Dopingoví hříšníci v UFC. Když zápasníci frčí na zakázaných látkách
03.12.2021
Autor: Stanislav Kalivoda
Brock Lesnar také poznal doping.FOTO: UFC
Ačkoliv je téma PED (Performance Enhancing Drug – zakázaná látka zvyšující výkon) takřka každodenně přetřásáno v médiích, vždy se najdou zápasníci, kteří zkusí své štěstí a pokusí se využít zakázané výhody plynoucí z používání nelegálních doplňků. Organizace UFC, která má dostatek finančních prostředků, si může dovolit využít služeb USADA (United States Anti-Doping Agency). A tak se testuje a také odhaluje.
Pokud se podíváme na menší organizace, tak si dokážeme představit, že při menším kapitálu si tyto organizace nemohou dovolit financovat nákladný antidopingový program. Avšak ani existence USADA neodradí některé zápasníky od získání zakázané výhody použitím PED.
Nejznámějším dopingovým hříšníkem je Jon Jones. Jeho rejstřík jak dopingových excesů, tak excesů mimo klec by vystačil na několik článků. Tentokrát se však budeme zabývat jinými zápasníky, kteří zkusili své štěstí a byli USADA přistiženi.
V červenci se do oktagonu UFC vrátil TJ Dillashaw, který si odpykával dvouletou stopku za použití erythropoietinu (EPO) před zápasem s Henrym Cejudem v lednu 2019.
EPO je hormon, který zvyšuje tvorbu červených krvinek. Červené krvinky se podílejí na transportu kyslíku do svalů a tím dokáží zvýšit výdrž zápasníka. Zajímavostí je, že zrovna EPO se musí aplikovat injekčně do těla zápasníka, takže Dillashaw ani nemohl uplatnit námitku, že by použil náhodou nevědomky doplněk stravy, který by EPO obsahoval.
Toto provinění už navždy zůstane v Dillashawových záznamech a bude to skvrna na jeho odkazu, neboť byl dlouho považován za jednoho z nejlepších zápasníků bantamové váhy poté, co porazil dlouholetého šampiona Renana Baraa a získal poprvé šampionský opasek nebo když porazil Cody Garbrandta a získal titul podruhé.
Dalším hříšníkem, který dokonce opakovaně skončil v sítích USADA, je Chael Sonnen. Tento zápasník známý svými legendárními trashtalky nebo v současné době podcastem o bojových sportech byl pozitivně testován v roce 2010 a 2014.
V roce 2010 byla u Sonnena v krvi odhalena nezvykle vysoká hladina testosteronu. Sonnen se sám přiznal, že absolvoval doktorem předepsanou TRT (Testosterone Replacement Therapy) a pouze to opomněl nahlásit atletické komisi. Za toto porušení antidopingových pravidel dostal Sonnen stopku na jeden rok.
O čtyři roky později Sonnen vyšel opět pozitivní a opět se přiznal. Tentokrát si uměle zvýšil hladinu růstového hormonu a použil EPO. Za to si vysloužil trest na dva roky a UFC s ním rozvázalo smlouvu.
Neméně známým hříšníkem je i bývalý šampion těžké váhy UFC Brock Lesnar, který se v roce 2016 vrátil do oktagonu, aby se utkal s Markem Huntem. Lesnar zápas dokázal vyhrát na body, avšak později byl výsledek změněn na no contest v důsledku dvou pozitivních testů před zápasem. Po uplynutí jeho jednoročního trestu se už Brock Lesnar do oktagonu nevrátil.