Deset let v kolotoči MMA. Z GCF do UFC. Jak se posunul Procházka v tréninku, ve stravě?
28.04.2021
Autor: Libor Kalous
Jiří Procházka a jeho verze 2021...ZDROJ: Oldřich Hrb
Čas nezastavíte, to je jeden pohled. Druhý může být, že čas vám dává prostor na rozvoj a zdokonalení. Bez toho byste se nemohli posunout, zlepšit. Jiří Procházka není výjimkou. Navíc on si čas uvědomuje. V dubnu 2012 si připsal první profesionální zápas pod organizací GCF, za 53 sekund porazil Stanislava Futeru. Teď bude mít 1. května hlavní zápas na UFC kartě v Las Vegas. Soupeřem mu bude Dominick Reyes. Jak se změnil za deset let bojovník z brněnského Jetsaam gymu? „Je toho hodně, když se podívám zpátky, ale tak to je v pořádku, člověk by se měl rozvíjet, učit se,“ řekl Procházka v rozhovoru pro kaocko.cz.
Profesionální MMA dělate 10 let, jak se změnila vaše hlava, přemýšlení?
Je tam spousta a spousta faktorů, které celkově mění mé pohledy na MMA. Asi nejlepší je, pokud u toho chce člověk zůstat, musí se posouvat nahoru. U bojových sportů to je vidět hodně razantně. Když nemakáte na posunu, neumíte odbourat staré, zahodit to staré a makat na něčem novém, to si poté osvojit, zdokonalit a zase zahodit a začít znovu něco budovat, tak to není správný postup. Pokud tohle neděláte, tak se to strašně a razantně projevuje na trénincích i v zápasech. Můj psychický stav mi umožňuje růst osobnostně i profesně. To se mi na tom libí opravdu hodně, tohle je pro mě znatelný měřítko.
Procházkova cesta za Reyesem
|
Co vaše tělo, dříve jste měl větší svaly...
Ujasnil jsem si priority, přestal jsem už řešit tolik krásu těla. Přesto. Občas si něco zvednu, udělám rozpažky a podobné věci, aby bylo tělo také silný, abych se i sám sobě líbil. Nevystupuji jen čistě výkonem, jsem tam celkově také jako obraz sebe. I o tohle se rád starám, jde i o vizuální vzhled.
Zjistil jste, že moc svalů je spíš na škodu?
Je to tak, začal jsem cílit především na funkčnost, i tak ale může tělo v této kombinaci vypadat dobře.
Co strava, jakou jste si prošel proměnou?
Tady je strašný posun. Dříve jsem jedl úplně nevědomě. Neměl jsem žádný režim, teď mám vyzkoušené věci, které mi fungují, už vím, co na tělo platí, co si nesmím dát.
Například?
Dřív jsem to měl tak, že jsem si do 1,5 hodiny do tréninku mohl dát jakékoliv jídlo. Třeba i velký. Teď to mám tak, že jsem to posunul na dvě hodiny. A nejlepší je, když nejím před tréninkem třeba tři až čtyři hodiny. Pokud mám dva tréninky denně, tak to je trénink, jídlo a zase prázdný žaludek. Já se takto naučím vnímat své trávení. A nejen to, fantazie, mysl, intuice pracuje úplně jinak, když je břicho prázdný.
Vyřadil jste něco z jídelníčku?
Když chci odjet kvalitní trénink, tak nesmím moc masa, ať jsem úplně čistý. Dám si třeba rýžové nudle s krevetami, to jsou mořské plody, které jsou rychle stravitelný a moc toho není, přitom dostanu bílkoviny a kvalitní příjem. Není to nic, co bych dlouho trávil jako hovězí a vepřový například. Na tohle jsem teď hodně citlivý. Jako při tréninku přestanete dělat spoustu zbytečných pohybů, abyste docílil komfortního a účinného pohybu, tak to mám i s jídlem.
Součástí toho všeho je i regenerace, jaké pokroky jste zaznamenal tady? Dřív to bylo - jsem mladý, nabušený, všechno zvládnu?
Jo, jo. Teď jdu dvakrát týdně do sauny, musím, vím, že to tělo potřebuje. Pokud chci podávat konstantní výkony, musím reobnovit síly. Energii i svalovu únavu, ATP (ATP slouží v těle jako univerzální zdroj energie), aby se obnovilo do plného, abych mohl zase jet naplno. Je to divný, že to říkám právě teď, protože měsíc jsem jel v módu, kdy jsem sám sebe rozbíjel. Nestíhál jsem úplně zregenerovat, byl jsem v deficitu. Ale před zápasem to v Las Vegas doženu, naberu síly a jdeme si pro vítězství.