Mistr světa zabit při obraně Mariupolu. My tě pomstíme, vzkazuje Rusům kouč
29.03.2022
Autor: Bohumil Králík
Do ringu se už nikdy nepodívá.FOTO: kaocko.cz
Více než měsíc probíhá krvavá ruská invaze na Ukrajinu, kde se mrtví počítají už nejspíš na desítky tisíc. Mezi oběťmi bohužel nechybí ani elitní sportovci. Mezi padlé už se zařadil i kickboxerský světový šampion Maksym Kahal, který položil život při obraně obklíčeného Mariupolu.
Smutnou zprávu o skonu 30letého ukrajinského fightera potvrdil jeho trenér Oleh Skyrta. „Sláva Ukrajině! Sláva národu! Smrt nepřátelům! Bohužel, válka si bere ty nejlepší. 25. března při obraně města zemřel člen zvláštní speciální bojové jednotky praporu Azov Maksym Kahal,“ uvedl Skyrta na svém facebookovém profilu.
Kouč popsal Kahala jako „prvního kickboxerského světového šampiona ze slavného města Kremenčug. A prvního dospělého světového šampiona z ukrajinského národního týmu a čestného a slušného člověka“.
Kahal se stal šampionem kickboxerské organizace ISKA v roce 2014.
Azov patří už dlouhá léta ke kontroverzním vojenským jednotkám. Původně šlo o policejní pluk ministerstva vnitra Ukrajiny, který byl nasazen v roce 2014 při znovudobytí Mariupolu od proruských separatistů.
Původně se skládal z příznivců krajní pravice a nacionalistů. Od vstupu do oficiálních struktur národní gardy se však od radikálů ve velkém očistil.
Odpočívej v pokoji
Putinův kremelský režim si často vybírá právě pluk Azov jako důkaz o fašistické povaze ukrajinské politiky, která je i jednou z propagandistických záminek rozpoutání války respektive „speciální vojenské operace“. A to navzdory tomu, že extrémistické síly v ukrajinském parlamentu zcela chybí a prezident Volodymyr Zelenskyj má židovský původ.
„Spi dobře. Odpočívej v pokoji, bratře. My tě pomstíme,“ dodal kouč zesnulého bojovníka.
K úmrtí známého kickboxera se vyjádřil také mluvčí fotbalového klubu Kremen Alexander Šmygora, jehož byl Kahal fanouškem.
„Maksym zemřel jako skutečný hrdina a opravdový vlastenec, který bránil naši rodnou Ukrajinu před ruskými okupanty,“ rozepsal se Šmygora na Facebooku.
„Zůstane mi v paměti jako bystrý a veselý kluk. Chceme vyjádřit upřímnou soustrast rodině a kamarádům. Věčnou památku tomuto hrdinovi. Odpočívej v pokoji, bratře,“ uvedl Šmygora.
Situace v obléhaném Mariupolu je zoufalá. Město se Rusům odmítlo vzdát, ale statečnost obránců si vybírá krutou daň. Otevřeně se mluví o humanitární katastrofě obrovských rozměrů a ze zdevastovaného města, které je neustále ostřelováno a bombardováno, se už nyní stalo memento této zákeřné války.
Podle starosty Vadyma Bojčenka je ve městě uvězněno kolem 160 tisíc civilistů, kteří jsou bez vody a tepla. A nedaří se je evakuovat.
Ukrajinu brání se zbraní v ruce celá řada známých sportovců. Vedle současných či bývalých boxerských šampionů bratrů Kličkových, Vasilije Lomačenka a Oleksandra Usyka (jenž už dočasně vlast opustil se souhlasem vlády kvůli přípravě na obhajobu světových titulů) jsou to třeba také tenisté Serhij Stachovskyj či Oleksandr Dolhopolov nebo biatlonista Dmytro Pidručnyj.