Explodovala mi játra, vzpomíná král kulturistiky. Měl své démony
27.03.2024
Autor: Martin Jindřich
Phil Heath.FOTO: Profimedia.cz
Dělal možné i nemožné, jen aby se stal nejlepším kulturistou na světě. Populární americký svalovec Phil Heath hned sedmkrát v kariéře dokázal vystoupat na vrchol nejprestižnější kulturistické soutěže Mr. Olympia, čímž napodobil legendárního Arnolda Schwarzeneggera. Cesta na vrchol však nebyla jednoduchá. Heath bojoval s tělesnou dysmorfií, rovněž na vrcholu kariéry nebyl daleko od smrti.
Sedminásobným kralováním na Mr. Olympia se vyrovnal legendárnímu Schwarzeneggerovi, jen jediný triumf Heathovi chyběl k vyrovnání rekordu dvojice Američanů Lee Haneyho a Ronnieho Colemana. Dnes již 44letý kulturista přesto s radostí vzpomíná na neuvěřitelnou kariéru, která byla plná vzestupů a pádů. Bývalý student informačních technologiích má rozhodně co vyprávět.
Úspěchy se sice Heathovi jen a jen hrnuly, jenomže ho to málem stálo život. V roce 2017 si marně myslel, že trpí kýlou, jenomže při chirurgickém zákroku mu lékaři zjistili, že ve skutečnosti trpí střevním škrcením (strangulace), které může přerušit přívod krve a člověka zabít. Po operaci, která mu měla zachránit život, Heath vysvětlil: "Když mě chirurg otevřel, explodovala mi střeva," líčí pro server DailyStar.
Nyní Američan otevřel svůj duševně, emocionálně a fyzicky vyčerpávající život v novém dokumentu, který dlouhé měsíce zkoumal nebezpečnou realitu extrémního stravování a diet. V dokumentu Breaking Olympia je mimo jiné odhaleno, jak Heath i jeho konkurenti jedli sedm jídel denně po dobu čtyř měsíců před závody. "Když trénujete, musí to být na život a na smrt. Musíme mít tunelové vidění, zůstat soustředěný," popisuje.
"Teď je to jiné. Jím, abych žil, a ne, abych šel soutěžit. Už se necítím tak moc ve stresu," říká bývalá hvězda, jíž v roce 2014 zemřel otec. Bylo to v době, kdy byl Heath na vrcholu kariéry, neboť v letech 2011 až 2017 vyhrál sedmkrát v řadě prestižní podnik Mr. Olympia.
Klíčem k úspěchu nebylo jen pět až šest tréninků týdně, ale také trpělivá manželka. Ta mu každý den vařila čerstvá jídla, na což si Heath potrpěl.
A byť se i po zmíněné operaci v roce 2017 Heath ještě podíval na soutěžní pódia, už se mu ani jednou nepovedlo uspět. Poslední účinkování přišlo v roce 2020. Populární Američan během úspěšné kariéry soupeřil i s kolísavou váhou mezi soutěžními sezonami. Bojoval totiž s tělesnou dysmorfií (duševní stav, kdy člověk tráví spoustu času starostmi o nedostatky svého vzhledu).
"Mimo sezonu jsem měl blízko 127 kg, teď mám 111. Z psychologického hlediska bylo vypořádání se s tělesnou dysmorfií výzvou. Samozřejmě se o člověku říká, že je ten největší či nejsvalnatější, ale v některých případech to tak není. Ale je zapotřebí si připomenout, že už nejsem v soutěžním období a už nikdy takový nebudu," zoufá.
Navzdory pokračujícímu boji s tělesnou dysmorfií Heath říká, že se nyní cítí mnohem šťastnější, když se ohlédne za kariérou. A to zejména s ohledem na to, že jeho původní sny byly být hráčem basketbalové NBA, což bylo zmařeno zraněním na univerzitě. "Když uzavřete kruh a uvědomíte si, co jste všechno dokázali, tak se jen usmíváte. Občas se jen posadím a uvědomím si, že jsem dokázal neuvěřitelné věci, podobně jako Arnold Schwarzenegger. Mám tolik vděčnosti," ulevilo se Američanovi.
Heath v těchto dnech žije spokojený život, který v roce 2022 okořenil svatbou v kostele v Texasu. "Už jsme nechtěli čekat. Byl to covid, kdo nás naučil žít život v daném okamžiku a nesnažit se plánovat příliš dopředu, aby vše bylo dokonalé," vzpomíná. "Nebyl bych tím, kým jsem dnes. Nebyl bych tím mužem, který se tak usmívá, nebýt mé ženy. Byl bych šampionem, ale stále bych pravděpodobně měl démony a masku, která se nikdy nedá sundat."