Bývalý člen speciálních sil bojoval jako transgender zápasnice. Vypadni z ženského MMA, zbabělče, ozval se bojovník UFC
13.09.2021
Autor: Petra Nováková, Libor Kalous
Alana McLaughlin v tréninku.FOTO: Combate Global
Byl chlapem, teď je ženou a měla zápas v MMA. Toto spojení není standardní a vyvolalo hodně diskuzí. Transgender ve sportu? Alana McLaughlin si před pár dny střihla svůj MMA debut. Osmatřicetiletá Američanka zápasila pod organizací Combate Global v Miami na Floridě. Soupeřkou jí byla Celine Provost, McLaughlin ji ve druhém kole uškrtila. Takový byl výsledek. Jeden zápas a mluví se o něm jako o top představení za pletivem.
„Dobré ráno, přátelé, příznivci a další! Dostávám spoustu stejných ošklivých zpráv, které mě nazývají podvodníkem… Málem mě ukončila víc než jednou a na výsledkové listině rozhodně vyhrála první kolo. Tohle je jediný příspěvek, který k tomu udělám,“ reagovala Američanka na svých sociálních sítích.
Jak se dalo očekávat, tento zápas se setkal s velmi polarizujícími reakcemi. Někteří tleskali za to, že je McLaughlin věrná svému přesvědčení a nenechá nikoho, aby ji odradil od svých cílů. Jiní se zase domnívali, že takový zápas neměl být povolen, protože bývalý člen speciálních sil americké armády se narodil jako muž.
Na tento zápas reagoval také Sean Strickland, bojovník z elitní ligy UFC.
"Změň si jméno, říkej si žena, ale pořád jsi chlap. Vypadni z ženského MMA, zbabělče. Proto je atletická komise k ničemu. Varlata při narození = chlap,“ napsal Strickland na svůj Instagram.
Třicetiletý Američan má přezdívku Tarzan, v kariéře má 24 výher a 3 porážky. Naposledy prohrál v květnu 2018. Nyní je sedmičkou střední váhy prestižní organizace UFC.
McLaughlin je druhou transgender bojovnicí, která se představila v MMA, první byla Fallon Fox. Ta zápasila mezi profesionálkami v letech 2012 až 2014 a měla bilanci 5-1.
McLaughlin sloužila své zemi šest let, dostala za zásluhy osm významných medailí, ale rozhodla se z armády odejít, přestěhovat se a dostudovat školu výtvarných umění. S rodinou již dlouhá léta nebyla ve styku a tak se na začátku roku 2016 konečně rozhodla pro změnu pohlaví.
„Chci pomoci normalizovat trans lidi ve sportu," citoval ji The Guardian. Také proto si na vyhlášení svého vítězství vzala triko s nápisem „Konec trans genocidy."