Boj mimo ring, zákulisí boxu, které není vidět
23.01.2023
Autor: Libor Kalous
Patron Boxing v roce 2022.FOTO: Patron Boxing
Fanoušky zajímají boje v ringu, mezi šestnácti provazy. Promotéři bojují, aby mohli boxerské galavečery probíhat. Jedním z nich je také Patrik Knop ze stáje Patron Boxing, která loni uspořádala přes šest akcí a stovku zápasů. Jaké to je budovat na české půdě boxerskou organizaci? "Popravdě nebyl záměr to dělat v takovém měřítku," přiznal pro kaocko.cz Knopp.
Co vás čeká v tomto roce?
První akci máme 18. února v Plzni, kterou spolupořádáme s Tohle je box. Dokázali jsme se s Lukášem Konečným domluvit. Postavíme proti sobě naše boxery, samozřejmě i proti jiným zahraničním soupeřům.
Bude zápas Václav Pejsar vs. Lukáš Fajk?
Stále ještě jednáme. Chceme, aby zápas byl, ale je možné, že se nestihneme dohodnout. Třeba ten zápas bude jinde. Určitě jako Patron Boxing se snažíme dohodnout na tomto zápase.
Kolik plánujete letos turnajů?
Letos bych jich mělo být pět. Jeden bude v Lucerně, tam jsme domluvení na další spolupráci s Matoušem Rajmontem, oboustranně nám to naposledy vyhovovalo a všechno se povedlo. V dubnu bude Olomouc, tam by měl mít zápas Pavol Polakovič o mezinárodní prestižní titul, nyní řešíme organizace. Myslím, že se to na 99 procent povede.
Jak obtížné je v Česku budovat boxerskou stáj?
Myslím si, že to je jedna z nejobtížnějších věcí, protože box nemá tolik příznivců jako třeba MMA, které českou scénu válcuje. Box spíš zajímá sportovce, v boxu u nás není tolik peněz jako v MMA. Lidi chtějí spíš zábavu, pouliční bitku než desetikolový zápas o titul, kde se boxeři snaží na sebe vymyslet taktiku, aby soupeře vybodovali, pokud nepadne KO. Pro promotéry boxu to je složitý.
Jak chcete přilákat a naučit lidi, aby chodili na akce?
Snažíme se mít zajímavé boxery, kteří lidi přitáhnou, což je třeba Lukáš Fajk, to je takový silný provokatér. Máme Vasila Ducára, což je čistý boxer, dále Pavol Polakovič, který má zase svůj příběh ohledně drog, ale nastartoval se a dnes je sportovcem. Snažíme se to lidem servírovat, ale máme nevýhodu, že jsme byli úplně nezkušení, tak se učíme postupně.
V čem jste udělali největší chybu?
My jsme se učili postupně z menších chyb. Ze začátku jsme neměli sehraný tým lidí, ten jsme budovali, věřím, že za dva roky máme už stabilní tým. Největší omyl asi byl, že jsme se prodírali lidmi, kteří tomu nerozuměli. Napadá mě, že chybou taky bylo, že jsme začali v době covidu, což dost zasáhlo do produkce a návštěvnosti. První galavečer byl celý minusový.
Bojujete o lidi, jak to je se sponzory?
To je hodně složité. Já mám hodně známých, podnikám, tak to mám možná trochu jednodušší, protože oslovuju své obchodní partnery. Prosím je a snažím se získat jejich přízeň. Máme hodně sponzorů, ale zatím nemáme žádného hlavního. Zatím sbíráme menší částky. Jak jsme neměli nic vybudovaného, neměli jsme jim co nabídnout, takže jdeme krok po kroku. Postupně se začínají otevírat dveře.
Tento rok bude lepší?
Určitě bude lepší. Určitě tomu pomohl galavečer v Lucerně.
Máte představu, kde chcete být za pár let?
Rádi bychom se dostali do větších hal, třeba O2 Universum. V daleké budoucnosti vidím O2 Arenu. Zatím mě ale nenapadá sportovní zápas, který by to dokázal vyprodat. Nechceme jít do rizika, nechceme jít do neuvážených kroků. Jdeme postupně a věříme, že se vše bude nabalovat. Především chceme ale budovat našim boxerům kariéry, řešíme s nimi cíle, bavíme se, snažíme se je podporovat.
Litoval jste, že jste šel do boxu?
Popravdě nebyl záměr to dělat v takovém měřítku. Ze začátku jsem si to chtěl zkusit, Pavel Šour mi nastínil situaci, chtěl jsem to zkusit s pár boxery, ale postupně jsem viděl, že to má význam, vidím tam posun a baví mě posouvat se s nimi. V současnosti máme pod smlouvou 27 boxerů, loni jsme měli 102 zápasů, osm jich bylo o titul. Měli jsme šest eventů, rok 2022 ukázal, že to má význam.