Boxerka Lin následuje Khelif, druhé olympijské zlato uprostřed kontroverze
Lin Yu-ting vyhrála olympiádu.FOTO: Profimedia.cz
Je dobojováno. Emotivní Lin Yu-ting se stala druhou boxerkou během 24 hodin, která vyhrála ženské olympijské zlato, a to navzdory pokračujícímu sporu o její genderovou způsobilost. Tchajwanka porazila 20letou Polku Julii Szeremetu jednomyslným rozhodnutím a získala titul v pérové váze den poté, co se Imane Khelif stala šampionkou velterové váhy.
Lin a Khelif mohly soutěžit v Paříži navzdory tomu, že byly diskvalifikovány z loňského mistrovství světa poté, co údajně neuspěly v testech způsobilosti pro pohlaví.
Lin Yu-ting si na olympiádě v Paříži připsala čtvrté vítězství jednomyslným rozhodnutím ze čtyř zápasů poté, co 28letá boxerka opět dominovala. Stejným způsobem na turnaji dominovala i Khelif, která pod pěti kruhy vyhrála všechna kola.
Tchajwanka vyhrála a během medailového ceremoniálu byla viditelně emotivní. Po čtvrteční porážce od Lin udělala turecká reprezentantka Kahraman směrem k publiku gesto "X" - údajně zamýšlené jako symbol ženských chromozomů.
Vítězství Lin Yu-ting signalizovalo konec jednoho z nejkontroverznějších příběhů na této olympiádě, ale debata bude pravděpodobně pokračovat a mohla by dokonce ovlivnit, zda bude box součástí příští olympiády v Los Angeles.
Lin během turnaje řekla, že se během soutěže "uzavřela" před sociálními médii, aby se vyhnula kontroverzi. "Některé hlasy a novinové články... Samozřejmě, že jsem některé informace slyšela od svého trenéra, ale nevěnovala jsem tomu příliš pozornosti. Byla jsem pozvána Mezinárodním olympijským výborem, abych se zúčastnila her, na to jsem se zaměřila," citoval olympijskou šampionku server BBC.
"To je můj sen. Jsem velmi šťastná," citoval Khelif také server BBC. "Je to fantastické. Úžasný. Osm let práce. Ráda bych poděkovala všem lidem v Alžírsku. Jsem velmi šťastná za svůj výkon. Jsem silná žena," řekla den předtím po zlaté výhře Khelif.
Obě boxerky byly loni diskvalifikovány v průběhu mistrovství světa pořádaném Mezinárodní boxerskou asociací (IBA) na základě blíže nespecifikovaných testů. IBA tehdy uvedla, že nesplnily kritéria potřebná k účasti, neboť měly "v porovnání s ostatními účastnicemi soutěžní výhodu".
Olympijský turnaj ale neorganizovala IBA. Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který řídí boxerské disciplíny na olympijských hrách, povolil dvojici soutěžit a silně kritizoval organizaci IBA a trval na tom, že Khelif a Lin se "narodily a vyrostly jako ženy".