Extrém. U nás se zápasníci předhánějí, kdo více shodí, diví se česká reprezentantka
12.07.2022
Autor: Libor Kalous
Viktorie Bulínová při odletu v Praze.FOTO: kaocko.cz
V pondělí ve čtyři ráno už byla Viktorie Bulínová na pražském letišti. Tady začala její cesta na Světové hry do Birminghamu v USA. Měla před sebou celkem 36 hodin. Na konci tohoto maratonu bude v místě dění celosvětového sportovního svátku. Nyní je stále na cestě. Pár hodin ještě chybí. "Nešla jsem spát, adaptuju se na Ameriku," řekla před odletem pro kaocko.cz česká reprezentantka v thajském boxu.
Jak zvládnete 36 hodin přesunu z Prahy do Birminghamu?
Zápas je v pátek, to bude stačit na srovnání s časem, dostali jsme od Českého olympijského výboru pokyny, jak postupovat. Mám i speciální brýle.
Světové hry, co to s vámi dělá?
Pro mě je tento turnaj určitě nejvíc. V amatérském thajském boxu není kam se dál posunout. Každý chce Světové hry vyhrát, kdo ne, kecá.
Díl druhý ve středu. Viktorie Bulínová jako hokejistka a rozhodčí, která přeběhla k thajskému boxu |
Takže jste dala vše do přípravy, abyste vyhrála?
Měla jsem hodně školy, turnajů, střídala jsem to, jsem permanentně v přípravě. Ke konci odpadly stresy ve škole, takže jsem mohla více trénovat a spát. Doma jsem nemusela skoro nic dělat, tolik jsem nepomáhala (smích).
Není permanentní příprava kontraproduktivní?
Není určitě zdravé být stále v přípravě. Po Světových hrách si dám trochu volno, abych pak měla víc síly a energie do dalších tréninků a zápasů.
Musíte se krotit?
Je to na hlavu, dala bych si více tréninků, ale vím, že tělo to neunese, takže radši dávám přednost kvalitním tréninkům, ať je regenerace v pohodě a mohu fungovat na dlouhodobější bázi.
Jak s tímto bojuje vaše hlava?
Trochu bojuje, ale jde to. Tréninky kompenzuji sledováním videí.
Takže se vzděláváte, stále jste studentkou na Masarykově univerzitě?
Přihlásila jsem se na doktorské studium, takže dále budu studovat. Bakaláře jsem měla regeneraci a výživu, magistr byl kondiční trénink, teď to bude kinantropologie. Hlavní téma budu mít shazování v bojových sportech.
Celá škola se vám hodí do přípravy…
Přesně. Vždycky ale člověk potřebuje třetí pohled na přípravu. Člověk to vidí trochu zkresleně. Řekla bych, že informací ze školy hodně využívám, třeba základy výživy.
Kolik budete shazovat do zápasu na Světových hrách?
Chybí mi necelé kilo. Je to amatérský turnaj, dávám si pozor, abych nemusela hodně shazovat. Sama bojuju proti tomu, aby se hodně shazovalo, byla bych proti sobě. Jde o výkon, jde o ochranu zdraví, dehydrataci organismu při nadměrném shazování.
Takže 9 kilo v MMA za noc je extrém?
Samozřejmě! Hlavně mě mrzí, že u toho MMA se neříká, co je za tím. Nechci si dělat iluze, ale zápasníci v Oktagonu to patrně nedělají úplně na povolených látkách, protože oni nespadají pod žádnou antidopingovou kontrolu. My když letíme na MS, tam je WADA, tam nás mohou kontrolovat. V Česku se ještě zápasnici předhánějí, kdo více shodí a promotéři říkají, ty shazuješ hodně, ty jsi borec, ty s tím umíš pracovat. Ty shazuješ málo, ty to neumíš. Myslím si, že tohle není v pořádku.
Jak vy na to koukáte z pohledu studentky svých oborů?
Dobré by bylo vzdělávat zápasníky, aby tolik neshazovali. Oni třeba ani neumí využít správné strategie, posloupnost. Vyšly nějaké podklady od UFC, kde se něco doporučuje. Moderní výživa v bojových sportech vydala knížku, nějaké základy tu jsou. Hodně se řeší závěrečná dehydratace, to je asi největší průšvih. Jak se to asi doplní po váze? Kapačky.
Velké kosení kil není ideální příklad pro mladé…
Nejhorší je, že děti, které začínají, tohle nevidí, jim to nedojde. Ony si pak řeknou, když to mohl udělat Karel, proč to nemůžu udělat já. Tohle je velký problém. Nikdo to moc neřeší, až někdo umře, začne se to řešit. Dřív se drasticky tolik neshazovalo, neuměli to, teď je to moderní novinka. Dlouhodobě není prozkoumáno, jaký to může mít následky na organismus. Tohle se neprojeví hned, tohle může člověk poznat až za pár let.
Zápasníci chtějí extrémní výhodu v kilech, proto do toho jdou, ne?
Je to tak, ono to přináší i psychickou výhodu, jsem větší, mám výhodu. V MMA je to hodně znát, tam je i wrestling. U čistě postojových disciplín to není tolik znát. U thajského boxu jsou klinče, tam dejme tomu, ale v kickboxu už ne. Každopádně drastické shazování během krátké doby není dobré pro zdraví.