Boxerští miliardáři dávají sparingpartnerům jen drobné. Joshua největším lakomcem
10.09.2024
Autor: Bohumil Králík
Anthony Joshua.FOTO: DAZN
Pro boxerské šampiony, kteří si v korunách můžou sáhnout i na miliardové zisky, mají zásadní hodnotu, přesto leckdy super hvězdy z ringu nezaplatí svým sparingpartnerům z přípravných kempů vůbec nic. Své o tom ví britský profesionální bojovník Dave Allen, jehož si vyžádali do kempů nejslavnější těžké váhy posledních let.
Tyson Fury, Anthony Joshua, Oleksandr Usyk či Vladimir Kličko. Několikanásobní světoví šampioni těžké váhy v profesionálním boxu, kteří své prize money za titulové galavečery počítají v desítkách milionů, ve výjimečných případech i stovkách milionů liber. A jak si cení těch, kteří je v zákulisí tréninkových kempů na tyto duely pomáhají připravovat?
Sumy se dost liší, každopádně v kontextu výše zmíněných částek nejde v podstatě ani o spropitné.
Allen má už sice za sebou dlouhou profi kariéru, v níž absolvoval 31 duelů, z nichž 23 vyhrál, nicméně k titulovým zápasům se ani nepřiblížil. S těmi nejlepšími se často měří právě ve sparingu. Co se finančního ohodnocení týče, má nejlepší vzpomínky na fenomenálního Ukrajince Vladimira Klička.
Na svém youtubovém kanálu prozradil, že za pětidenní pobyt v Kličkově kempu v roce 2014 dostal 1200 liber, tedy zhruba 36000 korun.
"Hlavně musím zmínit, že to celé bylo v nádherné usedlosti v Alpách. Bylo to opravdu krásné místo. Možná vůbec nejhezčí, na jakém jsem kdy byl. I když to bylo skoro až nudné, protože během těch pěti dnů tam vlastně nebylo kam jít," prozradil Allen.
"I jídlo tam ale bylo senzační. Z těch pěti dnů jsem měl sparing jenom tři, mohli mi zaplatit míň, ale dali mi plnou částku," pokračoval.
S Usykem přežíval o chlebu
Kličkův krajan Usyk už tak štědrý prý nebyl. Vyplatil Allenovi za celý týden 1000 eur, cca 25000 Kč, a navíc prý trochu trpěl nedostatkem jídla. V rámci kempu absolvoval s králem těžké váhy Usykem 20 těžkých kol, ale z prostředí už rozhodně nadšený nebyl.
"Peníze byly dobré. 1000 eur za týden, z toho jsem byl nadšený. Ale prostředí bylo hrozné. Byla to myslím ukrajinská olympijská tréninková základna. Nebylo to hezké, jídlo bylo špatné, přežíval jsem na chlebu. Až druhý týden jsem tam našel kantýnu a ke chlebu jsem přidal brambůrky a čokoládové tyčinky," postěžoval si.
Usykův poslední soupeř Tyson Fury vyplácel Allenovi při svém comebacku v roce 2018 ještě méně, dávat mu měl jen 300 liber týdně, což mu sotva pokrylo vlastní náklady, ale nebyl z toho nijak frustrovaný. "Abych byl upřímný, ani jsem nečekal, že nějaké peníze dostanu," uvedl s tím, že Furyho považuje za kamaráda a účast v jeho kempu nebyla otázkou peněz.
Hůř nesl chování jiného krajana Anthonyho Joshuy, od něhož prý neviděl ani penny. "Jak šel čas a dostával jsem od jiných boxerů za sparingy peníze, začal jsem si říkat, proč mi (Joshua) nic nedává. Měl jsem být chytřejší, je to moje chyba, nikoho jiného. Ale zasloužil jsem si výplatu, vždyť jde o profesionální box," dodal.
Mimochodem, přípravný kemp s Vladimirem Kličkem v rakouských Alpách si vyzkoušel i český boxer Ondřej Pála, který mu v roce 2010 pomáhal před zápasem s Derekem Chisorou. A ani on tehdy finanční odměnu alespoň navenek neřešil.
"Kolik za to vydělám? Absolutně netuším, ještě jsem se za svoji kariéru nezeptal, kolik mám za zápas a za sparing. To je věc trenéra," řekl tehdy v rozhovoru pro Sport.cz.