Český svaz full-contactu se přejmenoval na Českou asociaci kickboxu
Logo České asociace kickboxu.FOTO: Česká asociace kickboxu
Delegáti konference Českého svazu full-contactu (ČSFu) na začátku prosince schválili nové stanovy, které mimo jiné změnily název organizace na Českou asociaci kickboxu (ČAK). O změně názvu se vedly dohady řadu let, část členské základny zavedený název z historických důvodů měnit nechtěla, druhá část naopak poukazovala na již překonané označení "full-contact".
Svaz ČSFu byl založen před více jak 30 lety v polovině roku 1992 a full-contact byl tehdy poměrně mladá sportovní disciplína, která slučovala techniky tradičních východních bojových sportů jako bylo například karate či taekwon-do, a to s technikami západních bojových sportů, především pak klasického boxu.
Už z názvu bylo jasně patrné, že se jednalo o plno-kontaktní zápas dvou soupeřů. Snahou bylo zmodernizovat a zpopularizovat bojový systém, který by se co nejvíce blížil reálnému souboji a byl divácky atraktivní. K největší popularizaci tohoto sportu pak přispěly zejména ve Spojených státech amerických sportovně-herecké hvězdy jako byl Chuck Norris nebo Bruce Lee. Z full-contactu se postupně vyprofilovaly i další sportovní disciplíny, dnes se všechny společně označují jako disciplíny Kickboxu.
"Změna názvu sebou samozřejmě přináší řadu administrativních a dalších povinností, které budeme muset hned z kraje příštího roku vyřešit, nicméně za sebe jsem rád, že hlasování proběhlo až nečekaně hladce a delegáti konference neměli žádné zásadní připomínky," shrnuje pro kaocko.cz předseda ČAK Jiří Mulač.
"Přiznávám, že osobně jsem v minulosti nebyl moc velkým příznivcem změny názvu. ČSFu jsem vždy považoval za zavedený pojem, který má nejen úspěšnou historii, ale především i pro současné sportovce byla značka ČSFu vždy jednoznačně spojená s nejvyšší sportovní úrovní kickboxu. Nicméně připouštím, že mimo naší sportovní komunitu mohlo být označení full-contact matoucí a mnohokrát se mi stalo, že ostatní vlastně vůbec nechápali naše spojení s kickboxem," přidává svůj pohled Mulač.
Důležitější, než samotná změna názvu je samozřejmě bezproblémový chod celé organizace. ČAK se již nyní pilně připravuje na příští sezónu. Kromě pořádání národních soutěží organizuje pro své reprezentanty i všechny zahraniční výjezdy na evropské a světové poháry mezinárodní organizace WAKO. Samozřejmě nebude chybět ani účast na hlavních světových šampionátech.
"V druhé polovině roku 2024 nás čeká mistrovství světa kadetů a juniorů (MSJ) v Maďarsku a mistrovství Evropy seniorů (ME) v Řecku. Světový a evropský šampionát se ve WAKO pro danou věkovou skupinu pořádá jednou za dva roky. Pevně věřím, že zejména na MSJ se dokáže kvalifikovat velký počet našich juniorských reprezentantů a navážeme tak na výborné výsledky z minulých let. Příští rok bude navíc velmi důležitý i pro kvalifikaci seniorských reprezentantů na prestižní akci World Games, které se budou konat v čínském Chengdu o rok později. Oproti světovým hrám v americkém Birminghamu v roce 2022 bude na programu kromě již tradiční disciplíny K-1 vůbec poprvé představena i disciplína Point fighting," přibližuje reprezentační plány Jiří Mulač a dodává, že Česká republika má pro Čínu v nově zařazené disciplíně žhavé želízko v podobě české reprezentantky a několikanásobné mistryně světa i Evropy Elišky Zemanové. Zároveň ale připomíná, že už samotná kvalifikace na Světové hry nebude vůbec jednoduchá.
"WAKO je jednoznačným lídrem světového kickboxu a jedinou organizací kickboxu uznanou mezinárodním olympijským výborem. Jakýkoliv úspěch na této úrovni je pro každého sportovce extrémně náročný, ale všichni naši reprezentanti vědí, že v kickboxu žádná jednodušší cesta nevede," dodává Mulač.