Bitva o pozici české jedničky! Když vědomosti diametrálně ovlivní kariéru
15.11.2022
Autor: Libor Kalous
V sobotu do boje.FOTO: se souhlasem Viktorie Bulínové
Která bude českou jedničkou v thajském boxu mezi ženami ve váze do 55 kilogramů? Tato otázka najde odpověď v sobotu v Třinci na akci PML 5, kterou pořádá organizace Professional Muaythai League. Česká jednička Viktorie Bulínová bude hájit svou pozici proti Olze Kvaiserové, ta bude bojovat před domácími fanoušky, která získá mistrovský pás? "Svůj život podřizuji tréninkům. Role favorita v tomhle zápasu tedy připadá mně," je přesvědčená Bulínová.
Jdete zápas pod organizací PML, jak vnímáte tuhle organizaci, vidíte zde potenciál vytáhnout thajský box k většímu zájmu fanoušků?
Myslím si, že díky organizaci PML získává thajský box postupně na popularitě. Výborně fungují na sociálních sítích, kdy nás jako zápasníky přibližují fanouškům. Skrz zviditelnění thajského boxu do nějakého většího měřítka to bude ještě dlouhá cesta, ale vidím tam vzestupný trend. Osobně se v organizaci PML cítím velice dobře, kdy je pro mě radost a čest zde zápasit.
Co podle vás chybí k lepší prezentaci vašeho sportu?
Upřímně nevím. Líbí se mi ten sport takový, jaký je. Hold úcta, pokora, fair play a respekt není tolik v kurzu. Možná by pomohla nějaká mediální podpora, ale moc se v tomto směru neorientuji.
Co říkáte na soupeřku pro sobotu, která z vás je favoritkou?
Je to mladá a dravá holčina, která zápasí na domácí scéně a zatím se jí poměrně daří. Zkušenosti jsou však na mé straně, snažím se neustále zlepšovat a růst jako zápasník i člověk. Svůj život podřizuji tréninkům. Role favorita v tomhle zápasu tedy připadá mně.
Zápasila jste na Světových hrách v létě, kde bylo v každé kategorii osm nejlepších na světě, je tohle důvod si o to více věřit?
Vůbec kvalifikovat se na tento turnaj byl obrovský úspěch. Mrzí mě, že jsem nedokázala přivést medaili. Účast na Světových hrách mi dodala nějaké sebevědomí, a hlavně kupu motivace makat dál. Dokážu se měřit s nejlepšími na světě, bude to chtít ještě chvíli dřiny, než je začnu porážet.
Změnilo se něco po Světových hrách?
Ano, změnilo. Už nemám takový bezstarostný život, kdy jsem řešila "pouze" školu a tréninky. Nyní mám i pracovní povinnosti, kdy u nás v klubu trénuji děti, dělám soukromé tréninky a věnuji se výživovému poradenství. Avšak i nadále u mě zůstává v rámci možností na prvním místě thajský box, kde toho chci ještě hodně dokázat.
Před časem jste řekla, že když jste šťastná, líp se vám zápasí. Jak to bude v sobotu?
Tohle platí i nadále. Nejlepší výkony dokážu podávat v ringu, když jsem šťastná a užívám si celý proces. Zápasení a příprava na zápasy mě baví a doufám, že to tak zůstane i nadále. V sobotu bych chtěla nastupovat s úsměvem na tváři a zápas si užít.
Studujete na Masarykově univerzitě doktorské studium se zaměřením kinantropologie, předtím jste studovala regeneraci a výživu. Jak vás vědomosti ovlivňují ve sportu?
Nabité vědomosti ovlivňují moji kariéru diametrálně v pozitivním slova smyslu. Když se zpětně ohlédnu, jaké diety jsem držela na začátku svojí zápasové kariéry, klepám si na čelo. Bohužel jsem v té době neměla potřebné znalosti a nechtěně tak svému tělu ubližovala. Teď již mám vytyčené určité hranice, za které bych nešla. Díky správné životosprávě se mohu o to lépe posouvat v tréninkovém procesu. Je kouzelné znát fyziologické podklady různých procesů v organismu. Musím říct, že tyto znalosti mě posunuly mílovými kroky dopředu třeba v plánování zápasových diet, konkrétně strategiích RWL (rapid weight loss).
Radíte ostatním závodníkům?
Ano, spolupracuji již se zápasníky. Co se týče boxu, mám pod sebou znojemského zápasníka Tomáše Bezvodu a z thajského boxu například Míšu Hlaváčikovou a Lenku Škundovou. Líbí se mi, že vnímají výživu jako potenciální prostor pro zlepšení svých výkonů. Jsou to zodpovědní sportovci, se kterými je radost spolupracovat.
Kde má česká populace největší problém - jídlo, pohyb?
Nejedná se pouze o jednu věc, jde spíše o celkový životní styl. Nadmíra stresu, nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky, spánkový (ne)režim, sociální vztahy či nadměrná konzumace alkoholu. Náš život ovlivňuje několik aspektů, které se vzájemně prolínají. Často by stačily i drobné změny, které by v pozitivním směru ovlivnily ostatní faktory. Například díky zlepšení spánkového režimu by měl člověk po celý den více energie a mohl by si najít čas na nějakou sportovní aktivitu. Sportovní aktivita by v něm vyvolala vyplavení endorfinů, díky kterým by se cítil lépe psychicky. A tak dále… Díky postupným změnám by tak mohl zvýšit kvalitu života.