá síla, je velmi technický sport. Co se týče ostatních gymů, tak občas si jedu zatrénovat jinam, je to příjemná změna si zacvičit například v Českých Budějovicích nebo v Praze. Občas se domluví trénink s ostatními strongmany a v závěru přípravy si přijedeme navzájem dopomoci.

Je problém závaží v klasických gymech?
Myslím si, že už se to lepší, díky narůstající popularitě strongman sportu, ve fitness centrech už mívají velmi často strongman vybavení. Jinak samozřejmě jsou posilovny, kde přijdete a mají tam jednoručky do 20 kilogramů, tam vám nezbyde nic jiného, než si pořádně napumpovat ramena. Většinou ale už vím, do jakých posiloven si jet zacvičit.

Jak často trénuje?
Trénink je v přípravě četnější. Nyní trénuji asi 6x týdně, kdy do toho počítám i nějakou aerobní aktivitu na rotopedu 1x týdně. Jelikož závodím v kategorii do 105 kilogramů, je potřeba se držet fit s menším procentem tuku. V TOP světové desítce jsou vysekaní a mají neskutečnou kondičku a přitom dokážou zvednout na mrtvý tah klidně přes 360 kilogramů. V tréninku často jezdím pyramidu na maximum, takže třeba mrtvý tah do 280/300 kilogramů a následně jdu na další cvik, třeba kufry 130 kilogramů. S těmi si zaběhám třeba 20 metrů po 3 sériích. Záleží na jaký závod se připravuji.

Co regenerace?
Snažím se držet základních věci. Nekomplikovat věci. Jednoduchost je cesta. Kvalitní a pravidelný spánek, kvalitní jídlo, strečink. K tomu ještě přidávám například saunu.

Vazy, šlachy drží?
Musím zaklepat, drží. Věřím, že je to také tím, že se snažím věci dělat intuitivně a nehnat se extrémně na každém tréninku do maxima, i když by to bylo super posunout osobák na každém tréninku, ale je potřeba periodizovat trénink.

Co jídlo, počítám, že tam musí kalorie lítat?
Jídlo je velká součást celé cesty strongmana, je potřeba mít do tréninku energii. Tu nejde získat jedním dobrým jídlem, ale konsistencí správného jídelníčku celého dne, týdne a měsíce. Kalorie nepočítám, ale vím, kolik jídla musím do sebe dostat, a potom už jen hlídám váhu, abych měl kolem 105 kil.

Jde o drahý sport ve spojení tréninků a stravy?
Určitě, myslím si, že čím jste na vyšší úrovni, tím bude příprava dražší. Samozřejmě, co se týče jídla, lze jíst po rychlých občerstveních, ale tělo funguje na kvalitním palivu, a to nelze získat z ničeho jiného, než z kvalitních potravin, takže maso, brambory, rýže, ovoce. V přípravě tam přidávám ještě něco "ne tak zdravého", jelikož ujíst větší množství kalorií na čisté stravě není nejjednodušší. Ale opět je to na pocit, kolik sám cítím, že musím sníst. Co se týče tréninku, jakmile máte vybavení, tak to je ta nejmíň peněžně nákladná věc, vybavení prostě vydrží.

Vaše sny do budoucna? 
Velmi dlouhou dobu jsem si to nechával pro sebe, věděl to asi jenom jeden člověk na světě, kterému jsem to řekl. Samozřejmě, stávalo se mi, že jsem přišel do posilovny v Praze, kde jsem potkal kluky a ptali se mě, kdy už na tom konkrétním závodě budu, což je zajímavé, přestože jsem to veřejně neřekl, tak tou energií, kterou se snažím v sobě držet, to asi z toho vyplývá. V tomto rozhovoru to bude poprvé, co se o tom veřejně zmíním. Vaše stránky jsou jedny z nejsledovanějších v ČR, takže to pro mně bude čest, to zde zmínit. Znamená to pro mě vše, takže jsem s tím nechtěl úplně na veřejnost, jelikož je dobrý si určitý věci držet v sobě, než je dokážete sám v sobě zpracovat a jasně si říct, že tohle je ono a nic jiného to nepřebije. Takže s respektem je to vítězství na World Strongest man u105, v podstatě titul nejsilnějšího muže planety do 105 kilogramů, závod konající se každoročně v USA. Minulý rok se konal tento závod na Floridě, letos by se měl konat v aréně v Západní Virginii. Váha do 105 je pro mě dělaná na míru, stejně se v ní cítím nejlíp a už od začátku jsem to měl jasně nastavené, že si pro to půjdu v kategorii u105. Victory. Je to dlouhá cesta, je potřeba vše postupně. Snažím se učit od těch nejlepších v kategorii, což je u nás Jiří Tkadlčík, ve světě Andrew Clayton, Nicolas Cambi, Anthony Fuhrmann. Každý z nich má nějakou silnou stránku, já se snažím budovat tu svojí vlastní.

Jak si váš sport vede ve světě, co chybí v Česku?
Od roku 2021 to vylítlo vzhůru neskutečně, je obrovské množství začátečníků, např. napříč váhovkami v jednom závodu jsem viděl snad 80 kluků, což není standardní, většinou je v kategorii tak 10 lidí. Myslím si, že z hlediska propagace pro strongman sport tady v ČR udělá pořádné promo jen pár lidí, je potřeba se semknout a společně se snažit mířit nejvýš. 

Kolik má Česko strongmamů?
Jak jsem již zmínil, čím dál více a jsem za to rád. Přesnou cifru samozřejmě nepovím, ale když bych počítal i lidi, kteří dělají strongmany pro sebe z hlediska udržování těla, tak věřím, že přes 1000 lidí bychom v ČR dohromady dali. Je potřeba do našeho sportu přivézt více sponzorů, jelikož je to extrémně koukatelný sport. A máme na to vyprodávat stadióny jako napříkad ve Velké Británii, kde se na takovém závodu Giants Live sejde klidně 10 000 fanoušků.



Další články v kategorii

Z tlouštíka svalovcem. Němec shodil během roku 64 kilo, vyladil životní formu

25.11.2024Z tlouštíka svalovcem během jediného roku, přesně tuto zběsilou jízdu zažil německý fitness trenér Merdan Auch, jenž se na sociálních ...

Populární influencer narazil. Ve sparingu proti hvězdě UFC skončil v bolestech

25.11.2024Řadí se mezi nejpopulárnější influencery, neboť jen na Instagramu má přes 27 milionů sledujících. Americký youtuber a rapper ...

Jednorožec mezi zápasníky. Když jde studium a zápasení ruku v ruce

25.11.2024Viktorie Bulínová má před sebou jednašedesátý zápas v thajském boxu. 30. listopadu se představí na turnaji organizace ...

Bojovnice odhalily svá těla. Výsledkem bylo pikantní vánoční focení

25.11.2024Vánoční svátky se blíží, spousta lidí už zažívá vánoční shon. Nákupní střediska jsou naditá ...

Reportérka šla do sportovního ohozu. Troufla si na Pereiru, skončilo to tanečkem

24.11.2024Byla to bojová sešlost, která měla jasnou hvězdu. Ta by se všemi v gymu prohrála, ale když přijde na sparingy Nina Marie Daniele z UFC, je jasné, ...

Skandál největšího siláka Evropy. Těhotnou manželku podváděl i s muži, napsala žena

23.11.2024Nejsilnější muž Evropy Luke Stoltman se letos dočkal toho nejlepšího dárku v podobě narození prvního potomka. Jeho rodinná situace ...

Konec provokování fanoušků. Boxerka je těhotná

23.11.2024Dlouho o ní nebylo slyšet, řešilo se, kdy se vrátí do ringu. Jenže přišlo vysvětlení, které všechny pochyby utnulo. Bývalá ...

McGregor je odpovědný za sexuální napadení v Dublinu 2018. Zápasník se odvolá

22.11.2024Bývalý MMA šampion dvou divizí UFC Conor McGregor byl v občanskoprávním sporu v Irsku shledán vinným ze sexuálního ...

Nejkrásnější bojovnice planety. Půvabná žena zastínila i VanZant

21.11.2024Mackenzie Dern, Miesha Tate či Paige VanZant? Zapomeňte. Dle uznávaného serveru Tapology je nejkrásnější bojovnicí současnosti brazilská ...

Načíst další články